کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: ویروس ها

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialVeteran5000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  نوشته ها
  313
  تشکر ها
  1,353
  تشکر شده 886 بار در 369 ارسال.

  ویروس ها

  کشت ویروسها  نیازمندی به یک سلول زنده پیکر میزبان برای تکثیر ویروسها ، مشاهده ، شمارش و تشخیص آنها را مشکل می‌سازد. برای تکثیر ویروسها به جای محیطهای شیمیایی ساده بایستی سلولهای زنده فراهم شود. تهیه گیاهان و جانوران زنده برای نگهداری ویروسها ، دشوار و پر هزینه بوده و به علاوه ویروسهای بیماریزایی که فقط در پریماتهای عالی و انسان رشد می‌کنند مشکلات بیشتری را نیز فراهم می‌نمایند و از طرف دیگر ، ویروسهای باکتریها (باکتریوفاژها) را می‌توان با پرورش آنها بر روی کشت باکتریها به آسانی تهیه کرد.

  و از این رو است که قسمت اعظم اطلاعات بدست آمده در مورد تکثیر ویروسها از مطالعه این دسته از ویروسها بدست آمده است. بسیاری از ویروسها قادرند در کشتهای سلولی یا در تخم مرغهای جنین‌دار در شرایط کاملا کنترل شده‌ای تکثیر یابند. آزمایشگاههای تشخیصی سعی دارند به منظور اثبات عامل بیماری ، ویروسها را از نمونه‌های کلینیکی بدست آورند. آزمایشگاههای تحقیقاتی برای بررسی و تحلیل دقیق تکثیر و چگونگی تظاهر ژنهای ویروس ، آنها را کشت می‌دهند

  رشد باکتریوفاژها در شرایط آزمایشگاه
  ویروسهای باکتریایی را می‌توان در سوسپانسیون باکتریها در محیط آبکی یا در کشت باکتریها در محیط سخت ، پرورش داد. بکار بردن محیط سخت ، پیدایش پلاک و مشاهده و شمارش ویروسها را با بکاربردن مواد و وسایل ساده میسر می‌سازد. در این روش نمونه‌ای از باکتریوفاژ را با باکتری میزبان و آگار ذوب شده مخلوط می‌کنند، سپس این مخلوط را در یک جعبه پتری ریخته و می‌گذارند تا به صورت یک لایه سفت شود. مخلوط ویروس- باکتری به صورت یک لایه سفت درمی‌آید.

  هر ذره ویروسی در داخل یک باکتری تکثیر یافته و پس از پاره شدن دیواره باکتری ، صدها ویروس تازه از آن رها می‌شود و این ویروسها به باکتریهایی دیگر حمله می‌کنند و به ترتیب ، همه باکتریها در نواحی اطراف ویروس اولیه از بین می‌روند. با این فرایند ، در سطح آگار نواحی شفافی به نام پلاک به تعداد زیاد در زمینه پر از باکتریها به چشم می‌خورد. تراکم سوسپانسیون ویروسی را با شمارش پلاکها ، اندازه گیری می‌کنند.
  رشد ویروسهای جانوری در شرایط آزمایشگاه
  برخی از ویروسهای جانوری را می‌توان منحصرا در بدن حیوانات زنده نظیر موش ، خرگوش و خوکچه هندی پرورش داد. اکثر تجربیات مربوط به مطالعه واکنشهای ایمنی نسبت به عفونتهای ویروسی نیز باید در بدن حیوانات آلوده شده انجام گیرد. بطور کلی تلقیح حیوانات برای تشخیص ویروسها در نمونه‌های بالینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دنبال آلوده کردن حیوان با ویروسها ، آنها را باید از نظر پیدایش بیماری مورد بررسی قرار دارد یا حیوان را کشته و از بافتهای آلوده برای بررسی و ارزیابی قدرت بیماریزایی ویروس استفاده نمود.
  رشد ویروسهای جانوری در تخم مرغ جنین‌دار
  در پوسته خارجی تخم مرغ جنین‌دار سوراخی تعبیه کرده و از آن راه سوسپانسیون ویروس را در مایعات تخم مرغ تزریق می‌کنند. در تخم مرغ چندین غشا وجود دارد که می‌توان بر روی آنها ویروسها را پرورش داد. رشد ویروس را از روی مرگ جنین یا آسیب دیدن سلولهای جنینی می‌توان مشاهده کرد. این روش امروزه برای پرورش ویروسها به منظور تهیه واکسن بکار برده می‌شود.
  کشت سلولی
  استفاده از تکنیکهای کشت سلولی موجب شده است که شناسایی و کشت ویروسهای ایزوله شده جدید و خصوصیات ویروسهای شناخته شده قبلی آسان شود. سه نوع کشت سلولی وجود دارد. کشتهای سلولی اولیه که می‌توان با پراکنده نمودن سلولهایی از نمونه‌های بافتی که به تازگی تهیه شده‌اند با آنزیم تریپسین فراهم نمود. این سلولها بعد از چند بار کشت قادر به رشد نیستند، و کشتهای سلولی ثانویه و کشت سلولی مداوم که به تعداد نامحدود رشد می‌کنند. نوع کشت سلولی مورد استفاده در کشت ویروس به حساسیت سلولها نسبت به ویروس مورد نظر بستگی دارد.
  روشهای تشخیص سلولهای آلوده به ویروس
  پیدایش اثر سیتوپاتیک
  اثر سیتوپاتیک بر اثر تغییرات مورفولوژی در سلولهای آلوده به ویروس رخ می‌دهد. متلاشی شدن سلول ، نکروز سلولی ، تشکیل اجسام درون سلولی ، تشکیل سلولهای غول پیکر و تشکیل حفرات سیتوپلاسمی ، نمونه‌هایی از اثرات سیتوپاتیک هستند که توسط ویروسها ایجاد می‌شوند.
  پیدایش پروتئینهای کد شده ویروس
  از آنتی سرمهای اختصاصی می‌توان برای مشاهده سنتز پروتئینهای ویروس در سلولهای آلوده استفاده کرد.
  مشاهده اسیدنوکلئیک خاص ویروس
  آزمایشهای مولکولی مانند واکنش زنجیر پلی مراز (pcr) روشی اختصاصی ، حساس و سریع را برای مشاهده ویروس فراهم کرده است.
  اندازه گیری مقدار ویروسها
  روشهای فیزیکی
  با کمک یک محلول استاندارد ازذرات لاتکس که اندازه کوچک و یکسانی دارند می‌توان ذرات ویروس را در زیر میکروسکوپ الکترونی شمرد. در این روش ، محلول تقریبا غلیظی از ویروس مورد نیاز است. برای تعیین مقدار ویروس موجود در یک نمونه می‌توان از آزمایشهای سرولوژیکی گوناگونی نظیر رادیو ایمونواسی (ria) و آزمایش الیزا (elisa) استفاده کرد.
  روشهای بیولوژی
  نقطه پایان آزمایشهای بیولوژی به میزان مرگ و عفونت در حیوانات یا به اثرات سیتوپاتیک در کشتهای سلولی به غلظتهای مختلف ویروس مورد آزمایش بستگی دارد. برای اکثر ویروسهای عفونی از آزمایش پلاک استفاده می‌شود.
  خالص نمودن ویروسها
  ویروس خالص به منظور مطالعه خصوصیات و بررسی مولکولی آن مورد نیاز است. برای خالص کردن ویروسها معمولا حجم زیادی از محیط کشت سلولی ، مایعات بدن یا سلولهای آلوده را بکار می‌برند. در اولین مرحله ، ذرات ویروس را بوسیله سولفات آمونیوم تغلیظ می‌کنند. هنگامی که غلظت ویروس زیاد است، آن را بوسیله سانتریفوژ افتراقی ، کروماتوگرافی ستونی و الکتروفورز از مواد دیگر جدا می‌کنند.
  ایمنی در آزمایشگاه
  برخی از ویروسها ، پاتوژنهای انسانی هستند و عفونت گاهی از آزمایشگاه حاصل می‌شود. تکنیکهای آزمایشگاهی چنانچه بطور کامل مراعات نشود، اغلب پر خطر هستند. راههایی که کارکنان آزمایشگاه را در خطر عفونت قرار می‌دهد شامل موارد زیر است، از طریق ذرات هوا ، از طریق دستگاه گوارش ، از طریق نفوذ به پوست و از طریق پخش شدن مایعات آلوده و ریختن آنها در چشمها.
  تنها با دست نمی نویسم: پا نیز، همواره، همراهی نویسنده را می خواهد. استوار، آزاد و دلیر می دَوَد، گاهی بر دشت، گاهی بر كاغذ.((نیچه))

 2. تشكرها از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

 4. Top | #2
  دستاورد ها:
  SocialVeteran5000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  نوشته ها
  313
  تشکر ها
  1,353
  تشکر شده 886 بار در 369 ارسال.
  ويروس mirnas ايدز را درمان مي كند


  mirnas مي تواند كليد نهفته ايدز باشد كه قابل تشخيص براي سيستم ايمني بدن است.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري science daily، زمانيكه شخص آلوده به ويروس ايدز مي شود يك مخلوط خيلي قوي از ويروسها را دريافت مي كند كهHAART ناميده مي شود و آنها قابل تكثير بوده و آلوده هستند در ‌HAART ويروسي به نامMIRNAS وجود دارد، اگر بر طبق اين تحقيقات ويروسMIRNAS بتواند اثرش را در ايدز باز دارد ممكن است باعث ايجاد يك استراتژي جديد شده و ويروس مخفي شود و در نتيجه دارويي را براي سيستم ايمني بدن توليد كند.
  بنابراين گزارش، محققان يك عضو جديد را در سلولهاي mirnas به نام سلولT كشف كردند که اين يافته آخرين قدم در آنتي ژن ايدز بوده و ويروس قابل مشاهده اي را در سيستم ايمني بدن مي سازد.
  اين گزارش حاكي است، محققان در صدد هستند در قدم بعدي بتوانند با استفاده از ويروس mirnas يك نوع درمان جديد براي سيستم ايمني بدن پيدا كنند.
  تنها با دست نمی نویسم: پا نیز، همواره، همراهی نویسنده را می خواهد. استوار، آزاد و دلیر می دَوَد، گاهی بر دشت، گاهی بر كاغذ.((نیچه))

 5. تشكرها از اين پست


 6. Top | #3
  دستاورد ها:
  SocialVeteran5000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  نوشته ها
  313
  تشکر ها
  1,353
  تشکر شده 886 بار در 369 ارسال.
  وجود برخي از ويروسهاعامل چاقي


  تحقيقات نشان مي دهد علاوه بر عللي چون كم تحركي و رژيم هاي غذايي نامناسب ،وجود برخي از ويروسها باعث چاقي مفرط در افراد مي شود.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پايگاه علمي العالم، بر اساس اين تحقيقات، ميان عفونتهاي ويروسي و چاقي ارتباطي تنگاتنگ وجود دارد.
  بنابر اين گزارش ، حيواناتي كه به برخي ويروسها انساني مبتلا مي شوند وزنشان به طور محسوسي افزايش مي يابد چرا كه چربيهاي فراواني در بدن آنها جمع مي شود.
  يادآور مي شود:در حيوانات، 5 ويروس و در انسان 3 ويروس وجود دارد كه باعث چاغي مي شوند.
  تنها با دست نمی نویسم: پا نیز، همواره، همراهی نویسنده را می خواهد. استوار، آزاد و دلیر می دَوَد، گاهی بر دشت، گاهی بر كاغذ.((نیچه))

 7. تشكرها از اين پست


 8. Top | #4
  دستاورد ها:
  SocialVeteran5000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  نوشته ها
  313
  تشکر ها
  1,353
  تشکر شده 886 بار در 369 ارسال.
  ساختمان شگفت انگیز شیمیایی ویروس ها


  ساختمان شیمیایی ویروس

  اسید نوکلئیک

  یک ذره ویروسی دارای یک هسته مرکزی اسید نوکلئیکی DNA یا RNA به عنوان ماده ژنتیکی می‌باشد. نسبت اسید نوکلئیک به پروتئین غلاف ویروس از یک درصد در ویروس آنفلوانزا تا 50 درصد در برخی از باکتریوفاژها متغیر است. برخلاف سلولهای پروکاریوتیک و یوکاریوتیک که همواره دارای DNA به عنوان ماده ژنتیکی اصلی خود هستند ویروسها دارای یکی از دو نوع اسید نوکلئیک بوده و هرگز هر دو را باهم ندارد. اسید نوکلئیک در بعضی ویروسها به شکل خطی و در بعضی به شکل حلقوی می‌باشد.

  کپسید

  اسید نوکلئیک ویروس بوسیله غلاف پروتئینی به نام کپسید احاطه شده است. کپسید ویروس که معماری آن بوسیله اسید نوکلئیک ویروسی تعیین می‌شود بخش عمده ویروس را بویژه در ویروسهای کوچک شامل می‌شود. هر کپسید از واحدهای کوچک پروتئینی به نام کپسومر ساخته شده است. نظم و ترتیب قرار گرفتن کپسومرها ، شکل کلی و پیکر ویروس را تعیین می‌کند که برای هر ویروس خاص ثابت است.

  پوشش غیر پروتئینی

  در عده‌ای از ویروسها کپسید بوسیله پوششی که معمولا ترکیبی از لیپیدها ، پروتئینها و کربوهیدراتها است پوشیده شده است.  ویروسهای ناقص Defctive Virus

  ویروسهای ناقص یا نارس از نظر عملکرد ویروسهایی هستند که از اسید نوکلئیک و پروتئین تشکیل شده‌اند، ولی بدون ویروس کمکی توان تکثیر ندارند. که به این ویروس کمکی Helper ویروس گفته می‌شود. ویروسهای ناقص در ساختمان ژنتیکی خود نقصی دارند و در خلال تکثیر در داخل سلول بوجود می‌آیند و چون این ویروسها می‌توانند تکثیر ویروسهای معمولی را مختل کنند تصور می‌شود که این ویروسها با تکثیر زیاد خود از تکثیر ویروسهای معمولی جلوگیری می‌کنند پس در بهبود بیماری نقش دارند.

  ویریون

  به یک ذره ویروسی که توان آلوده کردن سلول را دارد گفته می‌شود. به ورود ویروس به داخل سلول عفونت یا آلودگی سلول گفته می‌شود که می‌تواند علایم بالینی داشته باشد یا نه.

  سودو ویریون

  پارتیکولها یا ذرات ویروسی‌اند که به جای ژنوم ویروس تکه‌ای از ژنوم سلول میزبان به آن وارد شده است.

  ویروتید

  از یک مولکول منفرد و حلقوی RNA تشکیل شده که معمولا پاتوژن گیاهان‌اند و فاقد کپسید و پوشش‌اند.

  ویروسوئید

  با وجود یک ویروس کمکی می‌توانند کپسید پروتئینی داشته باشند و در گیاهان از گیاهی به گیاه دیگر منتقل شوند.

  ویروسهای گیاهی

  ویروسها در جلبکها ، قارچها ، گلسنگها ، خزه‌ها ، سرخسها و گیاهان عالی دیده شده‌اند. ولی در گیاهان عالی بیش از گیاهان پست مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. ویروسها به گیاهان زراعی خسارت عمده‌ای وارد می‌سازند. چون پاره‌ای از ویروسهای گیاهی چندان شباهتی با ویروسهای دیگر ندارند بنابراین گروه مستقلی را تشکیل می‌دهند. ولی بعضی از آنها دارای خصوصیات مشترک بوده و می‌توان آنها را در یک گروه قرار داد. این گروهها به شرح زیر هستند.

  * ویروسهای میله‌ای یا رشته‌ای
  * ویروسهای ایزو دیامتریک
  * ویروسهای باسیلی شکل
  * ویروئیدها: بیماریزاهایی شبیه ویروسها هستند که در میزبان خود نوکلئو پروتئین تولید نمی‌کنند.

  ویروسهای جانوری

  ویروس از انواع مختلف جانوران از تک یاختگان تا انسان جدا شده است. میزبان مهم ویروسها در بی‌مهره‌گان ، بندپایان هستند خصوصا کنه‌ها و حشرات. پاره‌ای از ویروسها در عین حال که در حشرات تکثیر می‌یابند می‌توانند در گیاه یا در جانور مولد بیماری باشند، ولی برای خود حشرات بیماریزا محسوب نمی‌شوند. ویروسها در اکثر مهره‌داران فعالیت دارند و در ماهیها ، دوزیستان ، پرندگان و پستانداران بیماریهایی تولید می‌کنند که گاهی علایم آنها به صورت تومور نمایان می‌شود. ویروسها در انسان نیز بیماریهای گوناگونی مانند اوریون ، سرخک ، تب زرد ، آبله ، آنفلوانزا و ... ایجاد می‌کنند.  تکثیر ویروسها

  اسید نوکلئیک هر ویریون فقط تعداد معدودی از ژنهای لازم برای سنتز ویروسهای جدید را دارا می‌باشد. اکثر آنزیمهای ویروسها توسط سلول میزبان ساخته می‌شوند. نقش آنزیمهای ویروس تقریبا بطور کامل با همانند سازی و آماده کردن اسید نوکلئیک ویروسی ارتباط دارد و هرگز با دستگاه سنتز پروتئینی را تولید انرژی رابطه‌ای ندارد. مراحل 5 گانه تکثیر ویروس در سلول میزبان به صورت زیر است.

  * مرحله رونشینی ویروسها بر روی سلول
  * مرحله ورود و نفوذ در سلول
  * مرحله بیوسنتز اجزای ویروسی
  * مرحله رسیدن و کامل شدن ویروس
  * مرحله آزاد شدن ویروس از سلول میزبان و نفوذ آن در سلولهای سالم

  شیمی درمانی علیه ویروسها

  داروهایی که در مراحل مختلف تکثیر ویروسها در بدن میزبان اثر می‌کنند در تجربیات آزمایشگاهی موثر شناخته شده‌اند. ولی از نظر بالینی آمانتادین ، آسیکلوویر ، ویدارابین و تیو سمی کاربازون مفید شناخته شده‌اند. در اغلب بیماریهای ویروسی تکثیر ویروس تقریبا قبل از ظاهر شدن علایم بیماری پایان پذیرفته است. مساله دیگر پیدایش ویروسهای جهش یافته مقاوم نسبت به این داروها می‌باشد و کثرت وقوع آنها به اندازه باکتریها می‌باشد. شیمی درمانی علیه ویروسها در مراحل اولیه است و می‌توان در آینده داروهایی علیه ویروسها کشف کرد.
  تنها با دست نمی نویسم: پا نیز، همواره، همراهی نویسنده را می خواهد. استوار، آزاد و دلیر می دَوَد، گاهی بر دشت، گاهی بر كاغذ.((نیچه))

 9. تشكرها از اين پست


 10. Top | #5
  دستاورد ها:
  SocialVeteran5000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  نوشته ها
  313
  تشکر ها
  1,353
  تشکر شده 886 بار در 369 ارسال.
  شيمي درماني ويروس ها
  ويروس ها فاقدديواره سلولي و آنزيم هاي مربوط به آن مي باشند،از اين روويروس ها به آنتي بيوتيك هاحساسيتي نشان نمي دهند.امروزه شيمي درماني ويروس ها با دو مانع بزرگ مواجه است:
  1)ارتباط بسيار نزديكي كه بين ويروس هاي در حال تكثيرو سلول هاي پستانداران است،موجب مي شود تا بسياري از داروهاي ضد ويروس انتخابي نباشند.بنابراين،اين گونه داروها هم براي ويروس و هم براي ميزبان سميت دارند.
  2)بسياري از مواد ضد ويروسي در مرحله اي كه براي درمان دير شده به كار گرفته مي شوند.يعني اينكه بسياري از بيماري هاي ويروسي فقط پس از تكميل تكثير ويروسي و تكامل آسيب بافتي ظاهر مي شوند.در عين حال مشكل اصلي در طرح و توسعه ضد ويروس ها عدم سميت انتخابي اكثر اين تركيبات مي باشدو در مقايسه با داروهاي آنتي باكتريال تنها معدودي از اين داروهاي بي ضرر مي باشند.


  اهداف توليد داروهاي ضدويروس

  1)جلو گيري ازجذب سطحي ذره ويروس در سلول ميزبان شوند. مانند آمانتادينAmantadine(Symmetrel®)،ايم ون گلوبولينImmuneglobulin(Sandoglobulin®) واينتر فرون ها

  آمانتادين مانع نفوذ ويروس به درون سلول ميشود.اين مكانيزم با جلو گيري از اسيدي شدن واكوئل هاو ممانعت از چسبيدن ويروس به آن انجام مي گيرد.اين دارو همچنين موجب مهاربرداشته شدن پوشش ويروس در سلول ميزبان مي شود.

  2)جلو گيري از نفوذ داخل سلولي ويروس جذب شده

  3)ممانعت از سنتز پروتئين يا اسيد نوكلئيك
  ممانعت از ساخت mRNAجديد توسط ويروس هاي داراي DNA ،ممانعت از الحاق mRNA ويروس به ريبوزوم ها،ممانعت از سنتز آنزيم هاي ويروس مانند RNA پلي مراز و در نتيجه ممانعت از تشكيل واحدهاي كوچك و آزاد شدن ذرات ويروسي .اين مكانيزم ها را مي توان در داروهاي زير مشاهده نمود.

  يدوكسوريدين(:Idoxuridine (Stoxil® ,Herplex® با مكانيزم ممانعت از سنتز همانند سازي DNA .اين دارو آنالوگ‌‌ ‌‌‌تايميدين مي باشد.

  سيتارابينCytarabine(Sytosar®):با مكانيزمي مشابه يدوكسوريدين

  ويدارابين:Vidarabine(vira-A®)با مكانيزم مهار DNAپلي مراز.اين دارو آنالوگ آدنوزين مي باشد.


  آسيكلووير:Acyclovir(Zovirax®)تمايل اين دارو به سلول هاي آلوده صد هزار تا يك ميليون برابر بيشتر نسبت به سلول هاي سالم مي باشد.مكانيزم :اين تركيب بعد از فعال شدن توسط آنزيم تايميدين كيناز ويروس هرپس تبديل به يك منو فسفات وسپس تري فسفات ميشود،كه تركيب اخير شكل فضايي به مانند دزوكسي گوانيدين تري فسفات دارد كه در تكثير ويروس مورد مصرف است. بنابراين با دو مكانيزم ممانعت از تشكيل DNAجديد ومهار آنزيم DNAپلي مراز عمل مي كند.لازم به تذكر است كه پلي مراز سلول ميزبان به اندازه پلي مراز ويروس تحت تاثير قرار نمي گيردو نيز تري فسفات ضد ويروس در در سلول هاي سالم توليد نمي شود.  تري فلوريدين,Triherpine®)®Trifluridine(Virop tic:مكانيزمي مشابه مورد بالا

  اينتر فرون ها(Interferonsبا مكانيزم تاثيربر روي Trans cription مانع تكثير ويروس مي شود.


  اينتر فرون ها به تنهايي فعاليت ضد ويروسي ندارند،اما مي توانند موجب تشكيل يك پروتئين ثانوي در سلول هاي غير آلوده شوند،كه اين پروتيئن توانايي ممانعت از نسخه برداريmRNAويروسي را كه ممكن است بعد ها در سلول توليد شود را دارند.اين اثر با ممانعت از الحاقmRNAويروس به ريبوزوم ايجادمي شود.اين مواد رل مهمي را بازي مي كنند ،چرا كه سريع تر از آنتي بادي ها عمل مي كنند.

  انواع اينتر فرون ها

  اينتر فرون آلفا-2ايInterferon Alfa-2A))با نام تجاري:Roferon-A®توسط لكوسيت ها ترشح مي شود.تزريقي زير جلدي(SC)وعضلاني(IM ) 4وMIU/ml 3

  موارد مصرف:
  هپاتيتc مزمن،لوسمي هاي سلول هاي مويي،ساركوم كاپوسي در بيماران ايدزي،لوسمي ميلو ژنوس مزمن،كارسينوماي كليوي،ملانوم بد خيم


  اينتر فرون آلفا-2بيInterferon Alfa-2B))با نام تجاريWellferon®,

  ®Intron-A: توسط لكوسيت ها ترشح مي شود.تزريقي5MIU/mlبه صورت IMوSC

  موارد مصرف : هپاتيت مزمنBوبعضي از ملانوم ها و لوسمي ها،كونديلوما آكوميناتا،ساركوم كاپوسي در مبتلايان به ايدز،لوسمي سلول هاي مويي


  اينتر فرون بتا-1 آ( Interferon Beta-1A)با نام تجاريAvonex®)تزريقي30mcg/vial(6000000IU)به صورت IMازفيبروبلاست هاترشح مي شود.

  موارد مصرف:درمان اشكا ل عود كننده اسكلروز مولتيپل


  اينترفرون بتا -1 بي(InterferonBeta-1B)با نام تجاري:Betaferon®,Betaseron®توسط فيبروبلاست ها ترشح مي شوند.ويال تزريقي0.3mg/vial(9.6ميليون واحد) به صورت IM

  موارد مصرف:اشكا ل تخفيف يافته اسكلروز مولتيپل،درمان ايدز،ساركوم كاپوسي ناشي از ايدز،كارسينوماي متاستاتيك سلول ها ي كليوي،ملانوم بد خيم،لنفوم سلول هاي Tوهپاتيت مزمنB،كونديلوما آكوميناتا

  اينترفرون گاما 1- بي(Gamma1-BInterferon)با نام تجاري:Imukin®,Actimmune®به صورت ويال تزريقيvial/100mcg زير جلديSC)).ازسلول هاي Tترشح مي شوند.

  موارد مصرف:كاهش شدت و تكرر عفونت هاي ناشي از گرانولوتومازمزمن،كارسينوم اي سلول هاي بازال،درماتيت آتوپيك،ليشمانيوز احشايي

  مكانيزم:

  اينترفرون گاما توسط سلول هاِي TH1وCD4فعال شده توليد مي شود و سلول هاي T نابود گر، سلول هاي نابود گر طبيعي (N.K)و ماكروفاژها را فعال مي كند.تركيبي به نام اسيد اوريدين تريكربوكسيليك(T.AَA.)وجود دارد كه مشابه اينتر فرون ها عمل مي كند.
  مولكول هاي CD4آزاد

  از روش هاي پيشگيري ازآلودگي سلول ها به ايدز مي باشد.مكانيزم :اين طور فرض شده كه اين ملكول در خون با ويروس واكنش مي دهدو مانع اتصا ل آن به سلول مي شود.از آنجا كه نيمه عمر اين ملكول كوتاه ميباشد،براي افزايش آن از روش هاي جالبي همچون اتصال آن به قطعه FCازIGgيا گليكوزيله كردن مولكول مزبوراستفاده مي شود.

  داروهاي ضد ايدز

  ايميونگلوبولينImmune Globulin))با نام تجاري:Sandoglobulin®به صورت ويال هاي تزريقي 1,3,6g/vial
  موارد مصرف:ايدز،انواع ايديو پاتيك پورپوراي ترمبو سايتو پنيك،

  مكانيزم:اين آنتي بادي ها به شاخص هاي موجود در قسمت هاي مختلف پوشش ويروس كه براي اتصا ل به سلول هدف استفاده مي شود،مي چسبد.


  نل فيناوير:Nelfinavir(Viracept®)قرص250mg

  مورد مصرف:ايدز

  مكانيزم:پپتيدصناعي مي باشد.مهار كننده آنزيم پروتئازويروسHIV-1مي باشد.

  ساكيناوير(®Saquinavir(Invirase: كپسول 200mg
  مورد مصرف:ايدز


  مكانيزم:پپتيد صناعي مي باشد.مهار كننده پروتئاز ويروسHIV-1مي باشد


  لامي ﯘدينLamivudin(Epivir®,Zefix®)[Z.T.C]:
  شربت10mg/ml,قرص100,150mg

  موارد مصرف:ايدز به همراه داروي زيدوﯘدين،هپا تيت Bمزمن(H.B.V)


  مكانيزم:مهار ترانس كريپتاز(ANAپلي مرازوابسته به RNA(چون نوكلئوزيد بوده با ورودبهDNAمانع سنتزآ ن و تكثير ويروس مي شود.


  زيدوﯘدينZidovudineياآزيدوتايم دينAzidothymidine(A.Z.T)با نام تجاري(Retrovir®): كپسول100,250mg  موارد مصرف:ايدزو بيماران مشكوك به ايدز

  مكانيزم:اين دارو آنالوگ تايميدين بوده و با تايميدين تري فسفا ت براي ورود به زنجيردر حال تشكيلDNAويروس كه توسط DNAپلي مرازوابسته به )RNAآنزيم ترانس كريپتاز معكوس)انجام مي شود،رقابت مي كند.آنزيم تايميدين كيناز ابتدا دارو را به يك منو فسفات و سپس به يك تري فسفات تبديل كرده و مانع سنتز DNAمي شود
  اين دارو موجب كم شدن عناصر استخواني ميشودو سميت استخواني مي دهد.

  گانسيكلوﯘيرGanciclovir(Cytovene®,Cytm even®):
  ويال تزريقي500mg/10ml

  مواردمصرف:ايدز،موثر بر ويروس هايVZN،HSV2،HSV2،HSV1،CMV، EBV

  در التهاب ناشي ازويروس سيتو مگال، در بيماران دچار ضعف سيستم ايمني در بيماران پيوندي مغز استخوان همراه با ايميون گلوبولين

  مكانيزم:سبب القاي كينازهايي كه دارو را فسفريله مي كنند،مي شود. در سلول هاي عفوني شده توسط آنزيم تايميدين كينازموثر است.
  اينترفرون بتا 1-بي Interferon Beta-1B(Betaferon®,Betaseron®): شرح آن داده شد.  اينوزينپارانوبكسInosine Paranobex(Isoprinosine®,Inosiplex®):
  قرص500mg

  موارد مصرف:ايدز پيشرفته،تب خال ساده، پوستي ومخاطي،كمكي در درمان زگيل تناسلي،درمان پانل انسفاليت اسكلروزي تحت حاد همراه با داروي زيدوﯘدين

  مكانيزم:تقويت لنفوسيت هاي سركوب شده ،تاخير در تبديل پره ايدزبه ايدزكه موجب افزايش CD4وپايين آمدنP24Agوكاهش علائم وابسته به ايدز مي شود.

  فمسيكلوﯘيرFemcyclovir:

  در بازار دارويي ايران موجود نيست.در افرادمسن مناسب است.  زال سيتادين: Zalcitadine
  در بازار دارويي ايران موجود نيست.در كساني كه به زيدوﯘدين حساس مي باشند،مصرف دارد.


  برومووينيل داكسي يوريدين:آنالوگ نوكلئوزيدي تحت مطالعه كه در سلول هاي عفوني شده ميزبان فعال مي شود
  .
  مكانيزم:مشابه آسيكلوﯘير
  موردمصرف:ايدز
  تنها با دست نمی نویسم: پا نیز، همواره، همراهی نویسنده را می خواهد. استوار، آزاد و دلیر می دَوَد، گاهی بر دشت، گاهی بر كاغذ.((نیچه))

 11. تشكر از اين پست


 12. Top | #6
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class1000 Experience Points10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  نوشته ها
  454
  تشکر ها
  797
  تشکر شده 1,151 بار در 407 ارسال.
  منبع نداره؟

موضوعات مشابه

 1. ویروس
  توسط Ellen در انجمن سوالات و درخواست های کاربران
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 10-03-12, 11:44 PM
 2. تعریف ویروس و Spyware و معرفی نام برخی آنتی ویروس
  توسط aylar در انجمن آنتی ویروس، فایروال و امنیتی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 06-09-11, 12:13 AM
 3. آشنایی با کار ویروسها برای ویروس کشی
  توسط yas_1593 در انجمن مهندسی کامپیوتر و IT
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 16-07-11, 10:23 PM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •