کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: ورزش در سنین مختلف

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class25000 Experience Points
  جایزه ها:
  Activity Award

  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  نوشته ها
  2,506
  تشکر ها
  6,189
  تشکر شده 5,936 بار در 2,429 ارسال.

  ورزش در سنین مختلف

  در دوران زندگی ورزش و فعالیت های بدنی بر حسب سن، جنس و وضع سلامتی بدن فرق می کند. مثلاً در جوانی باید عضلات را قوی و محکم کرد تا در سنین بالاتر به آسانی دچار رخوت و سستی نگردند و از چهل سالگی به بعد دیگر نباید در بند تحکیم عضلات و حفظ زیبائی اندام بود بلکه ورزش را باید به منظور حفظ سلامت و طول عمر انجام داد و از پنجاه سالگی به بعد باید سعی کرد هر قدر ممکن است پیری را به عقب انداخت و از عوارض آن جلوگیری نمود.
  قابلیت و زمان لازم برای برگشتن به وضع طبیعی بعد از ورزش راهنمای خوبی برای تعیین مقدار و شدت ورزش در هر سنی است. برگشتن به وضع طبیعی بایستی سریع باشد. درصورتی که ورزشکار ده دقیقه بعد از متوقف نمودن ورزش هنوز تنفس و ضربان قلبش به وضع عادی برنگشته باشد و یا تا روز بعد هنوز خستگی ادامه داشته باشد، ورزش انجام شده بسیار شدید و یا طولانی بوده است و در مدت یا نوع آن باید تجدیدنظر شود.
  زمان ورزش کردن نیز باید طوری انتخاب گردد که در فعالیت قسمت های مختلف بدن عوارض نامطلوب برجای نگذارد، مثلاً ورزش بلافاصله بعد از صرف غذا موجب اختلال در کار معده و سوءهاضمه می گردد.
  در سن مدرسه یعنی از ابتداء ۶ سالگی، ورزش هائی که سبب تصحیح حالات بدن شوند و بازی هائی که در جریان آن ها بچه می جهد و می دود مناسب است. بعد از ۱۲ سالگی علاوه بر تعلیم ورزش، باید بازی های ورزشی را بدون مسابقه و حداکثر تا حد رقابت شروع نمود. اشخاصی که در انجام این ورزش ها شرکت می کنند باید دقیقاً مراقبت شوند، زیرا جوانان همیشه تمایل دارند و می خواهند از حدود امکاناتشان تجاوز کنند.
  ● مسابقات ورزشی را می توان از ابتداء هیجده سالگی شروع نمود
  در سن بلوغ به شرطی که مورد غیر مجازی وجود نداشته باشد می توان انواع ورزش ها را تمرین نمود. ورزش منظم در سن بلوغ باعث افزایش وزن، پهنای شانه ها و قدرت عضلانی بیش از آن چه از بلوغ ناشی می شود می گردد.
  بعد از چهل سالگی باید ورزش های سخت و سنگین و طولانی را کنار گذاشته و از خسته شدن زیاد تا حدی که نفس ببرد اجتناب نمود. بازی های سخت ورزشی و ورزش هائی که احتیاج به سرعت دارند باید ترک شوند. ورزش ها با ملایمت انجام گرفته و همیشه فواصل استراحت در بین آن ها موجود باشد. ورزش و حرکت موجب عقب انداختن دوران پیری می باشد و سالمندانی که ورزش می کنند از سلامتی و نشاط بیشتری برخوردار می باشند. بنابراین یکی از مؤثرترین روش های پیشگیری از اختلالات دوران سالمندی ورزش و تربیت بدنی است. البته منظور از ورزش، تمرینات ورزشی خسته کننده نیست بلکه حرکات ملایمی است که برای سالمندان مناسب باشد، شنای ملایم و پیاده روی، ورزش های مناسبی برای سالمندان می باشد.
  خانم ها و دوشیزگان بایستی ورزش هائی را انتخاب کنند که تلاش بدنی ملایمی را داشته باشد و از انجام ورزش های سنگین مانند وزنه برداری، بوکس و کشتی خودداری نمایند. ورزش هائی که این شرایط را برای خانم ها و دوشیزگان به بهترین نحوی تٲمین می کند عبارتند از پیاده روی در هوازی آزاد، اسکی، تنیس، والیبال، بسکتبال، هندبال، سواری، شنا، قایقرانی، ماهیگیری و باغبانی، حرکات موزون توٲم با موزیک، به خصوص برای دختران جوان مناسب است.
  ورزش باید در تمام عمر، با توجه به سن، جنس و وضع جسمانی بدن به طور مداوم انجام گیرد مگر در مواردی که علائم واضح یک عیب عضوی در فرد وجود داشته باشد و طبق نظریه کمیسیون طبی کمیته ملی ورزش، هرگونه فعالیت بدنی و ورزش به طور دائم و یا موقت غیرمجاز گردد.
  همان قدر که تمرین بهداشتی و صحیح مفید است افراط در تمرین نیز به طور یقین مضر می باشد که از عوارض نامطلوب آن خستگی و احساس درد در بدن، تغییرات خلق و خوی و ناراحتی های قلب و عروق قابل ذکرند.
  ● فوائد ورزش
  اکثر مردم بر این موضوع واقفند که ورزش، بخش مهمی از نحوه زندگی است. ورزش منظم سلامت جسمی و عقلی را حفظ می کند و قادر است، خطر پیدایش بیماری های مزمن را کاهش دهد. امید به بقا را افزایش دهد و کیفیت زندگی را در طول سال های آینده بهبود بخشد. اگر ورزش را جزئی از برنامه روزمره خود نمائید، احتمالاً درخواهید یافت که انرژی بیشتری برای انجام فعالیت های روزانه معمول مثل خرید، کار منزل، مراقبت از کودک و باغبانی دارید.
  ● فوائد ورزش برای سلامتی
  ورزش منظم برای بیشتر دستگاه های بدن سودمند است. به ویژه دستگاه قلبی عروقی، دستگاه عضلانی اسکلتی و دستگاه تنفسی. ورزش کردن همچنین با فراهم کردن انبساط خاطر، کاهش استرس و ایجاد تغییراتی که باعث بهبود خلق می شوند. برای سلامت ذهنی هم مفید است.
  ● طرح ریزی برنامه ورزشی
  برای مفید واقع شدن ورزش، باید مرتب ورزش کرد. توصیه می شود روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش سبک، مثلاً پیاده روی سریع، و در حداقل ۵ روز هفته انجام شود. برای آمادگی جسمانی بیشتر یا برای کاهش وزن باید بیشتر ورزش کنید. باید به انجام دادن فعالیت هائی بپردازید که قلب و شش ها را به فعالیت وادارند (افزایش استقامت)، تحرک مفاصل را بهبود بخشند (افزایش انعطاف پذیری) و قدرت عضلانی را افزایش دهند. اگر تا به حال اصلاً به صورت مرتب ورزش نکرده اید یا از نظر سلامت مشکلاتی دارید، قبل از شروع مرتب ورزش با پزشک خود مشورت کنید.
  ● ورزش کردن سالم و بی خطر
  برای اجتناب از آسیب با ورزش بیش از حد، اهداف واقع گرایانه ای برای خود معین کنید. اگر آمادگی جسمانی کافی ندارید، ورزش را به آرامی شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید. مراقب باشید که بیش از حد ورزش نکنید به طوری که احساس درد یا ناخوشی ننمائید. حتماً برای ورزش از کفش، لباس و تجهیزات محافظتی مناسب استفاده کنید. هرگاه که ورزش می کنید برای پیشگیری از کرامپ عضلانی و خشکی بدن و به حداقل رساندن خطر آسیب به بدن، ابتدا بدن را گرم کنید و در پایان هم به تدریج بدن را سرد کنید نه آن که ناگهان به ورزش خاتمه دهید. چنین برنامه ای مستلزم ورزش های سبک هوازی مثل هروله کردن است که باید به دنبال آن یک رشته حرکات کششی عضلانی هم انجام داد. در اینجا، چند نمونه از حرکات کششی عرضه می شوند: دست خود را بر روی زانوهای خود بگذارید تا بتوانید بدنتان را ثابت نگاه دارید. در حالی که لگن خود را حرکت می دهید، کمر خود را صاف نگاه دارید.
  ● کشش لگن و ران
  زانو بزنید و یکی از پاها را بر روی زمین و در جلوی خود بگذارید. لگن خود را به سمت پائین و جلو حرکت دهید به طوری که عضلات پشت ران کشیده شوند. همین کار را برای پای دیگر انجام دهید.
  ● کشش کمر
  زانو بزنید و روی پاشنه های خود بنشینید. بازوی خود را رو به بالای سر خود بکشید و به جلو خم شوید و کف دست خود را بر روی زمین بگذارید. بازو، سر و بدن خود را در یک امتداد نگاه دارید.
  ● ورزش در سنین مختلف
  اکثر افراد در هر سنی که باشند، از ورزش بهره های جسمی و ذهنی مختلف می برند، ورزش علاوه بر بهبود کلی انعطاف پذیری، قدرت و استقامت، منافع متفاوتی برای افراد با گروه های سنی متفاوت دارد. در کودکان، ورزش به پرورش استخوان ها و عضلات قوی کمک می کند. توازن و هماهنگی حرکتی را بهبود می بخشد و نوعی سرگرمی هم است. در بزرگسالان، ورزش، خطر بیماری های قلبی را به حداقل می رساند. در افراد مسن، ورزش، فرآیندهای همراه با پیری، مثل کاهش تراکم استخوان را کند می کند و این افراد را قادر می کند تا مدت بیشتری توانائی حرکت خود را حفظ کنند. ورزش منظم به زنان باردار نیز کمک می کند تا بهتر از عهده نیازهای دوران بارداری و زایمان برآیند.
  ● فعالیت کودکان
  بازی هائی چون فوتبال قادرند جنبه های مختلف جسمی کودک از قبیل قدرت، تعادل و هماهنگی و توازن حرکتی را بهبود بخشند. چنین بازی هائی موجب سرگرمی هستند و به کودک امکان می دهند تا از بین دیگر بازیکنان برای خود دوستانی بیابد.
  ● زنان باردار
  شنا کردن ملایم در دروان بارداری به شما این امکان را می دهد تا در عین حال که آب وزن بدن را تحمل می کند، به کشش عضلات و ورزش دادن آن ها بپردازید.
  ● افزایش سن
  فعالیت هائی همچون پیاده روی با حفظ قدرت عضلانی و انعطاف پذیری مفاصل کمک می کند تا آثار ناشی از افزایش سن کمتر شود.

 2. تشكر از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •