کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: خواب چه تاثیری بر کارایی ورزشکاران دارد

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First ClassOverdrive
  جایزه ها:
  Discussion Ender

  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  نوشته ها
  16,160
  تشکر ها
  7,493
  تشکر شده 12,342 بار در 5,497 ارسال.

  greentik خواب چه تاثیری بر کارایی ورزشکاران دارد  محققان با بررسی ورزشکاران مختلف مشخص کردند که کمبود خواب تا چه حد بر کارایی آنها تاثیرگذار است و چگونه می‌توان از این کمبود جلوگیری کرد.
  با وجود این که هنوز تاثیر خواب به خوبی درک نشده، این واقعیت پذیرفته شده است که خواب ضعف را کم می‌کند و آمادگی لازم برای فعالیت در زمان بیداری را ایجاد می‌کند. پیشینه خواب یک فرد بر کارایی او در زمان بیداری موثر است.


  اگر چهار شب پشت سر هم یا بیشتر خواب یک فرد کمتر از شش ساعت باشد،‌ کارایی شناختی و روحیه او ضعیف می‌شود. همچنین اشتها، کارایی سیستم‌ ایمنی و ساز و کار بدن نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند، شواهد نشان داده است که بزرگسالان باید هر شب هشت ساعت بخوابند تا از کمبودهای عصبی – رفتاری جلوگیری شود.


  تحقیقات کافی در زمینه خواب ورزشکاران حرفه‌ای انجام نشده است. در حالی که مشخص شده است که خواب شب بر آمادگی و بهبودی ورزشکاران حرفه‌ای که با شدت زیاد تمرین می‌کنند تاثیرگذار است.
  خواب حالت فیزیولوژیک پیچیده‌ای است که می‌توان آن را به دو دسته تقسیم کرد. حالتی که در آن چشم حرکات سریع انجام می‌دهد، (REM) و حالتی که چشم حرکات سریع انجام نمی‌دهد. (REM) از موج نگاری مغزی (EEG) برای تشخیص این دو حالت استفاده می‌شود. (REM) خود به چهار دسته تقسیم می‌شود که با توجه به آنها می‌توان عمق خواب را مشخص کرد.


  در خواب (REM) کمبود انقباض عادی ماهیچه‌ها، حرکات سریع چشم و خواب ایران وجود دارد. بنابراین (REM) زمانی ایجاد می‌شود که مغز فعال است و بدن حرکتی ندارد.
  اخیرا مشخص شده است که خواب عمیق یا SWS برای بازیابی قوا در ورزشکاران لازم است. در خواب SWS هورمون رشد بیشتری ترشح می‌شود و ضعف بدن زودتر برطرف می‌شود.
  محققان شرایط خواب شش دونده ماراتن 92 کیلومتر را بررسی کردند. نتایج نشان داد که خواب این افراد چهار شب بعد از ماراتن به طور قابل توجهی افزایش یافت. ضعف این افراد شب ماراتن از همیشه بیشتر بود که به دلیل درد در عضلات بود. در شب اول و دوم درصد حالت خواب SWS بیشتر بود که این نشان می‌دهد خواب برای بازیابی قوای ورزشکاران لازم و مردم است.


  از دو روش آکتی‌گرافی (Actigraphy) و پلی سومنوگرافی (poly somnography) برای بررسی خواب استفاده می‌شود. اکتی گرافی روشی است که در آن از مانتیورها کوچکی مانند ساعت که بر روی مچ دست می‌بندند ،‌استفاده می‌شود. این دستگاه حرکات بدن را ضبط می‌کند و زمان و تاریخ و طول مدت خواب را مشخص می‌کند و نشان می‌دهد چه زمانی فرد بیدار شده و چه زمانی خواب بوده است.


  در روش پلی سومنوگرافی (poly somnography) به وسیله موج نگاری مغزی حرکات چشم، فعالیت عضلات و فعالیت مغز اندازه گیری می‌شوند. همچنین در این روش عمق و سطح خواب برای تشخیص کیفیت و کمیت خواب مشخص می‌شود. این روش گران‌تر است و برای کسانی که اختلالات خواب شدید دارند استفاده می‌شود.


  تحقیقات کمی تاثیر کمبود خواب را بر کارایی ورزشکاران بررسی کرده‌اند. فاکتورهای مختلفی هستند که کمبود خواب ایجاد می‌کنند. اول این که اگر فرد بیش از 30 ساعت متوالی نخوابد این کمبود خواب محسوب شده و بر کارایی آنابولیک بدن او تاثیر می‌گذارد. دوم این که بعد از 24 ساعت نخوابیدن متوالی کارایی هوازی کاهش می یابد. سوم این که کارایی ورزشی تحت تاثیر نخوابیدن قرار می‌گیرد تا 24 ساعت بی خوابی قدرت بیشینه را کاهش نمی‌دهد، اما اگر این بی خوابی به 36 ساعت برسد قدرت کم می‌شود. بعد از 30 ساعت بی خوابی سرعت ورزشکاران نیز کاهش می یابد.


  در تحقیقاتی که محققان آمریکایی بر روی 9 وزنه‌بردار انجام دادند مشخص شد که بعد از 24 ساعت بی خابی قدرت این ورزشکاران کم می‌شود و احساس سرگیجه، خستگی و اختلالات روحی می‌کنند.
  تعدادی از تحقیقات در گذشته به تاثیر کمبود خواب جزئی بر کارایی ورزشکاران پرداخته اند. در این تحقیقات مشخص شده که کمبود خواب حتی در یک شب باعث کم شدن کارایی عضلانی – ذهنی می‌شود ، با این وجود یک شب کمبود خواب بر قدرت عضلات ، قدرت شش ها و توانایی دوی استقامت تاثیری نمی گذارد.
  محققان تاثیر 2.5 ساعت خواب هر شب بعد از چهار شب بر هشت شناگر اندازگیری کردند. این شناگران دچار کاهش قدرت و کاهش کارایی شش‌ها نشدند، اما روحیه آنها تغییر زیادی پیدا کرد و دچار افسردگی ، ‌عصبانیت ، سرگیجه، خستگی و غیره شدند.
  خواب طولانی مدت نیز بر کارایی ورزشکاران تاثیر می‌گذارد. در تحقیقات انجام شده شش بسکتبالیست مورد بررسی قرار گرفتند. آنها به مدت دو هفته‌ هر چقدر می‌توانستند بیشتر خوابیدند. کارایی این ورزشکاران بعد از خواب اضافه افزایش یافت. روحیه این افراد و زمان واکنش نشان داد آنها بهبود یافت.


  نتایج این تحقیقات نشان داد که افزایش میزان خواب باعث بالا رفتن کارایی می‌شود.
  ورزشکارانی که کمی کمبود خواب دارند اگر مقدار کمی چرت بزنند و بخوابند فواید زیادی نصیب‌شان می‌شود.


  اگر ورزشکاران تنها 30 دقیقه‌ در میانه روز بخوابند کارایی دوی سرعت 20 متر آنها افزایش می یابد و خواب آلودگی آنها کم می‌شود . کم شدن خواب آلودگی باعث افزایش یادگیری مهارت‌ها ، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های ورزشی می‌شود. طبق گزارش موسسه گالوپ پول آمریکا، میزان خواب یک فرد سالم در روزهای هفته‌ 6.8 ساعت و در آخر هفته‌ 7.4 ساعت است.
  در تحقیقات اخیر، محققان عادت‌های خواب 47 ورزشکار حرفه‌ای را بررسی کردند. در این تحقیقات مشخص شد که ورزشکاران نسبت به افراد عادی زمان بیشتری در رختخواب هستند، اما زمان بیشتری را صرف می‌کنند تا به خواب بروند و کیفیت خواب آنها پایین است.


  ورزشکاران قبل از روز مسابقه به دلیل نگرانی اختلال خواب بیشتری دارند و سخت‌تر به خواب می‌روند. محققان 632 ورزشکار آلمانی را شب قبل از مسابقه بررسی کردند تا دریابند که اختلالات خواب در این افراد چگونه است. 66 درصد از این ورزشکاران بیان کردند که نسبت به شب‌های دیگر سخت‌تر به خواب می‌روند. 80 درصد از این افراد مشکل به خواب رفتن داشتند و 43 درصد آنها گزارش کردند که صبح زود از خواب بیدار شدند و 32 درصد اعلام کردند که نصف شب از خواب پریده‌اند. فاکتورهایی از جمله فکر کردن به مسابقه، نگرانی، سر و صدا و غیره از مشکلاتی بودند که باعث این اختلالات شدند.


  ورزشکاران باید با روش‌های مختلف کیفیت خواب خود را افزایش دهند. این روش‌ها عبارتند از:


  - اتاق خواب باید خنک، تاریک و ساکت باشد.
  - می‌توان از چشم بند خواب و گوش گیر استفاده کرد.
  - برنامه‌ریزی برای خواب خود داشته باشید که سر ساعت خاصی بخوابید و سر ساعت خاصی بیدار شویم.
  - از تلویزیون دیدن و استفاده از کامپیوتر در رختخواب بپرهیزید.
  - از خوردن کافئین چهار تا پنج ساعت قبل از خواب پرهیز کنید.
  - قبل از خواب زیاد مایعات نخورید زیرا مجبور می شوید در حین شب به دستشویی بروید.
  - در میانه روز کمی بخوابید.


  ایسنا - خواب چه تاثیری بر کارایی ورزشکاران دارد

  بچه ای که فلج مادر زاد بدنیا اومده اگر قهرمان ورزشی نشود خودش مقصر است..... ژان پل سارتر

  تو مسئول این هستی که امروزت رو تبدیل به یه روز عالی بکنی ،پاشو و از همین الان شروع کن
  ....
 2. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 25-05-13, 12:43 PM
 2. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 26-12-12, 12:28 PM
 3. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 16-11-12, 01:29 AM
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 04-09-12, 03:27 PM
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 23-05-11, 02:49 PM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •