کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: استخراج مایع-مایع

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,098
  تشکر ها
  5,936
  تشکر شده 2,695 بار در 1,103 ارسال.

  استخراج مایع-مایع

  استخراجمایع-مایع

  مقدمه
  استخراج مایع که به آن استخراج با حلال هم گفته می شود ، فرآیندی است که در آن اجزای یک محلول مایع به وسیله ی تماس با یک مایع نا محلول دیگر جدا می شود.از این فرآند جداسازی به وفور در صنایع مختلف استفاده می شود خصوصا در مواردی که جداسازی با تقطیر امکان پذیر نباشد. در این آزمایش سعی بر آن است تا عملیات جداسازی مایع مایع مورد برسی قرار گیرد.


  تئوری آزمایش
  همانطر که در مقده اشاره شد استخراج فرآیندی است که در آن اجزای یک محلول مایع به وسیله ی تماس با یک مایع نامحلول دیگر جدا شود. اگر کوادی که جزئی از محلول اولیه هستند به مقدار متفاوتی در دو فاز مایع پخش شوند ، جداسازی نسبی حاصل می شود.که این حالت را می توان با چند مجاورسازی ، جذب گازی و یا تقطیر بهبود بخشید.
  در مواردی که سیستم مرحله ای کاربرد ندارد می توان می توان از یک سیستم مداوم با یک جریان ناهمسو استفاده کرد.استفاده از رفلاکس مانند تقطیر باعث جداسازی نهایی می شود.در تمامی این اعمال محلولی که استخراج از آن انجام می شود خوراک و مایعی که خوراک با آن مجاور می شود حلال نامیده می شود. محصولی که از حلال غنی است استخراج شده و مایع باقیمانده که حل شونده از آن جدا شده است پس ماند نامیده می شود.
  در فرآیندهای پیچیده تر ممکن است از دو حلال برای جداسازی اجزای یک خوراک استفاده شود. بر

  موارد استفاده از عملیات استخراج

  در مواقعی که عمل استخراج به طور مستقیم قابل رقابت با فرآندهای جداسازی دیگر است و مواقعی که این عمل تنها روش جداسازی به نظر می رسد.
  به طور کلی در موارد زیر از عملیات استخراج استفاده می شود :

  1- در رقابت با دیگر عملیات انتقال جرم ، در این حالت قیمت نسبی اهمیت پیدا می کند. تقطیر و تبخیر در روشهای جداسازی مستقیم هستند و محصول به دست آمده تقریباً خالص است . در استخراج و محصول به صورت محلول جدیدی است که اغلب توسط تقطیر یا تبخیر خالص می شود. در مورد محلولهای رقیق وقتی آب باید در عمل تقطیر جدا شود ، عمل استخراج اقتصادی تر است ، بخصوص که حرارت تبخیر بیشتر حلالهای آلی خیلی کمتر از آب است. در مواردی که برای جلوگیری از تجزیه حرارتی مواد به دمای کمتر نیاز داریم ، استخراج می تواند جایگزین خوبی برای تقطیر یا تبخیر باشد. برای مثال می توان اسیدهای چربی که دارای زنجیر طولانی هستند را توسط عمل تقطیر در خلاء از روغن گیاهی جدا نمود اما نوع اقتصادی تر این جداسازی ، استخراج با پروپان مایع می باشد.

  2- جایگزینی برای روشهای شیمیایی ، فرآیندهای شیمیایی مواد را مورد مصرف قرار می دهند و در نتیجه مسئله ی دور ریزی محصول جانبی مطرح می شود. در استخراج مایع واکنشی صورت نمی گیرد و محصول جانبی نیز به دست نمی آید و در نتیجه هزینه آن کمتر است. جداسازی فلزاتی نظیر اورانیم وانادیم ، هافنیم زیرکونیم ، تنگستن مولیبدن و مواد حاصل از فیسیون در فرآیندهای تولید انرژی اتمی توسط استخراج با حلال اقتصادی ترند.علیرغم محاسبه ی قیمت بازیابی حلال در محاسبات نهایی حتی برای خالص کردن فلزات کم قیمت نظیر مس و مواد معدنی مثل اسید فسفریک و اسید بوریک و مشابه آن به شکل اقتصادی تر ، از روش استخراج مایع استفاده می شود.

  3- در جداسازی هایی که توسط روشهای دیگر ممکن نیست ، در تقطیر وقتی که در اثر حرارت دو فاز مایع و بخار حاصل می شود ، این دو فاز الزاماً از مواد مشابهی ساخته شده اند و در نتیجه از نظر شیمیایی مشابه هستند . بنابراین جداسازی به علت اختلاف در فشار بخار مواد حاصل شده اند.در استخراج مایع جزء اصلی دوفاز از نظر شیمیایی متفاوتند و این امر جداسازی به صورت شیمیایی را ممکن می سازد.

  استخراج کننده های دیفرانسیلی ( تماس مداوم )

  وقتی که مایعات به صورت جریان ناهمسو در یک دستگاه ساده به حرکت در می آیند ، تعداد معادل از مراحل تئوری که لازم است ممکن است به وجود آید. در این نوع دستگاه ها جریان نا همسو بر اثر اختلاف دانسیته مایعات به وجود می آید و اگر نیروی محرک جاذبه باشد ، شکل دستگاه استخراج کننده همودی است و مایع سبک از پایین وارد شده ، مایع سنگین از بالا وارد می شود . در صورت نیاز می توان با چرخاندن استخراج کننده نیروی سانتریفیوژ زیادی به وجود آورد که در این حالت جریانها شعاعی خواهد بود.
  در طراحی و بهبود استخراج کننده های با جریان ناهمسو خصوصیات اصلی مختلفی وجود دارد. در این دستگاه ها معمولاً یکی از مایعات را باید پمپ نمود. شدت جریان ماکزیمم مایع دیگر بستگی به اختلاف دانسیته مایعات دارد. در صورتیکه این سرعت افزایش پیدا کند ، استخراج کننده یکی از مایعات را پس می زند و به این حالت طغیان گفته می شود. در این حالت برای تماس دهنده های گاز مایع نیز وجود دارد ، ولی چون اختلاف دانسیته خیلی نسبت به گاز مایع کمتر است ، سرعت طغیان برای استخراج کننده ها خیلی کمتر است.برای یک شدت جریان حجمی معین ، سطح مقطع استخراج کننده باید به حدی باشد که به سرعت طغیان نرسد . هر چه سطح مقطع بزرگتر باشد ، برای ایجاد طغیان جریان بیشتری باید وارد کرد . شکل ساختمان داخلی پرکن و بهم زن های مکانیکی ممکن است موجب کاهش سرعتی شوند که طغیان در آن رخ می دهد.
  استخراج کننده های دیفرانسیلی تحت پدیده اختلاط محوری نیز دارند ، این پدیده سرعت استخراج را کاهش می دهد ، زیرا اختلاف غلظت بین فازها که نیروی محرکه در انتقال جرم است را از بین می برد. اگر نسبت جریانهای مایعات یک نباشد ، پخش مایع با جریان کمتر باعث کم شدن تعداد قطرات پخش شده ، کم شدن سطح جدایی و کم شدن شدت انتقال جرم می شود. از سوی دیگر اگر مایع با جریان بیشتر پخش شود ، مسئله اختلاط محوری برتر خواهد شد.
  هر چه نسبت جریانها زاد تر شود مسئله بزرگتر می شود و این مشکل برای تمام استخراج کننده های دیفرانسیلی وجود دارد.

  استخراج کننده های با هم زن مکانیکی

  برجهای استخراجی که تا به حال بحث شد خیلی مشابه با آنهایی است که در تماس گاز مایع استفاده شده اند ( وقتی که اختلاف دانسیته بین گاز و مایع در حدود است ، تا انرژی لازم برای پخش یک سیال به داخل دیگری به وجود آید ). در استخراج کننده های مایع وقتی که اختلاف دانسیته یک دهم یا کمتر است. ایجاد پخش خوب برای مایعات با کشش بین سطحی زیاد در این برجها غیر ممکن است ، و شدت انتقال جرم کم خواهد شد . برای این سیستمها با هم زدن مکانیکی عمل پخش شدن به خوبی انجام می گیرد و شدت انتقال جرم بهبود پیدا می کند. در اینجا نمونه هایی از استخراج کننده های هم زن دار معرفی می گردد :

  استخراج کننده ی CM(Oldsbue- Rushton Extractor Mixco Lightnin)
  این دستگاه از پره های توربینی دیسکی با پره صاف برای پخش و مخلوط کردن مایعات استفاده می کند و از صفحات افقی برای کاهش اختلاط محوری استفاده می نماید.

  استخراج کننده یMixing Equipment Co

  تماس دهنده با دیسک چرخان ( RDC)
  این دستگاه خیلی مشابه قبل است با این تفاوت که بافل های عمودی در آنها وجود ندارد و هم زن در اثر دیسک های چرخان انجام می شود که معمولاً سرعت بیشتری از پره های توربینی دارند.


  تماس دهدنه با دسک چرخان
  استخراج کننده یScheibel
  طراحی های مختلفی وجود دارد که معمول ترین آنها در شکل زیر نشان داده شده است. پره ها از نوع توربینی هستند و بافل های دونات شکل توسط میله های عمود نگه داشته می شوند که در شکل نشان داده نشده است . طراحی های قبلی دارای مقطع بافته شده ، پرکن های سیمی متناوب همراه با مقاطعی دارای پره بوده اند.
  استخراج کننده ی Karr با صفحه ی متحرک Reciprocating
  این سیستم ابتدا توسط Wan Dijck طراحی شد. وی پیشنهاد کرده بود صفحات سوراخدار استخراج کننده مانند آنچه در شکل نشان داده ، بالا و پایین برود. طرارحی Karr از سفحاتی با سطح آزاد بیشتر استفاده می کند ، که بطور آزاد داخل برج قرار داده شده و به یک محور مرکزی
  عمودی متصل هستند که در فواصل کم به صورت عمودی بالا وپایین می روند.
  استخراج کننده ی Treybal
  این دستگاه در واقع گروهی از مخلوط کننده و ته نشین کننده های عمودی است. مخلوط کننده ها به صورت عمودی هستند و پره ها دارای یک محور مشترک می باشند. آنها نه تنها عمل مخلوط کردن را انجام می دهند ، بلکه عمل پمپ کردن را نیز انجام می دهند بطوریکه سرعت افزایش می یابد . چون اختلاط محوری در آنها وجود ندارد ، شدت انتقال جرم زیاد است .

  استخراج کننده یGraesser
  این دستگاه از یک پوسته افقی تشکیل شده که دارای تعدادی دیسک چرخنده است که به یک محور مشترک افقی متصل هستند. ظرف های بین دیسک ها ، مایعات را به صورت دوش ، یک در دیگری میریزند و در همین حین به صورت جریان ناهمسو و افقی از داخل استخراج کننده حرکت می کنند. این دستگاه در اروپا استفاده ی زیادی دارد.


  شرح آزمایش
  هدف از انجام این آزمایش جداسازی استن از سیکلوهگزان توسط حلال آب می باشد.
  در ابتدای کار همزن دستگاه با دور پایین شروع بکار می کند. در این زمان باید پمپ ورودی را حلال راه اندازی نموده و تا پر شدن کامل برج منتظر ماند.اکنون نوبت به راه اندازی پمپ محلول استن و سیکلوهگزان می رسد.
  پس از این مرحله مشاهده می شود که فاز رافینیت از قسمت فوقانی برج سریز شده و وارد مخزن می گردد.در این زمان یعنی آغاز ورود رافینیت به مخزن در فاصله ی زمانی هر ده دقیقه یک بار از فازExtractنمونه گیری می شود تا زمانی که سیستم به پایداری کامل برسد.با استفاده از نمونه های بدست آمده دانسیته محلول محاسبه و با استفاده از آن درصد استن موجود در آب حاصل می گردد.
  دبی حلال و محلول نیز باید یادداشت گردد.
  توجه شود که درو همزن پس از مشاهده ی انتقال جرم بین فاز ها سریع شده تا اختلاط به طور کامل انجام شود.
  محاسبات:

  دبی خوراک

  دبی حلال

  نمونه ی اول :
  وزن نمونه:

  با استفاده از درونیابی مقدار x بدست خواهد آمد :  نمونه ی دوم :
  وزن نمونه :

  با استفاده از درونیابی مقدار x بدست خواهد آمد :


  چون مقدارpثابت مانده است میتوان گفت نزدیک به حالت steady state هستيم.x=0.07
  رسم منحنی تعادلی X-Y برای سیستم مورد آزمایش :

  خوراک حاوی 3 لیتر سیکلوهگزان و 7 لیتر استون می باشد پس می توان درصد جرمی استون در خوراک را بدست آورد :
  محاسبه ی دبی جرمی خوراک و حلال :


  محاسبه ی دبی جرمی رافینیت :

  دبی بالا: 693ml/3min =13.86L/hr =E

  محاسبه ی .موازنه جزئی حول کل سیستم
  طبق رابطه ی 15-5کتاب پری صفحه ی 15و16:

  محاسبه ی درصدهای تعادلی با استفاده از رابطه ی و
  0.9

  0.8

  0.7

  0.6

  0.5

  0.4

  0.3

  0.2

  0.1

  0


  0.1206

  0.1072

  0.0934

  0.0804

  0.067

  0.0536

  0.0402

  0.0268

  0.0134

  0


  نمودار تعادلی آب-استون-سیکلوهگزان((x-y : با توجه به جدول بالا نمودار رسم شود.

  تعداد مراحل ایده آل را برای اینکه بتوان نود درصد استن را توسط آب خالص جداسازی کرد
  ( cross flow ) بدست آورید؟


  جواب :
  - چون گفته 90%استون خارج میشود پس در جریان خروجی محلول10%استون باقی می ماند .
  هدفX=0.11 <=x=0.1
  مقدار نهایی :

  تبدیل xو y بهX وY

  6

  4

  2.33

  1.5

  1

  0.67

  0.428

  0.25

  0.11

  0

  X

  0.137

  0.12

  0.103

  0.0874

  0.0718

  0.0566

  0.0419

  0.0275

  0.0136

  0

  Y

  3- آیا همزن مورد استفاده در آزمایش از نوع mixer settler است یا خیر ؟
  خیر زیرا عمل اختلاط و جداسازی همزمان صورت می گیرد.
  ویرایش توسط el oghli : 20-06-11 در ساعت 05:02 PM
  هيچ كس نفهميد که ، حتي خدا هم تنهاييش را فرياد ميزند!..
  "قل هو الله احد".

 2. تشكرها از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

 4. Top | #2
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation First ClassVeteranTagger First Class50000 Experience Points
  جایزه ها:
  Calendar Award

  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  نوشته ها
  7,696
  تشکر ها
  18,516
  تشکر شده 20,240 بار در 7,951 ارسال.
  ممنون دوست عزیز
  تاپیک های این مدلی که زدید و به نظر میرسه گزارش کار آزمایشگاهه رو لطف کنید توی تیترش عبارت "گزارش کار ............" رو قید کنید.

 5. تشكرها از اين پست


 6. Top | #3
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger Second Class5000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  نوشته ها
  342
  تشکر ها
  391
  تشکر شده 700 بار در 300 ارسال.
  خیلی ممنون
  اگه امکانش باشه فونتش را درشتر کنید
  با تشکر
  موفق باشید
  اللهم ان حال بینی و بینه الموت الذی جعلته علی عبادک حتماً مقضیا، فاخرجنی من قبری موتزراً کفنی ، شاهراً سیفی، مجرداً قناتی، ملبیاً دعوه الداعی، فی الحاضر و البادی

 7. Top | #4
  دستاورد ها:
  SocialVeteranCreated Blog entryTagger Second Class5000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  279
  تشکر ها
  36
  تشکر شده 342 بار در 180 ارسال.
  دستت درد نکنه
  اگر تو همون فایل ورد میذاشتیشون لینک دانلود میذاشتی خیلی بهتر بود، آخه اینطوری بیشتر محاسبات و فرمول ها نیومده

موضوعات مشابه

 1. تودیع و معارفه در تالار مهندسی صنایع
  توسط مصطفی در انجمن تودیع و معارفه مدیران و معاونان باشگاه
  پاسخ ها: 28
  آخرين نوشته: 19-12-14, 10:33 PM
 2. نرم افزار رسم نمودارهای سه جزئی (استخراج مایع مایع)
  توسط kamraan در انجمن نرم افزارهای مهندسی شیمی
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: 29-12-13, 01:02 AM
 3. پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 06-11-11, 03:02 AM
 4. استخراج مایع-جامد(leacing)
  توسط el oghli در انجمن کتاب، جزوه و مقاله های مهندسی شیمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 20-06-11, 02:57 AM
 5. مدفون شدگان در قبرستان بقیع
  توسط mohsen-gh در انجمن اسلام و ادیان الهی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14-04-11, 12:35 PM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •