کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: روش استخراج طلا از قطعات کامپیوتری

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialVeteranCreated Blog entryTagger First Class50000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  نوشته ها
  3,093
  تشکر ها
  9,122
  تشکر شده 4,857 بار در 1,745 ارسال.

  005 روش استخراج طلا از قطعات کامپیوتری

  به مجموعه ای از قطعات سخت افزاری مانند CPU و دیگر اجزای رایانه ای و RAM , MAIN BOARD شبکه ای ، تلفن همراه و همچنین اجزای برخی وسایل مانند مایکروویو و ماشین لباسشویی و... ، اطلاق می شود که به دلایلی غیرقابل استفاده شده است و امروزه به عنوان سریع ترین منبع تولید زباله دراتحادیه اروپا شناخته شده اند.
  عمر کوتاه تجهیزات کامپیوتری از یک طرف و تنوع طلبی مردم به استفاده از تجهیزات الکترونیکی جدید سبب شده است که رفته رفته بحث زباله های الکترونیکی به مشکل بزرگ دنیا تبدیل شود؛ مشکلی که کشورهای پیشرفته و بزرگ برای آن راه حلی یافته اند و با تصویب قانون خاص مربوط به آن و موظف شناساندن تولیدکنندگان به بازیافت محصولات تولید شده خود این مشکل را تا حدودی حل کرده اند.


  بر اساس گزارش سازمان ملل بین 20 تا 50 میلیون تن زباله الکترونیکی در سال دفع شده و کشور آمریکا بزرگترین تولید کننده این زباله ها در جهان محسوب می شود.
  بر اساس قوانین جهانی کنوانسیون زباله های الکترونیکی و الکتریکی ( WEE ) بازیافت این نوع زباله ها به میزان چهار کیلوگرم به ازای هر نفر الزامی است . به موجب این قانون تولیدکنندگان موظفند بودجه طرح های بازیافت را تامین کنند و خرده فروشان خدمات بازپس گیری را در اختیار مشتریان قرار دهند
  طبق قراردادی از سوی سازمان ملل در سال 1989 برای کنترل زباله های خطرناک که از کشورهای ثروتمند به کشورهای فقیر وارد می شود، هر کشوری میتواند بصورت یک جانبه واردات این زباله ها را ممنوع کند، و صادر کنندگان نیز قبل از فرستادن زباله باید موافقت کشور مقصد را کسب کند. اما آمریکا که مهمترین منبع تولید زباله دیجیتال و سمی محسوب می شود، هرگز این قرارداد را امضا نکرد و کشورهایی مانند چین نیز بخاطر پول، مقادیر زیادی از این ضایعات را وارد می کنند. هم اکنون ۷۰درصد کامپیوترها و موبایل های جهان در چین بازیافت می‌شود
  هر رایانه رومیزی دارای ٣٢ درصد پلاستیک، نزدیک به ٧ درصد سرب، 41 درصد آلومینیوم، 0016/٠درصد طلا، ٢0 درصد آهن، 189/٠درصد نقره و مقادیری فلزات سنگین و خطرناک مانند کادمیوم، جیوه و آرسنیک است
  ****
  طبق یک تحقیق انجام شده گفته می‌شود برای ساخت یک مانیتور ساده علاوه بر مواد اولیهء مورد نیاز در حدود ۲۴۰ کیلوگرم سوخت،۲۲ کیلوگرم مواد شیمیایی، ۱۵۰۰ لیتر آب نیاز است و با توجه به این مساله به نظر می‌رسد استفادهء مجدد از وسایل کامپیوتری می‌تواند تا حد زیادی در مصرف مواد طبیعی صرفه‌جویی به وجود آورد‌.
  ***
  در ایران بیش از 4 میلیون رایانه از دور خارج شده وجود دارد
  ***
  عمر مفید رایانه ها در دنیا 3 سال است.
  ***
  زباله های الکترونیکی سومین منبع بزرگ تولید سرب درزباله های جامد شهری است.
  گر چه زباله های الکترونیکی تنها 2 درصد از حجم کل زباله های جمع آوری شده در کشورهای مختلف را تشکیل می دهد؛ اما این حجم ناچیز شامل 70 درصد زباله های حاوی مواد سمی است
  مانیتور رایانه بین ۴ تا ٨ پوند و یک تلویزیون رنگی ٧٢ اینچی به طور متوسط ٨ پوند سرب دارد که ازجمله زیان های آن، ایجاد آسیب های مغزی در کودکان است. Cpu نیز شامل مقادیری جیوه و کادمیوم است
  عنصر سمی از جمله "کادمیوم” عنصری سرطان زا محسوب می شود، "آرسنیک" می تواند به مسمومیت های شدید یا حتی مرگ منجر شود، "سرب” مشکلاتی همچون کند ذهنی، کم خونی و مسمومیت به دنبال دارد .کروم می تواند زمینه بروز فشار خون بالا، کمبود آهن، بیماری های کبدی و آسیب های مغزی و عصبی را فراهم کند و در کنار همه اینها " جیوه " که تاثیر مخربی بر سیستم ایمنی بدن دارد و آنزیم ها و ژن ها را تغییر می دهد و موجب آسیب دیدن سیستم عصبی از جمله وارد آمدن صدماتی به حس چشایی، بینایی و لامسه می شود، همه این موارد موجب شده است تا نهادهای مسئول در کشورهای مختلف جهان برای دفع این نوع از زباله ها به صورت جدی اقدام کنند
  بعضی شرکت های بزرگ خود موظف به بازیافت کالاهای تولیدی شان شده اند. مثلاً در ژاپن شرکت HP هنگام فروش کالا مبلغی را نیز به عنوان بازیافت می گیرد تا بعد از اسقاطی شدن کالای الکترونیکی، آن را بار دیگر وارد چرخه بهره وری کند
  فرآیند جداسازی قطعات الکترونیکی برای بازیافت کار پیچیده ای می باشد به طوری که در اروپا ٢ مرکز در سوئد و انگلستان برای انجام این کار احداث شده است و بقیه کشورها کالاهای الکترونیکی خود را برای بازیافت به این ٢ کشور می فرستند.
  بسیاری از قطعات دستگاههای رایانه ای "الکترومگنتیک" هستند اگر به صورت درست و کارشناسانه دفع نشوند با تشعشعاتی که از خود بروز می دهند سلامتی انسانها را با خطر جدی روبرو خواهند کرد. در قطعات "الکترومگنتیک" امواج به صورت عمود بر هم منتشر می شود که برای انسانها بسیار خطرناک است. درست مانند کاری که دستگاههای مایکروویو انجام می دهند و مواد غذایی را از درون می پزند این تشعشعات نیز می توانند تاثیرات خطرناک و مخرب ژنتیکی بر بدن انسانها گذاشته و علاوه بر آسیب رساندن به اندامهای داخلی بدن موجب متولد شدن کودکان ناقص الخلقه نیز شوند.
  از سال1371رایانه وارد ایران شده و اولین محموله تقریباً شامل 10 هزار رایانه بوده است، طبق برآوردها طی چند سال اخیر هر ساله یک میلیون و 200هزار تا یک میلیون و 500 هزار رایانه در ایران مونتاژ شده است.
  زباله های رایانه ای هر چند به خاطر داشتن بعضی فلزات گران بها مثل طلا و پلاتین ارزشمند است، ولی بازیافت آن به علت وجود فلزات سنگین و سمی مثل سرب و کادمیوم نیاز به فناوری پیشرفته ای دارد.
  بنابراین در ایران انجام این کار اقتصادی نیست و فقط قطعات پلاستیکی و بعضی از فلزات آن مانند آلومینیوم و آهن توسط زباله جمع کن ها جداسازی و برای استفاده مجدد فروخته می شود ولی قطعات مداری پس از چندین بار استفاده دور انداخته و با بقیه زباله ها دفن می شود.
  دفن یا سوزاندن این زباله ها سبب ورود عناصر سنگین به آب های زیرزمینی و گازهای سمی به محیط زیست می شود.
  در کشور ما براساس ماده ١١ قانون مدیریت پسماند، سازمان محیط زیست موظف است آیین نامه اجرایی مدیریت پسماند را با همکاری دستگاه های ذی ربط تهیه کند تا نحوه برخورد با تمام پسماندها از جمله زباله های الکترونیکی مشخص شود.
  طبق قانون مدیریت پسماندها، مسئولیت اجرایی پسماندهای ویژه و صنعتی بر عهده تولیدکنندگان آنها است و در واقع عرضه کنندگان اینگونه خدمات باید جنبه های مدیریت پسماندها ی تولیداتشان را هم ارائه دهند. ولی متاسفانه نه سازمان بازیافت و نه محیط زیست هنوز هیچ برنامه ای برای جمع آوری و بازیافت زباله های الکترونیکی نیندیشیده اند.
  حال بایستی با این زباله های خطرناک چه کرد؟

  مسلماً دفن یا سوزاندن این مواد که به طور وسیعی انجام می شود راه حل مناسبی نیست یا حداقل آخرین راه حلی است که باید بدان اندیشید. زیرا با دفن این زباله ها یا تلنبار کردنشان در محیط خرد و شکسته می شوند و بنابراین مواد سمی موجود در آنها راه خود را به سفره های آب زیرزمینی می یابد و سوزاندن آنها نیز تنها گازهای سمی خطرناک وارد محیط زیست می سازد.
  بنابراین بهتر آن است که در قدم اول تلاش کنیم تا این وسایل هر چه دیرتر به زباله تبدیل شوند. با خرید تجهیزاتی که قابل ترقی دادن هستند می توان عمر محصول را تا حد ممکن افزایش داد. یا مثلاً مانیتور کامپیوتر را برای استفاده نگه داشت و تنها بخش پردازندة مرکزی ( CPU ) را تعویض نمود. می توان با اضافه کردن حافظه به یک کامپیوتر یا ترفیع دادن نرم افزاری از آن همچنان استفاده کرد. این نه تنها مقرون به صرفه است بلکه به نفع محیط زیست نیز می باشد. کامپیوترهای کار کرده را همچنین می توان به خیریه ها یا مدارس اهدا نمود یا آنها را به افراد، سازمانها یا مؤسسات دیگر فروخت.
  بازیافت بهترین راه برای کامپیوترهای بسیار قدیمی که دیگر قابل ترفیع دادن نیستند یا بخصوص مانیتورهایی است که شکسته اند. تقریباً کل یک کامپیوتر می تواند بازیافت شود، از شیشة مانیتور گرفته تا پلاستیک کیس، مس موجود در منبع تغذیه، فلزات گران قیمت به کار رفته در مدارات، مودم یا منابع تغذیه. اما عملاً صرف هزینه های زیادی برای بازیافت ایمن این مواد به گونه ای که هیچ مشکل آلودگی برای محیط و کارکنان در این زمینه ایجاد نکنند لازم است.
  راه حل دیگر برای مشکل زبالة الکترونیکی آن است که شرکتهای تولید کننده مسؤولیت سیل عظیم ابتکاراتی را که تولید می کنند بر عهده بگیرند. در واقع محصولات کهنه را از مشتریان پس بگیرند. ترفیع و بازیافت یک محصول بلا استفاده برای شرکت تولید کننده آسان تر است. همچنین این وظیفه می تواند شرکتهای تولید کننده را وادار سازد محصولاتشان را به گونه ای طراحی کنند که آسانتر قابل بازیافت باشد.
  اما آیا تجزیة بیولوژیکی می تواند راه حل مقرون به صرفة دیگری باشد؟ آیا می توان با روشهای بیولوژیکی با استفاده از میکروارگانیسمهای خاص فلزات سنگین را بازیافت نمود و اینگونه از صرف روشهای هزینه بر و خطرناک شیمیایی رهایی جست یا با روشهای بیولوژیکی به محصولات ارزشمند دیگری دست یافت؟ آیا راه حل اساسی دیگر می تواند جایگزین کردن مواد سازندة وسایل الکترونیکی با موادی باشد که قابلیت فروپاشی زیستی را داشته باشند؟ این راه حل غریبی نیست. چنانچه یک شرکت ژاپنی ( Fujitsu ) با به کار بردن مواد قابل تجزیة زیستی با پایة گیاهی به جای پلی استایرن، نوارهای انتقالی ساخته است که برای بسته بندی تراشه های مقیاس بزرگ هنگام انتقال استفاده می شوند. این ماده از اسید پلی لاکتیک مشتق شده از ذرت ساخته شده است که هم از نظر زیستی قابل تجزیه است و هم هنگام سوزانده شدن گازهای سمی تولید نمی کند.
  حال اگر بتوانیم مواد دیگری در خود تراشه ها یا دیگر اجزای داخلی وسایل الکترونیکی به کار ببریم که از نظر زیستی قابل تجزیه باشند، آیا قدمی دیگر به نفع خودمان برنداشته ایم؟
  در صورتی که پسماندهای رایانه های و الکترونیکی با روش اصولی بازیافت شود می توان فلزات متعددی را از آنها استخراج کرد به نحوی که از یک تن زباله موبایل می توان 150 تا 300 گرم طلا به دست آورد.همین وزن گوشی تلفن همراه علاوه بر طلا حدود 100 کیلوگرم مس و سه کیلوگرم نقره را در کنار فلزهای دیگر در خود جای داده است.
  ضمن اینکه پلاتین و نقره نیز از دیگر فلزات گرانبهایی است که در بازیافت اصولی می توان به دست آورد و این در حالی است که در معادن طلایی که اقتصادی به حساب می آید در هر تن سنگ معدن بین 20 تا 30 گرم طلا یافت می شود. از همین روی حضور شرکت های خصوصی برای کسب درآمد حائز اهمیت خواهدبود.
  بازیافت قطعات الکترونیکی در ژاپن

  بازیافت قطعات الکترونیکی در ژاپن که منابع طبیعی کمی دارد کار عقلانی به نظر می رسد. صنعت الکترونیک این کشور بالغ بر میلیاردها دلار است و سالانه بیش از ده میلیون گوشی همراه قدیمی در این کشور از رده خارج می شود. نوزومو یاماناکا مدیر اکوسیستم کارخانه بازیافت مواد که در آن هزاران گوشی تلفن همراه بازیافت و ذوب می شوند،.
  می گوید :«برای بسیاری گوشی های همراه انبار شده در کارخانه ما تنها یک توده فلزی و پلاستیکی به درد نخور هستند اما همین تپه های بی ارزش برای ما حکم معدن طلا را دارد.))
  در کارخانه هانیو در 80 کیلومتری جنوب غربی توکیو استخراج طلا و نقره از داخل گوشی های همراه حسابی رونق دارد.
  در این کارخانه مدارهای الکترونیکی در داخل کوره هایی قرار می گیرند و طلای آن در اثر حرارت آب شده و از سوراخی در زیر کوره خارج می شود. قیمت سه کیلو طلای به دست آمده از این روش حدود 90 هزار دلار است. این طلاهای مذاب پس از خروج از کوره به صورت شمش های طلا قالب گیری می شوند.
  این کارخانه که 20 سال پیش فعالیت خود را در نزدیکی توکیوآغاز کرد، ماهانه بین 200 تا 300 کیلو شمش طلا با خلوصی معادل 99/99 درصد تولید می کند که قیمت آن حدود 8/8 میلیون دلار است. میزان تولید طلای این کارخانه تقریبا برابر میزان تولید طلایی است که از کارخانجات استخراج طلا از سنگ معدن به دست می آید. این کارخانه همچنین از کابل ها و جوهرهای سیاه که حاوی پلادیوم و نقره هستند و کارت های حافظه قدیمی انواع فلزها را استخراج می کند. به رغم اینکه دولت توجه خاصی به فعالیت این کارخانه و اهمیت آن در اقتصاد کشور مبذول داشته، این کارخانه با کمبود گوشی های قدیمی موبایل روبه رو است.
  128 میلیون جمعیت ژاپن به طور متوسط از هر گوشی تلفن همراه دو سال و هشت ماه استفاده می کنند. این بدان معنی است که سالانه تعداد زیادی گوشی همراه از استفاده ساقط می شوند. مشکل کار اینجا است که تنها 10 تا 20 درصد از آنها بازیافت می شوند زیرا مردم اغلب گوشی های خود را در کمد خانه هایشان نگه می دارند زیرا نگرانند که مبادا اطلاعات شخصی در آنها باشد که ممکن باشد در آینده به آنها نیاز پیدا کنند. در مارس 2007 تنها 558 تن گوشی قدیمی تلفن همراه برای بازیافت جمع آوری شد که میزان آن یک سوم میزان گوشی های همراه از رده خارج شده یی بود که در سه سال گذشته دور انداخته شده بودند.
  گفتم مادر! ... گفت: جانم
  گفتم درد دارم! ... گفت: بجانم
  گفتم خسته ام! ... گفت: پریشانم
  گفتم گرسنه ام! ... گفت : بخور از سهمِ نانم
  گفتم کجا بخوابم! ... گفت: روی چشمانم
  ...
  اما یک بار نگفتم:
  مادر من خوبم
  شادم...!

  همیشه از درد گفتم
  و از رنج.....!

  ... مادر دوستت دارم ...


 2. تشكرها از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

 4. Top | #2
  دستاورد ها:
  Social1 year registered5000 Experience Points1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  نوشته ها
  892
  تشکر ها
  321
  تشکر شده 1,472 بار در 678 ارسال.
  اول سلام میکنم و تشکر به خاطر این تاپیک
  موضوع تاپیک روش بازیافت هست.ولی هیچ روشی ارائه نشده!
  من همین الان حدود 50 تا سی پیو دارم
  از سایت های خارجی و یوتوپ جستجو کردم ولی روش های مختلفی هست
  فکر میکنم برای من که کوره ذوب ندارم بهترین روش الکترولیز باشه
  ممنون میشم اگه شما بچه های شیمی از اساتید دانشگاهتون در مورد جزئیات الکترولیز بپرسید(منظورم ولتاژ و مواد شیمیایی که استفاده میشه)
  سی پیو از مس درست شده که روکش طلا داره،پس به نظرم باید مس الکترولیز بشه و طلا ته ظرف ته نشین بشه.
  چند سال پیش یکی از بستگان تو دانشگاه تبریز شیمی کاربردی میخوند و گفته بود استادی داشتند که نقره و طلا بازیافت میکرده.
  پیشاپیش تشکر میکنم از همکاری شما دوستان
  زندگی تر شدن پی در پی ،
  زندگی آب تنی کردن در حوضچه "اکنون"است.
  رخت ها را بکنیم:
  آب در یک قدمی است.
  روشنی را بچشیم
  /
  سهراب /

 5. تشكرها از اين پست


 6. Top | #3
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupTagger First Class25000 Experience Points1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  نوشته ها
  1,047
  تشکر ها
  7,705
  تشکر شده 3,479 بار در 1,075 ارسال.
  بــِسْمــِاللَّهِ الرَّحْمــَنـِالرَّحِيمــِ
  أَلَیْسَ اللَّهُ بــِکــَافـٍعـَبــْدَهُ
  +آیا خـداونـد بــراى بــنـده‏ اَشکــافـى نـیست؟
  +زمــر-٣۶


 7. Top | #4
  دستاورد ها:
  3 months registered250 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Nov 2014
  نوشته ها
  1
  تشکر ها
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال.
  با سلام به اساتید محترم.مواد مورد نیاز برای استخراج طلا از برد موبایل وcpu رو میخواستم.کسی هست راهنمایی کنه؟ممنونم.

 8. Top | #5
  دستاورد ها:
  1 year registered500 Experience PointsTagger Second Class

  تاریخ عضویت
  May 2015
  نوشته ها
  5
  تشکر ها
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال .
  نقل قول نوشته اصلی توسط arash.k نمایش پست ها
  اول سلام میکنم و تشکر به خاطر این تاپیک
  موضوع تاپیک روش بازیافت هست.ولی هیچ روشی ارائه نشده!
  من همین الان حدود 50 تا سی پیو دارم
  از سایت های خارجی و یوتوپ جستجو کردم ولی روش های مختلفی هست
  فکر میکنم برای من که کوره ذوب ندارم بهترین روش الکترولیز باشه
  ممنون میشم اگه شما بچه های شیمی از اساتید دانشگاهتون در مورد جزئیات الکترولیز بپرسید(منظورم ولتاژ و مواد شیمیایی که استفاده میشه)
  سی پیو از مس درست شده که روکش طلا داره،پس به نظرم باید مس الکترولیز بشه و طلا ته ظرف ته نشین بشه.
  چند سال پیش یکی از بستگان تو دانشگاه تبریز شیمی کاربردی میخوند و گفته بود استادی داشتند که نقره و طلا بازیافت میکرده.
  پیشاپیش تشکر میکنم از همکاری شما دوستان
  دوست عزیز این تعداد cpu حداکثر حاوی 1 گرم طلا میباشد و شما هیچ راهی نداری برای بازیافت ضایعات الکترونیک مگر با راه اندای کارگاه با حداقل امکانات و روش کار هم ترکیبی از عملیات شیمیائی و حرارتی میباشد . اگر کسی درخواست راه اندازی کارگاه داشته باشد میتواند به ایمیل a.khase.azarsim@gma il.com درخواست ارسال نماید .

 9. Top | #6

  تاریخ عضویت
  Jun 2015
  نوشته ها
  1
  تشکر ها
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال.
  دوستان عزیز اگر مقاله ای و راه کار های جدید هم دارین به ایمیلم بفرستین با تشکرInFopeyman123@yahoo.com

 10. Top | #7
  دستاورد ها:
  1 year registered500 Experience PointsTagger Second Class

  تاریخ عضویت
  May 2015
  نوشته ها
  5
  تشکر ها
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال .
  سلام دوستان عزیز . صحبت از بازیافت ضایعات الکترونیک شد . سارا (sara) خانم تایپیکی داشتن در خصوص بازیافت ضایعات الکترونیک که البته ممنونم از ایشان کلا جسته و گریخته از منابع دیگر برگرفته شده بود و ارقام و آماری که مربوط به سایر کشورها و متعلق به سالها پیش پیرو آن نیز بنده پیامی بالا گذاشته بودم به همراه ایمیل . بعضی از دوستان به حقیر ایمیل ارسال کرده بودن . شما در اینترنت سرچ کنید موارد زیادی پیدا میکنید که مدعی آموزش بازیافت اینگونه ضایعات هستند . حتی یوتیوپ رو هم سرچ کرده باشید تمام آموزشهای مورد ادعاشون بطور خلاصه برمیگرده به این که بارهای طلادار رو بریزید اسید نیتریک و بعد از صافی رد کنید پولکهای ناخالص طلا رو جمع آوری کنید که خوب این رو هم یه دانش آموز دبیرستانی هم میدونه . همین بیشتر از این هم به شما آموزش نمیدن یعنی نمیتونند . یعنی دانشش رو ندارن . در حالی که تمامی ضایعات الکترونیک علاوه بر طلا - نقره , پالادیوم , پلاتین و رودیوم هم دارند پس تکلیف اونها چه میشه ؟ اگر فقط برای سرگرمی میخواهید در همین حد کافیست اما اگر میخواهید از این راه درآمد داشته باشید حتما و حتما میبایست دانش و تجربه را در هم آمیزید تا به نتیچه برسید . بنده برای کسب درآمد و یا دکان باز کردن این تایپیک رو نگذاشتم ولی جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به این آدرس مراجعه نمائید . دوستان در همینجا میتونند سوالات عمومی و غیر حرفه ای را بپرسند تا جواب بدم تا شما عزیزان بیشتر با دنیای بازیافت ضایعات الکترونیک آشنا شوید .

 11. Top | #8
  دستاورد ها:
  1 year registered500 Experience PointsTagger Second Class

  تاریخ عضویت
  May 2015
  نوشته ها
  5
  تشکر ها
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال .
  ببخشید ادرس فراموش شد http://azarsimbazyaft.tookan.ir

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 31-12-12, 01:27 PM
 2. جزوه درس معماری کامپیوتر استاد یوسفی
  توسط آبجی در انجمن کتاب
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 17-08-12, 01:56 PM
 3. پاسخ ها: 9
  آخرين نوشته: 06-02-12, 01:14 AM
 4. ۱۰ نرم افزار رایگان جستجوی دسکتاپ و کامپیوتر
  توسط sanan در انجمن نرم افزارهای کاربردی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 19-07-11, 01:52 PM
 5. چگونه از راه دور به کامپیوتر خود دسترسی داشته باشیم؟!!
  توسط yas_1593 در انجمن آخرین اخبار و تحولات IT و مهندسی کامپیوتر
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 18-07-11, 11:58 AM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •