کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: همه چیز در مورد هارد دیسک و حافظه ها

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation First ClassVeteranTagger First Class

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  2,488
  تشکر ها
  5,207
  تشکر شده 5,889 بار در 2,739 ارسال.
  یک نفر در هـمین نزدیکــی ها

  چــيزی به وسعت یک زنــدگی برایت جا گذاشته است!

  یکنفر برای همه نگرانـــــی هایت بیــدار است!

  یکنفر که از همه زیبایی های دنیــا

  تـنهـا تـــو را بـــــاور دارد ...!


  خداحافظی من از دوستای گلم پست 528

 2. تشكرها از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

 4. Top | #2
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation First ClassVeteranTagger First Class

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  2,488
  تشکر ها
  5,207
  تشکر شده 5,889 بار در 2,739 ارسال.

  آشنایی با ساختار حافظه ها

  حافظه اصلی

  داده ها در این رسانه ذخیره سازی قرار می گیرند تا عملیاتی بر روی آن ها صورت گیرد . دستور العمل های ماشین در این حافظه اجرا می شوند . گرچه حافظه اصلی ممکن است چندین مگا بایت یا حتی در کامپیوتر های بزرگ چندین گیگا بایت از اطلاعات را در برگیرد ، برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات ، به خصوص پایگاه داده بزرگ ، نه تنها کافی نیست بلکه گران است . با قطع جریان برق ، محتویات حافظه اصلی از بین می رود . این حافظه همان RAM (Random Access Memory) یا حافظه با دستیابی تصادفی است .
  حافظه نوری
  معروف ترین شکل ذخیره سازی نوری ، CD دیسک های فشرده ( Compact disk ) هستند که می توانند تا 700 مگا بایت از داده ها را ذخیره کنند . 80 دقیقه از فیلم را می توان روی آن ذخیره کرد . DVD یا دیسک دیجیتال همه کاره ( Digital versatile disk ) می تواند 7/4 یا 5/8 گیگا بایت از داده ها را در هر طرف ( رویه ) ذخیره کند . این دیسک دو طرفه می تواند تا 17 گیگا بایت از داده ها را ذخیره نماید .
  DVDرا Digital Video Disk هم می نامند ، زیرا در اغلب موارد برای ذخیره داده های ویدیویی استفاده می شود.
  داده ها از طریق نور روی دیسک نوشته و یا با لیزر خوانده می شوند .
  دیسک های فشرده فقط خواندنی ( CD - ROM ) یا دیسک ویدیوی دیجیتال فقط خواندنی ( DVD - ROM ) قابل نوشتن نیستند ، بلکه برای نگهداری داده ها استفاده می شوند .
  نسخه ای از CD به نام CD-R ( Compact Disc Recordable )و نسخه ای از DVD به نام DVD-R و DVD+R وجود دارند که یک بار می توان روی آنها نوشت . این دیسک ها را دیسک های یک بار نوشتن ، چند بار خواندن ( WORM ) نیز می نامند . نسخه هایی از CD به نام CD-RW و نسخه هایی از DVD به نام های DVD-RW , DVD+RW , وجود دارند که چندین بار قابل نوشتن هستند .
  سیستم های بایگانی دیسک نوری شامل چندین گرداننده و تعدای دیسک است که دیسک ها می توانند به طور خودکار ( به وسیله روبات ) به گرداننده منتقل شوند .  ویرایش توسط sara : 18-07-11 در ساعت 05:49 PM
  یک نفر در هـمین نزدیکــی ها

  چــيزی به وسعت یک زنــدگی برایت جا گذاشته است!

  یکنفر برای همه نگرانـــــی هایت بیــدار است!

  یکنفر که از همه زیبایی های دنیــا

  تـنهـا تـــو را بـــــاور دارد ...!


  خداحافظی من از دوستای گلم پست 528

 5. تشكرها از اين پست


 6. Top | #3
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation First ClassVeteranTagger First Class

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  2,488
  تشکر ها
  5,207
  تشکر شده 5,889 بار در 2,739 ارسال.
  حافظه نوار
  در واقع ، رسانه ذخیره سازی نوار برای پشتیبانی داده ها و آرشیو به کار می رود . گرچه نوارها گران تر از دیسک ها هستند اما دستیابی به داده ها در نوار بسیار کند تر است ،زیرا دستیابی اطلاعات در نوار باید به ترتیب انجام شود . به همین دلیل ،حافظه نوار را حافظه دستیابی ترتیبی ( Sequential access memory )می نامند .
  در مقابل ، دیسک ها را حافظه دستیابی مستقیم ( Direct access memory ) می نامند ، زیرا داده ها را در هر مکان از دیسک می توان خواند .
  نوارها حجم زیادی دارند ( فعلاً از 40 تا 300 گیگابایت موجود است ) و می توانند از گرداننده نوار جدا شوند . بایگانی های نوار برای نگهداری حجم زیادی از داده ها مثل داده های حاصل از ماهواره ها به کار می روند .


  سازمان دیسک های مغناطیسی
  دیسک ها از نظر فیزیکی بسیار ساده اند . وقتی دیسک در حال استفاده است ،موتوری آن را با سرعت ثابت می چرخاند ( معمولاً 60 یا 90 یا 120 دور در ثانیه ، ولی دیسک هایی وجود دارند که با سرعت 250 دور در ثانیه می چرخند ).
  اجزای گرداننده دیسک عبارت اند از :
  - صفحه ( platter )
  - سطح یا رویه ( surface )
  - هد خواندن و نوشتن ( read-write head )
  - شیار یا تراک ( track )
  - قطاع یا سکتور ( sector )
  - سیلندر یا استوانه ( cylinder )
  - کنترلگر دیسک ( disk controller )

  صفحه و سطح
  صفحه دیسک به شکل دایره مسطح است . هر صفحه دو سطح دارد که با مواد مغناطیسی پوشانده شده است و اطلاعات ،روی سطوح صفحه ذخیره می شوند . صفحات از فلز سخت یا شیشه ساخته شده اند . هر دیسک می تواند چندین صفحه داشته باشد . برای اغلب دیسک ها ،پوشش مغناطیسی در هر دو سطح صفحه قرار دارد که دیسک دو طرفه نامیده می شود . بعضی از سیستم های دیسک ارزان ، از دیسک های یک طرفه استفاده می کنند .
  بعضی از گرداننده های دیسک ، چند صفحه دارند که فاصله این صفحات با یکدیگر ، یک اینچ است . دیسک های یک صفحه ای ، دیسک های فلاپی هستند .
  هد خواندن و نوشتن
  هد خواندن و نوشتن ابزاری برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی دیسک است . این هد درست در بالای هر سطح صفحه وجود دارد . یعنی به ازای هر صفحه دو هد خواندن و نوشتن تهیه شده است ( یکی به ازای هر سطح ) . هد ، نوعی سیم پیچ است.
  راهکار نوشتن بر این حقیقت استوار است که با عبور جریان الکتریکی از سیم پیچ ،میدان مغناطیسی به وجود می آید . پالس ها به هد ارسال می شوند و الگوهای مغناطیسی که برای جریان های مثبت و منفی متفاوت اند ، در صفحه زیر آن ثبت می شود . راهکار خواندن بر اساس این حقیقت است که حرکت میدان مغناطیسی نسبت به سیم پیچ ،جریان الکتریکی را در سیم پیچ تولید می کند . وقتی سطح دیسک از زیر هد عبور می کند ،جریانی با همان پلاریته ثبت شده ایجاد می گردد.
  راهکار هد ،دیسک ها را به سه دسته تقسیم می کند که به شرح زیر می باشند :
  - هد با سطح دیسک تماس دارد ( فلاپی )
  - هد با سطح دیسک فاصله ثابتی دارد .
  - فاصله سطح دیسک با هد ،آیرودینامیکی است ( دیسک وینچستر ) .
  در دیسک های فلاپی ،هد در زمان خواندن و نوشتن ، با رسانه ( دیسک ) تماس فیزیکی دارد . فلاپی ، صفحه ای کوچک ، قابل انعطاف و ارزان ترین نوع دیسک است .
  معمولاً در اغلب دیسک ها غیر از ( فلاپی ) ، هد خواندن و نوشتن ، با فاصله ثابتی از سطح دیسک قرار دارد . هر چه هد به سطح دیسک نزدیک تر باشد ، چگالی اطلاعات روی دیسک بیشتر است .
  برای درک دیسک نوع سوم ، نیاز به توضیحی راجع به رابطه بین چگالی و اندازه فاصله ی هوایی است . هد باید یک میدان الکترومغناطیسی با اندازه کافی را ایجاد یا حس کند تا عمل خواندن و نوشتن را به طور مناسب انجام دهد . هر چه هد باریک تر باشد ، باید به سطح هد نزدیک تر باشد تا عمل کند . هد باریک تر به معنای شیارهای باریک ترو در نتیجه چگالی داده ای بیشتر است که مطلوب می باشد . اما هرچه هد به دیسک نزدیک تر باشد ،خطر ناشی از ساختار نامناسب بیشتر می شود .
  با پیشرفت فناوری ، دیسک های وینچستر به وجود آمدند . هد های وینچستر در گرداننده ای مهر و موم شده است که فاقد آلودگی است . این ها طوری طراحی شدند که نسبت به هد های سنتی نزدیک تر به سطح دیسک عمل می کنند و در نتیجه چگالی داده ها افزایش یابد . هد در واقع یک ورق نازک ( فویل ) آیرودینامیکی است که وقتی دیسک حرکت نمی کنند بر روی سطح صفحه قرار دارد . فشار هوای ناشی از چرخش دیسک برای بلند شدن این ورقه نازک کافی است . سیستم بدون تماس می تواند طوری برای استفاده از هد های باریک مهندسی شود که نسبت به هد های دیسک قدیم باریک تر و نزدیک تر به صفحه باشد .
  شیار ها و قطاع ها
  سطح دیسک از نظر منطقی به شیارهایی تقسیم می شود که پهنای آن به اندازه هد خواندن و نوشتن است . هر شیار به قطعات کوچک تری به نام سکتور تقسیم می شود . سکتور یا قطاع کوچک ترین واحد اطلاعاتی است که می تواند از دیسک خوانده یا روی دیسک نوشته شود . بین هر سکتور دیسک ، فاصله ای وجود دارد تا تشخیص ابتدای سکتورها به آسانی انجام گیرد . فاصله بین سکتورها تقریباً 10 درصد از کل شیار را تشکیل می دهد .فاصله را گپ نیز می گویند .
  بدیهی است که طول شیارهای نزدیک به مرکز ( درونی تر ) نسبت به شیارهای که از مرکز فاصله بیشتری دارند ( بیرونی تر ) بیشتر است . در دیسک های قدیمی تعداد سکتورهای موجود در شیارهای درونی تر و شیارهای بیرونی تر یکسان بود ولی در دیسک های نسل جدید شیارها بیرونی تر نسبت به شیارهای درونی تر سکتورهای بیشتری دارند . در دیسک های فعلی اندازه سکتورها 512 بایت است . در هر صفحه در حدود 50،000 تا 100،000 شیار ، و در هر دیسک 1تا 5 صفحه وجود دارد .
  معمولاًدر هر شیار درونی تر ،در حدود 500 سکتور و در هر شیار بیرونی تر در حدود 1000 سکتور وجود دارد . البته این اعداد از مدلی به مدل دیگر در دیسک ها فرق می کند . مدل هایی با ظرفیت بیشتر ، در هر شیار تعداد بیشتری از سکتور ها ، و در هر صفحه تعداد بیشتری از شیارها وجود دارد .
  A) Track
  B) Geometrical sector
  C) Track sector
  D) Cluster
  ویرایش توسط sara : 18-07-11 در ساعت 05:58 PM
  یک نفر در هـمین نزدیکــی ها

  چــيزی به وسعت یک زنــدگی برایت جا گذاشته است!

  یکنفر برای همه نگرانـــــی هایت بیــدار است!

  یکنفر که از همه زیبایی های دنیــا

  تـنهـا تـــو را بـــــاور دارد ...!


  خداحافظی من از دوستای گلم پست 528

 7. تشكرها از اين پست


 8. Top | #4
  دستاورد ها:
  SocialVeteranCreated Album picturesTagger First Class25000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  2,528
  تشکر ها
  3,111
  تشکر شده 5,248 بار در 2,096 ارسال.

  درباره هارد دیسک کامپیوتر چه میدانید؟

  علاوه بر هارددیسک‌هایی که در بازار برای عموم عرضه شده‌اند، گونه‌های دیگری نیز تولید می‌شوند که برای کاربری‌های مختلف، مشخصه‌های ویژه‌ای دارند.

  در این نشست سعی داریم درباره انواع و اقسام هارددیسک‌ها صحبت کنیم. راستش را بخواهید پرداختن به این موضوع از زمانی در ذهن حقیر جای گرفت که شیوه خرید هارددیسک در بازارهای داخلی را از نزدیک مشاهده کردم و تصمیم گرفتم تا وضعیت هارددیسک‌ها را تشریح کنم.


  ● دور در دقیقه (RPM)
  اساس کار هارددیسک‌ها برای ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات بر رفتار قطعات مکانیکی پلاتر و هد استوار است. ناگفته نماند که مشکلات اصلی هارددیسک‌ها که هم‌اکنون ضعف بزرگ این قطعات شمرده می‌شوند با این دو بخش در ارتباط است. پلاتر قطعه‌ای دایره‌ای شکل است که سطوح بالا و پایین آن محل قرارگیری داده‌ها هستند. هر هارددیسک به ‌طور معمول دو برابر تعداد پلاترهای خود، هد خواندن و نوشتن یکی برای رو و یکی برای زیر پلاتر دارد. شیوه کار این‌چنین است که جناب پلاتر با سرعتی مشخص می‌چرخد و هد خواندن و نوشتن نیز سطح دیسک را همانند برف پاک‌کن جارو می‌کند. این را نیز می‌دانید که سطح هر دیسک به‌ صورت فرضی به دایره‌های متحدالمرکز تقسیم می‌شود. این دایره‌ها توسط شعاع‌های منظمی که به‌ صورت فرضی از مرکز پلاتر رسم می‌شوند به ‌بخش‌های منظم تقسیم و در واقع داده‌ها در این بخش‌ها ذخیره می‌شوند. این جناب هد برای دسترسی به بخش‌هایی که در لبه پلاتر (دایره بیرونی) قرار دارند باید زمان بیشتری را منتظر بماند، ‌از این‌رو محور مرکزی هارددیسک با سرعتی بیشتر می‌چرخد تا زمان دسترسی به داده‌ها افزایش یابد. مشهود است که هرچه سرعت گردش پلاتر یا محور مرکزی بیشتر باشد، زمان دسترسی به داده‌ها توسط هد خواندن و نوشتن کاهش خواهد یافت. هارددیسک‌ها از منظر سرعت گردش محور مرکزی در پنج گروه ۴۲۰۰، ۵۴۰۰، ۷۲۰۰، ۱۰ و ۱۵ هزار دور در دقیقه قرار می‌گیرند. هارددیسک‌های کوچک‌اندام ۸/۱ و ۵/۲ اینچی که بیشتر در دستگاه‌های قابل‌حمل مانند دستگاه‌های پخش موسیقی و لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شوند از سرعت ۴۲۰۰ و ۵۴۰۰ دور در دقیقه پشتیبانی می‌کنند و برخی نمونه‌های جدید از سرعت ۷۲۰۰ دور در دقیقه بهره می‌برند. هارددیسک‌هایی که شما با آن آشنا هستید با سرعت ۷۲۰۰ دور در دقیقه می‌چرخند و هارددیسک‌های حرفه‌ای نیز با سرعت‌های ۱۰ و ۱۵ هزار دور در دقیقه گردش می‌کنند.

  ● بافر به‌عنوان حافظه موقت
  حتم دارم می‌دانید که برخی اوقات هارددیسک قادر به انجام سریع تمامی دستورات و داده‌هایی که از سوی مادربرد صادر و ارسال می‌شود نیست. از این‌رو حافظه سریعی از جنس RAM روی برد کنترلی هارددیسک نصب می‌کنند تا فرصتی در اختیار هارددیسک برای انجام دستورالعمل‌های مختلف قرار دهد. هرچه اندازه این حافظه که بافر خوانده می‌شود بیشتر باشد کارایی کلی هارددیسک افزایش خواهد یافت. اندازه بافر رابطه مستقیمی با ظرفیت و کاربری هارددیسک دارد، برای مثال، میزان بافر هارددیسک‌های بندانگشتی ۸/۱ و ۵/۲ اینچی با ظرفیت‌های ۸۰ تا ۱۶۰ گیگابایت، ۲ مگابایت است. بافر مدل‌های ۵/۳ اینچی کنونی بین ۸ تا ۳۲ مگابایت با توجه به ظرفیت هارددیسک متغیر است. به‌ طور حتم استفاده از بافر حجیم‌تر در ظرفیت‌های برابر هارددیسک توصیه می‌شود.

  ● رابط PATA، SATA و غیره!
  این هارددیسک‌ها بالاخره یک‌جوری باید به مادربرد وصل شوند و داده‌ها را مبادله کنند. هارددیسک‌های معمولی از رابط‌های Parallel ATA یا همان IDE قدیمی و رابط جدید Serial ATA استفاده می‌کنند. نسل رابط‌های PATA چند وقتی است که سرآمده و تمامی مدل‌های جدید از رابط SATA پشتیبانی می‌کنند. رابط‌های مورد استفاده توسط هارددیسک‌های حرفه‌ای قدری متفاوت است. این مدل‌ها از سه نوع رابط SCSI، Fiber Channel و SAS استفاده می‌کنند. رابط SAS جدیدترین و مقرون به‌صرفه‌ترین رابط کنونی است!
  این را نیز گفته باشم که هر کدام از رابط‌های ذکر شده، شامل گونه‌های مختلفی هستند. برای مثال، رابط SATA خود شامل دو گونه SATA ۱۵۰ MB و SATA ۳۰۰ MB است که به SATA و SATA۲ معروف شده‌اند. این را نیز گفته باشم که مادربردهای عام فقط از رابط‌های SATA و PATA پشتیبانی می‌کنند و رابط‌های SAS، SCSI و Fiber Channel فقط روی مادربردهای حرفه‌ای عرضه می‌شوند!
  این را هم بیافزایم که ارتباط مستقیمی بین نوع رابط‌ها و ظرفیت هارددیسک وجود دارد. هارددیسک‌های عام در ظرفیت‌های ۱۶۰، ۲۵۰، ۳۲۰، ۵۰۰، ۶۴۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰ گیگابایت تولید می‌شوند. این در حالی است که هارددیسک‌های حرفه‌ای در ظرفیت‌های ۳۶، ۷۴ و ۱۶۰ عرضه می‌شوند. در هارددیسک‌های عام، ظرفیت اهمیت دارد و در هارددیسک‌های حرفه‌ای، سرعت مورد توجه است.
  ● تعداد پلاتر
  یک نکته خیلی ظریف در وادی هارددیسک‌ها وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. هر هارددیسک از تعدادی پلاتر تشکیل می‌شود. در حال حاضر ظرفیت پلاترها بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ گیگابایت متغیر است. از این‌رو برای تولید هارددیسک یک ترابایتی لازم است از ۴ پلاتر ۲۵۰ گیگابایتی یا ۵ پلاتر ۲۰۰ گیگابایتی استفاده شود. هرچه تعداد پلاترهای هارددیسک به‌ عنوان یکی از اجزای مهم مکانیکی افزایش یابد، احتمال بروز مشکل نیز افزایش خواهد یافت. از این‌رو سازندگان هارددیسک تلاش می‌کنند تراکم ذخیره‌سازی داده‌ها را افزایش دهند تا از تعداد پلاترهای کمتری در ساخت هارددیسک استفاده شود. تا همین یک ماه پیش شرکت Samsung با تولید پلاترهای ۳۳۴ گیگابایتی رکوددار حجیم‌ترین پلاتر بود، اما Western Digital با تولید پلاتر ۵۰۰ گیگابایتی رکورددار کنونی بازار است. به ‌همین دلیل تولید هارددیسک‌های پرظرفیت با پلاترهای متراکم امکان‌پذیر خواهد شد. شما نیز به‌ عنوان خریدار باید دقت داشته باشید که از هارددیسک‌هایی استفاده کنید که از تعداد کمتری پلاتر استفاده می‌کنند!
  ● و اما بعد...
  علاوه بر مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد،‌ هارددیسک‌ها مشخصات فنی دیگری مانند تکنولوژی محافظت از پلاتر در برابر ضربات، تکنولوژی ثبت صحیح داده‌ها، الگوریتم مرتب‌سازی کارآمد داده‌ها (NCQ) و غیره را دارند که در فرصتی دیگر درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد. شرکت‌های سازنده، خانواده‌های مختلفی را روانه بازار می‌کنند که خریدارجماعت باید با مشخصات آن‌ها آشنا شود تا انتخابی صحیح داشته باشد. در این نوشتار بیشتر به کلیات پرداختیم و در نوبت‌های آتی بحث‌ها را به شکلی جدی‌تر دنبال خواهیم کرد.

  هفته‌نامه بزرگراه فناوری ( IT News Way )
  «خدا و حرکت خودم » این نقطه مثبت اندیشی من است  رهروان راه شهدا(شهیدیان)
  http://www.lenzor.com/public/public/...47852d28-l.jpg

 9. تشكرها از اين پست


 10. Top | #5
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation First ClassVeteranTagger First Class

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  2,488
  تشکر ها
  5,207
  تشکر شده 5,889 بار در 2,739 ارسال.

  012 چگونگی کنترل سلامت هارد دیسک

  گاهی اوقات سیستم هنگ می کند و دلیل آن را نمی دانید. برخی موارد هم پیش می آید که کامپیوتر را روشن می کنید اما بالا نمی آید. پیغام Hard disk failure هم که شاید یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای کامپیوتر یا لپ تاپ شما اتفاق بیافتد. و متاسفانه اکثر اوقات بدون هیچ اخطار و پیش زمینه ای به وقوع می پیوندد. حال شما می مانید و یک سیستم از کار افتاده و حجم بسیار زیادی از اطلاعات که بدون وجود همیچ نسخه پشتیبانی از بین رفته اند. راه حل مقابله با این مشکلات چیست؟

  پیشنهاد ما این است که همین الان یک سری تست پیشگیرانه بر روی کامپیوترتان انجام دهید تا شرایط فعلی هارد دیسک تان را بسنجید. این کار کمک خوبی برای تصمیم گیری فوری در خصوص نیاز یا عدم نیاز به تهیه یک هارد جایگزین است. لطفا این کار را تبدیل به یک عادت دوره ای مشخص کنید تا هیچ گاه توسط هارد دیسک تان غافلگیر نشوید.

  قدم اول: هارد دیسک را تست کرده و ایرادات و خطاهای آن را بیابید

  همه نسخه های ویندوز برنامه کمکی به نام Chkdsk.exe دارند که می تواند هارد دیسک را کنترل کرده و سکتورهای خراب (Bad Sector) آن را مشخص می کند.

  شما برای استفاده از این برنامه دو راه دارید. یکی اینکه آن را از طریق خط فرمان یا Command line راه اندازی کنید. یا اینکه My Computer را باز کرده، بر روی درایوی که می خواهید آن را تست کنید راست کلیک نموده و گزینه Properties را انتخاب کنید. حال به تب Tools رفته و در باکس Error checking روی دکمه “Check Now” کلیک کنید. اکنون برای تست کامل درایو مورد نظر گزینه “Scan for and attempt recovery of bad sectors” را انتخاب کنید.

  قدم دوم: صداهای هارد دیسک تان را بشناسید

  گاهی اوقات صداهای عجیب و غریبی از درون سیستم تان می شنوید؟ خب، اگر این صداها مربوط به هارد دیسک تان باشند، نشانه خطر جدی به شمار می روند. بهترین کار این است که سریعا کامپیوترتان را خاموش کنید تا هارد دیسک آسیب جدی نبیند.

  اما چگونه بین صداهای هارد و نویز ایجاد شده توسط فن و دیگر قطعات تفاوت قایل شویم؟


  در این صفحه می توانید به صدای برند های مختلف هارد دیسک که آسیب دیده اند گوش کنید و با این صداها آشنا شوید. اگر هارد شما هم اینگونه صدا می دهد، یعنی اینکه خطر جدی اطلاعات تان را تهدید می کند و باید سریعا به دنبال هارد جایگزین باشید.

  قدم سوم: ایراد ها را قبل از وقوع شان بیابید

  برنامه Disk Checkup یک نرم افزار رایگان مانیتور و کنترل هارد دیسک است که مقادیر بسیار زیادی اطلاعات تشخیصی از هاردتان را در اختیارتان می گذارد. البته جزئیات و اطلاعات فنی که این برنامه در اختیارتان می گذارد می تواند یک کاربر حرفه ای و متخصص را هم دچار سر در گمی کند. پس کاری به آنها نداشته باشید و تنها به برنامه اجازه دهید که در پس زمینه ویندوزتان در حال اجرا باشد.

  برنامه دائما دمای هارد دیسک، خطاهای خواندن/نوشتن اطلاعات و دیگر موارد را کنترل می کند. و هنگامی که مشکلات هر بخش و کارکرد از هارد به سطح خطر نزدیک شوند، به شما اخطار می دهد. این اخطار می تواند نشانه ای از از کار افتادن قریب الوقوع هارد دیسک تان باشد. خودتان را برای بک آپ گیری و جایگزینی هاردتان آماده کنید.

  قدم چهارم: هارد دیسک تان را تست کنید.

  SeaTools برنامه تشخیصی رایگانی است که هارددیسک را به صورت کامل و صرف نظر از نوع سیستم عامل نصب شده بر روی آن تست می کند. این برنامه را شرکت Seagate تولید کرده است، اما تقریبا با همه انواع و برندهای هارد کار می کند.

  برای شروع کار ابتدا باید فایل ISO این برنامه را دانلود کرده و با رایت آن یک سی دی بوت بسازید. حال سیستم تان را از روی این سی دی بوت کنید. با شرایط استفاده موافقت کرده و تست طولانی (full scan) را انتخاب کنید. اگر نقص یا ایرادی در هارد مشاهده شود، برنامه بعد از اتمام کار آنها را لیست می کند.

  البته شما می توانید در سایت مربوط به شرکت سازنده هارد دیسک تان برنامه های تست و کنترل ویژه هاردهای همان شرکت را بیابید. این کنترل دوره ای کمک می کند که علاج واقعه قبل وقوع کنید. با دیدن اولین نشانه های خرابی، خودتان را آماده مهاجرت به هارد جدید کنید
  یک نفر در هـمین نزدیکــی ها

  چــيزی به وسعت یک زنــدگی برایت جا گذاشته است!

  یکنفر برای همه نگرانـــــی هایت بیــدار است!

  یکنفر که از همه زیبایی های دنیــا

  تـنهـا تـــو را بـــــاور دارد ...!


  خداحافظی من از دوستای گلم پست 528

 11. تشكرها از اين پست


 12. Top | #6
  دستاورد ها:
  Veteran1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  نوشته ها
  1
  تشکر ها
  1
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال .
  سلام خانم سارا مدیریت محترم
  با تشکر از شما جهت اطلاعات و سایت خوبتون
  در صورت امکان این تاپیک را برام ایمیل کنید ممنونم و خوشحال از اینکه در کنارتون هستم

 13. تشكر از اين پست


موضوعات مشابه

 1. همه چیز درباره استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز
  توسط ستاره در انجمن کتاب، جزوه و مقاله
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 30-04-12, 11:43 AM
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 01-03-12, 12:37 AM
 3. پوروتاگونیسم و آنتاگونیسم در سینما - دکتر عباسی
  توسط حاجی در انجمن صوت و موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 26-08-11, 04:58 PM
 4. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 09-08-11, 12:12 AM
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 05-04-11, 12:35 AM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •