کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: روشهای سختی سنجی

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class25000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  نوشته ها
  1,633
  تشکر ها
  7,028
  تشکر شده 3,712 بار در 1,622 ارسال.

  007 روشهای سختی سنجی

  سختي و سختي پذيري

  در بسياري از فرهنگ‌هاي لغت سختي را اينگونه تعريف كرده‌اند : ((سختي يك ماده عبارتست از ظرفيت نسبي آن در مقابل نفوذ و خراش برداشتن و يا بر عكس ايجاد خراش و نفوذ ماده ديگر.)) چنين تعريفي تا حدود زيادي مبهم است. براي مثال فولاد و شيشه هر دو به عنوان سنگ فرش در پياده‌ روها مصرف مي‌شود و مقاومت سايش آنها كاملا مشهور است. بنابراين، بنا به تعريف فوق سختي آنها يكسان باشد. چنانكه مي‌دانيم شيشه مي‌تواند روي فولاد خراش ايجاد كند، بنابراين در تقسيم‌بندي مواد از نظر سختي، شيشه بالاتر از فولاد قرار مي‌گيرد، با اين حال فولاد مي‌تواند شيشه را بشكند.
  بنابراين با در نظر گرفتن توانايي شكستن مواد ديگر، فولاد بايد سخت تر از شيشه باشد. نتيجة كلي اينكه نمي‌توان سختي را بر اساس خواص متعدد ارزيابي نمود، بلكه بايد خاصيت مشخصي را مورد توجه قرار دهيم.مشكل تعيين سختي از همان ابتدا وجود داشت و امروزه نيز وجود دارد. در‌ حال حاضر در متالوژي آلياژهاي آهني و غير آهني سختي بر اساس دو روش زير اندازه‌گيري مي‌شود.

  1- در شرايط ساكن با اعمال نيروي استاندارد ساچمه‌اي با شكل و ابعاد مشخص به داخل نمونه مورد آزمايش نفوذ مي‌كند. مقاومت آلياژ در مقابل نفوذ كه با توجه به عمق نفوذ سنجيده مي‌شود معيار سختي مي‌باشد.
  2- چكشي كه در آن ساچمه‌اي جايگزين شده است در شرايط سقوط آزاد از ارتفاع مشخص روي نمونه افتاده مي‌شود. ارتفاع برگشتي چكش معيار سختي مي‌باشد.

  تاريخچه آزمايش سختي
  شواهد نشان مي‌دهد سختي سنجي اوليه در سال 1772 شروع شد. در آن زمان ريومر (Reaumur ) فشردن لبه‌هاي شمشال منشوري نسبت به هم را پيشنهاد كرد.
  روشهاي ابتدايي ارزيابي سختي فلزات (a) تعيين سختي مقايسه‌اي با روش ريومر: در اين روش لبه دو نمونه فلزي منشوري شكل نسبت به هم فشرده مي‌شود. (b) روش سختي فوپل: در اين روش دو نمونه نيمه استوانه‌اي شكل فلزي نسبت به هم فشرده شده و اندازة سطح تماس پهن شده تعيين مي‌گردد، اين تكنيك براي سختي سنجي گرم نيز به‌كار رفته است. در اين روش نيروي اعمال شده بر هر دو شمسال مساوي بود و به اين ترتيب مي‌شد سختي دو قطعه فلزي را مستقيماً با همديگر مقايسه كرد. در سال 1897 فوپل: (Foeppl) بجاي شمشالهاي منشوري از دو نيم استوانه استفاده كرد. وي نسبت سطح پهن شده به نيروي وارده را معيار سختي معرفي نمود. چند سال بعد برينل (Brinell) روش معروف خود را ارائه داد. در اين روش در اثر نيروي وارده گلوله يا ساچمه فولادي سخت به سطح نمونه نفوذ مي‌كند. نسبت سطح اثر نفوذ به نيروي اعمال شده معيار سختي مي‌باشد، با استفاده از انواع ساچمه‌ها و اعمال نيرو‌هاي متفاوت مي‌توان دامنه سختي قابل اندازه‌گيري را توسعه داد.

  آزمايش سختي Hardness test

  از خواص مهم مكانيكي فلزات سختي آنها است كه اين مشخصه در فلزات معرف و فاكتوريست متناسب با ساير خصوصيات مكانيكي آنها ، سختي مجموعه‌اي از خواص و مشخصاتي است كه يك فلز با يك جسم ممكن است دارا باشد ، اهم اين خواص عبارتند از: مقاومت در مقابل سائيدگي، مقاومت در مقابل بريدن ، خراش برداشتن ، قدرت بريدن مواد ديگر ، مقاومت در مقابل تغيير شكل گرفتن پلاستيكي ، دارا بودن مدول الاستيسيته زياد ، تنش تسليم و مقاومت كششي بالا داشتن ، داراي شكنندگي زياد بودن و كم بودن قابليت انعطاف و خاصيت چكش‌خواري ، البته بطوري كه ملاحظه مي‌شود اغلب اين خواص با يكديگر مربوط هستند. اما سنجيدن تمام خواص با يك آزمايش سختي غير‌ ممكن است بنابراين آزمايش سختي نمي‌تواند تمام خواص فوق را بسنجد و براي سنجيدن آنها از آزمايشهاي مكانيكي ديگر مثل كشش و ضربه و غيره كمك گرفت.
  اولين آزمايش سختي توسط MOHS در سال 1822 ابداع گرديد بدين ترتيب كه از خراشيده شدن و خراشاندن فلزات نرم وسخت استفاده نمود و ليستي از ده جسم تهيه نمود بدين طريق كه جسم مي‌توانست موادي را كه در آن ليست پائين‌تر از خود نوشته شده است خراش دهد اما نه مواد بالاتر از خود را. اين دو رويه در مورد فلزات نيز مورد استفاده قرار گرفته است. اما طريقة آزمايش سختي استاتيك بعدها معمول‌تر شد .
  همانگونه که در قسمت مقدمه اشاره شد، دستگاههای سختی سنج در صنعت نقش غیر قابل انکاری دارند. این دستگاهها، دستگاههای مکانیکی هستند که بعضاً برخی از آنها ترکیبی از علوم مکانیکی و الکتریکی ميباشند. چندین مدل از این دستگاهها در بازار امروز وجود دارد که هر روزه به تعداد آن ها اضافه می شود اما از انواع اصلی آن ها می توان دستگاههای راکول، برنیل، ویکرز، اولتراسونیک و لیپ را نام برد. شاید بهتر باشد که به جای کلمه ی دستگاه از کلمه روش استفاده کرد زیرا هرکدام از آن ها دارای مکانیزم متفاوتی است و دستگاههایی وجود دارند که هم به روش راکول و هم به روش ویکرز کار می کنند.
  دو مورد آخر یعنی اولتراسونیک و لیپ در ایران کاربرد کمتری دارند که بعداً درمورد آن ها به تشریح پرداخته خواهد شد.

  انواع آزمايش سختي سنجي Hardness test

  بطور كلي هدف از اين آزمايش آشنايي با روشهاي مختلف سختي سنجي مي باشد روشهاي مختلفي كه بترتيب از نظر دقت و كاربرد آن در آزمايشگاههاي تحقيقاتي و صنايع بكار گرفته مي‌شود بشرح زير است :

  1- روش مقاومت در برابر فرورفتگي (Indentation - Hardness )

  اين روش خود شامل برنيل، ويكرز، راكول و انواع آن، ميكروسختي مي باشد كه به تفصيل در قسمتهاي بعدي شرح داده خواهد شد.

  2- روش شور ( SHORE )

  اين روش براي اندازه‌گيري صفحات نازك بكار مي‌رود ودر اين روش يك هرم الماس يا منشور از ارتفاع معيني رها شده، پس از برخورد با صفحه مجدداً به طرف بالا برگشت مي‌كند. ارتفاع رها شده را مبين سختي مي‌نامند. اين روش بروش ديناميكي نيز معروف است: ( Robounder dynamic hardness ) بدين ترتيب كه هر چه هرم يا منشور الماس پس از برخورد با صفحه ارتفاع بالاتري برگردد، جسم سخت‌تر است زيرا انرژي كمتري صرف تغيير نرم جسم مي‌شود و بالعكس.

  3- روش مقاومت در مقابل خراش دادن ( Scratch hardness )

  در روش مينرالوژي از روش ايجاد خراش استفاده مي‌شود. مينرالها و ساير مواد بر حسب قدرت خراش دادن بر ديگر مواد طبقه بندي شده و آنرا بصورت جدولي به نام (MOHS) معروف است نشان مي‌دهند. اين جدول از يك تا ده، درجه بندي شده كه نرم ترين آنها تا لك و سختي آن يك بوده و سخت ترين آنها الماس كه سختي آن 10 مي باشد. معمولا اين روش براي سختي سنجي فلزات بكار نمي رود. زيرا سختي فلزات معمولا بين 4 تا 5 اعداد موجود در جدول بوده در نتيجه از دقت لازم برخوردار نمي باشد.

  4- روش مقاومت در مقابل سايش (Wear hardness)

  اين روش فقط در مواقع لازم وضروري مورد استفاده قرار مي گيرد .
  5-روش مقاومت در مقابل ماشين كاري از قبيل : فرز كاري، تراشكاري، سوهان كاري، مته زدن
  قابل توجه است كه بطور كلي امروزه روش مقاومت در مقابل ايجاد فرورفتگي تحت نيروي ثابت بمنظور داشتن دقت و سرعت عمل بيشتر از روشهاي ديگر سختي سنجي متداول گشته كه در اين آزمايشگاه از روش فوق استفاده مي شود.

  شرايط نمونه آزمايش

  قبل از شروع مي بايستي نمونه شرايط زير را دارا باشد تا سختي با دقت زياد بدست آيد.

  1- نمونه‌هاي تهيه شده مي تواند شكلهاي منظم و يا نامنظمي داشته باشد.
  مشكلي در مورد شكلهاي منظم براي فيكس كردن آن بر روي ميز دستگاه وجود ندارد. ولي در مورد شكلهاي نامنظم مي بايستي از گيره هاي مخصوص كه در استفاده كرد و اگر نمونه داراي ابعاد بسيار كوچك بود كه نمي توانستم با گيره مخصوص آن را نگه داريم از مانت سرد وگرم استفاده كرد و آنرا داخل مانت قرار مي دهيم در مورد روش تهيه مانت‌ها در آخر اين بخش توضيحات لازم داده شده است.
  2- دو مقطع نمونه كاملا مسطح وموازي باشد.
  3- سطح بالايي نمونه كه با نگه دارنده تماس دارد مي بايستي توسط سمباده پوليش شود.
  4- نقاطي كه بعنوان محل سختي سنجي استفاده مي شود زياد به لبه خارجي نمونه نزديك نباشد كه امكان تغيير شكل دادن آن نقطه وجود دارد.
  5- نقاطي كه براي سختي سنج استفاده مي شوند حداقل 3 تا5 برابر قطر اثر فرو زنده يا ( Indentor ) با يكديگر فاصله داشته باشند.
  6- ضخامت نمونه مورد آزمايش كمتر از 5 تا 10 برابر عمق اثر نباشد.
  راکول :


  راکول برای اندازه گیری سختی فلزات نسبتاً سخت مورد استفاده قرار می گیرد که بر سه نوع است :

  راکول A : که نیروی 60 کیلوگرم را اعمال می کند
  راکول B که نیروی 100 کیلوگرم را اعمال می کند
  راکول C که نیروی 150 کیلوگرم را اعمال می کند


  *** راکول هم بصورت ساچمه ای و هم بصورت سوزنی موجود است.
  *** اساس کار اغلب این دستگاهها به نقطه اثر ایجاد شده به روی سطح فلز است.
  راکول ساچمه ای به کمک يك ساچمه کار می کند بطوریکه وزن اعمال شده به روی فلز بواسطه ی این ساچمه فلز منتقل می شود که دارای اندازه های مختلفی است ولی راکول سوزنی به کمک یک سوزن این نیرو را روی فلز ایجاد می کند که نقطه اثر آن بصورت یک مخروط 120 درجه خواهد بود. راکول های از نوع A و C هردو نقطه اثر آن ها بصورت یک مخروط 120 درجه است ولی راکول، ساچمه ندارد و دارای سوزن هرمی شکل با زاویه 130 درجه است که نقطه اثر آن یک چهار گوش است.
  دستگاه آزمایش راکول ، دستگاه آزمایش سریع با خوادن مستقیم است . این روش برای انجام آزمونها ، مقایسه ای سریع بسیار مناسب است . در این آزمون ، یا در واقع مجموعه آزمونهای ، عمق فرو رفتگی اندازه گیری شده و مستقیماً به وسیله یک عقربه روی صفحه ی مدرج گردی که به طور غیر مستقیم به 100 قسمت تقسیم شده است ( هر قسمت نمایشگر00 1/1 میلیمتر از عمق حفره است ) خوانده می شود . بنابراین ، یک عدد کوچک روی صفحه به معنی عمق زیاد فرو رفتگی و در نتیجه سختی کم ( ماده نرم ) ، و بر عکس است . چندین مجموعه مقیاس سختی راکول وجود دارد زیرا ، چند فرو رونده و چند نیروی استاندارد برای آزمایش به کار می روند( استاندارد 891 انگلیسی مربوط به آزمون سختی راکول است ) . فرو رونده ها ، گلوله های فولادی سخت شده با قطرهای مختلف ، یا یک الماس با زاویه راس 120 درجه هستند . فرو رونده ها کروی استاندارد دارای قطرهای 16/1 اینچ ( 1.588 میلیمتر ) ، 8/1 اینچ ( 3.175 میلیمتر ) ، 4/1 اینچ ( 6.350 میلیمتر ) و 2/1 اینچ (12.70 میلیمتر ) هستند . بارهای استاندارد ، 60 ، 100 و 150 کیلوگرم هستند . هر کدام از مقیاسهای سختی راکول با یکی از حروف A ، B و غیره مشخص می شوند . هنگامی که یک فرو رونده تحت اثر نیرو به درون ماده ای فشرده می شود ، هردو نوع کرنش کشسان و مومسان در آن دیده می شود ، ولی از آنجا که سختی فرو کردنی مقاومت در مقابل تغییر شکل مومسان است ، باید نیروی فرو شونده قبل از خواندن سختی حذف شود . البته برای اطمینان از این که اندازه خوان عدد درست سختی را نشان می دهد ، هنگام خواندن ، یک نیروی مختصر روی فرو رونده اعمال می شود تا مطمئن شویم که فرورونده در تماس کامل با کف فرو رفتگی قرار دارد . این امر در سختی سنج راکول از طریق اعمال یک نیروی جزئی ( کم ) و یک نیروی کلی ( زیاد ) حاصل می شود . روش استفاده از این دو نیرو با تشریح ترتیب عملیات سختی سنجی بهتر درک می شود : 1. نمونه ی آزمایش را در تماس با فرو رونده قرار دهید و آنقدر آن را به سمت فرو رونده حرکت دهید تا عقربه ی کوچک صفحه نمایش به محل از پیش تعیین شده روی صفحه برسد . با این عمل فرورونده روی یک فنر فشرده می شود تا نیروی وارد شده از فنر بر روی ماده از طریق فرو رونده به 10 کیلو گرم برسد . 2. صفحه نمایش را روی مرجع درست ( صفر برای فرورونده الماسی و 30 برای فرو رونده کروی ) قرار دهید . 3. نیروی کلی 50 ، 90 یا 140 کیلوگرم را اعمال کنید تا بر حسب مقیاس مورد نظر نیروی اصلی 60 ، 100 ، 150 کیلوگرم وارد شود . 4. نیروی کلی را به مدت 4 تا 7 ثانیه نگاه دارید . 5. ضمن نگاهداشتن نیروی جزیی روی نمونه ، نیروی کلی را بر دارید تا بافت کشسان حاصل شود . 6. عدد سختی را از روی صفحه نمایش بخوانید . بیشترین درجه ی اطمینان به نتایج آزمون هنگامی است که عدد سختی بین 20 و 70 باشد . اگر نمونه بیش از اندازه نازک باشد ، نتیجه بیانگر خاصیت واقعی ماده نخواهد بود . حد ضخامت نمونه های آزمایش سختی راکول در مقیاسهای مختلف در استاندارد انگلیسی 891 ( 1962 ) آمده است . مقیاسهای مختلف راکول با یکدیگر همپوشی دارند و نکته مهم این است که ترکیب مناسب فرورونده ونیروی فشاربرای ماده ی مورد نظر انتخاب شود . عمق حفره نباید از 100 درجه ی صفحه نمایش تجاوز کند . نکته بسیار مهم دیگر این است که هنگام گزارش عدد سختی راکول حتماً مقیاس مربوطه همراه عدد ذکر شود ، درغیر این صورت عدد سختی فاقد معنی خواهد بود . مقیاسهای دیگر سختی راکول نیز وجود دارند . این مقیاسها ، مقیاسهای N و T هستند و انواع دیگری از مقیاسهای A و B ، ولی با نیروهای فرورونده کمتر ، می باشند که برای آزمایش نمونه های نازک در نظر گرفته شده اند . این آزمایشها بر اساس استاندارد انگلیسی 4175 انجام می شوند . مقیاسهای مورد استفاده با فرورونده ی مخروطی N 15 ،N 30 ،N 45 و مقیاسهای مورد استفاده با فرورونده ی گلوله فولادی 16/1 اینچی T 15 ، T 30 ، T 45 نام دارند . در هر حالت عدد اول بیانگر نیروی اصلی وارد شده بر فرورونده بر حسب کیلوگرم است .روش انجام آزمونهای N وt دقیقاً مطابق مطابق روش انجام آزمایش مقیاسهای دیگر راکول با همان نیروی جزیی 10 کیلوگرم پیش از اعمال بار اصلی است . نوع راکول علامت اختصاری عامل نفوذ کننده نیروی اولیه (kg) نیروی ثانویه (kg) حد مجاز A (سختی نرم ) HRA مخلوط الماسه 10 60 90-70 B (سختی متوسط) HRB ساچمه به قطر mm1.88 10 100 100-35 C (سختی خیلی سخت) HRC مخلوط الماسه 10 150 67-20 نفوذ اولیه ونفوذ ثانویه است . هر چه نفوذ کمتر باشد سختی بیشتر است.

  ويكرز:

  ویکرز بر دو نوع است :
  میکرو ویکرز که در اوزان گرمی تا وزن 1 کیلوگرم مورد استفاده قرار می گیرد.
  ماکرو ویکرز که در اوزان 2 تا 120 کیلوگرم مورد استفاده قرار می گیرد.
  ویکرز همانند میکرومتر عمق فرورفتگی را اندازه گیری می کند.
  از آن جایی که گستره ی استفاده از میکرو ویکرز در اوزان بسیار کم است، دستگاههایی که اندازه گیری را به روش میکرو ویکرز انجام می دهند باید در محیطی ایزوله قرار گیرند .
  ویکرز بیشتر در صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد و گستره ی اوزانی که بیشترین استفاده را دارند، وزن های 5 و 10 و 30 کیلوگرم است.

  برینل :

  از دیگر روش ها یا دستگاهها سختی سنجی می توان برینل را نام برد که مکانیزم آن ساچمه ای است. ساچمه هایی که در برینل مورد استفاده قرار می گیرند ساچمه های 5/2 و 5 و 10 میلی متری است.
  در کشور ما ایران بیشترین استفاده از برینل در وزن های 187 و 250 کیلوگرم است.
  در صنعت فولاد و فولادسازی از برنیل با وزن 3000 کیلوگرم و ساچمه 10 میلی متری استفاده می شود. از دیگر زمینه های کاربرد برینل می توان از کاربرد آن در ریخته گری نام برد. آزمون برینل اولین آزمون از نوع فرو کردنی بود که کاربرد عمومی پیدا کرد . در این آزمون ،در شکل اولیه اش ، از یک گلوله فولادی سخت شده به قطر 10 میلیمتر تحت اثر نیروی ایستای 3000 کیلوگرم ( 29.43 کیلو نیوتن ) که به مدت 10 الی 15 ثانیه روی نمونه اعمال می شود ، استفاده می کنند .
  ( نیروی 3000 کیلوگرم) همراه با گلوله فرورونده ی 10 میلیمتری برای فولاد و چدن مناسب است .
  برای فلزها و آلیاژهای نرمتر غیره آهنی از نیروهای ایستای کمتر استفاده می شود .) ، سپس قطر فرورفتگی به کمک یک میکروسکوپ مدرج اندازه گیری می شود . معمولاً دو قطر متعامد فرو رفتگی را اندازه گرفته و میانگین آنها را برای محاسبه ی عدد سختی به کار می رود .


  عدد سختی برینل ( ) از رابطه ی زیر بدست می آید :

  مساحت سطح فرو رفتگی (میلیمترمربع) / نیروی وارد شده (کیلوگرم) = عدد سختی

  آزمون برینل چند اشکال دارد . فرورفتگیهای ایجاد شده توسط یک فرو رونده کروی از نظر شکل هندسی مشابه هم نیستند . دو نوع فرورفتگی ایجاد می کند : یکی عمیق ودیگری کم عمق . از آنجا که این دو نوع فرورفتگی از نظر شکل هندسی مشابه هم نیستند ، الگوی سیلان مومسان در فرورفتگی عمیق با الگوی سیلان مومسان در فرو رفتگی کم عمق ، قدری تفاوت دارد یعنی : مقاومت به تغییر شکل مومسان دو فرورفتگی با هم یکسان نیست . بنابراین ، عدد سختی حاصل از آزمون برینل مستقل از نیروی وارد شده نیست . به عبارت دیگر اگر دو آزمایش سختی برینل ، با دو نیروی متفاوت روی یک ماده انجام شود ، عدد سختی حاصل از بار ایستای زیادتر با عدد سختی به دست آمده از بار ایستای کمتر تفاوت خواهد داشت .

  پس از ایجاد فرو رفتگی در آزمون برینل ، پارامتر اندازه گرفتنی قطر حفره ( d) است . در یک فرورفتگی کم عمق ، قطر( (d در مقایسه با قطر گلوله ( D ) کوچک است . زاویه ی بین سطح نمونه و مماس بر گلوله بسیار کوچک است و مرز فرورفتگی بخوبی در زیر میکروسکوپ قابل تشخیص نیست . در نتیجه ، نمی توان قطر فرورفتگی را بدقت اندازه گرفت . در یک فرورفتگی عمیق ، حدود حفره به خوبی مشخص است ، ولی با این که می توان قطر را بدقت اندازه گیری کرد ، افزایش چشمگیر عمیق حفره (و در نتیجه سطح تماس ) موجب افزایش زیادی در قطر ( d ) نمی شود . این امر نیز به نوبه ی جود موجب کاهش دقت اندازه گیری سختی می شود . به این دلیل مقادیر دقیق سختی برینل فقط در صورتی به دست می آید که قطرفرو رفتگی ( d ) درمحدوده D 0.25 و D 0.5 باشد (D قطرفرورونده است ). در نتیجه روش برینل برای مواد خیلی سخت مناسب نیست . با نزدیک شدن سختی ماده مورد آزمایش به سختی فرورونده کروی ، احتمال تغییر شکل فرورونده مطرح می شود . آزمون برینل برای آزمایش موادی تا درجه سختی 400 مناسب است ، و برای فلزهایی با سختی بالاتر از عدد 500 توصیه نمی شود . مقادیر سختی با هم قابل مقایسه اند ولی برای مقادیر سختی بالاتر ، تفاوت بین اعداد به دست آمده از دو روش آزمون ، برای یک ماده مشخص ، زیادتر می شود . لازم به ذکر است که ضخامت plate باید حداقل 10 برابر h باشد . نمونه ای که می خواهیم ساچمه روی آن بگذاریم باید سیقلی باشد .اگر جواب آزمایش 500 بدست آمد قابل قبول نميباشد. محل اثر باید 2.5 برابر d از لبه هاي نمونه دور باشد .


  لیپ :

  لیپ که روش دیگری برای سختی سنجی فلزات است در سیستم های بسیار بزرگ کاربرد دارد. زیرا نمی توان همواره قطعه ی کار را به کارگاه حمل کرد و در آن جا به سختی سنجی پرداخت. بنابراین باید دستگاهی وجود داشته باشد که بتوان آن را به محیط های گوناگون که سیستم ها و قطعات سنگین در آن جا وجود دارد حمل کرد. این دستگاه که بصورت پرتابل و قابل حمل است به روش پرتابی کار می کند بطوریکه در درون استوانه ای یک ساچمه وجود دارد که با پرتاب آن به سمت سطح فلز و اندازه گیری سرعت برگشت آن می توان مقدار سختی آن را اندازه گرفت. سرعت ساچمه در هنگام برگشت بر روی مانیتوری که به آن متصل است، نمایش داده می شود. از بین دستگاهها و روش های ذکر شده، راکول C و ویکرز بیشترین کاربرد را در ایران دارند.
  بنابراین اساس کار اغلب دستگاهها و روش های بالا بررسی نقطه اثر ایجاد شده بر روی سطح فلز است که برخی عمق این نقطه اثر را اندازه گیری می کنند و برخی قطرهای نقش ایجاد شده بر روی سطح فلز را اندازه گیری می کنند و سپس با تطابق آن اندازه ها با جدولی که از قبل تهیه شده است، میزان سختی را بدست می آورند.


  با تشکر از توجه تان


 2. تشكرها از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

 4. Top | #2
  دستاورد ها:
  1 year registeredTagger Second Class1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  نوشته ها
  2
  تشکر ها
  1
  تشکر شده 3 بار در 2 ارسال.
  سلام لطفا درمورد بقیه روشهای سختی سنجی (موهر و مایر)مطلبی بنویسید
  باتشکر
  ویرایش توسط kor22 : 08-12-12 در ساعت 05:15 PM

 5. تشكرها از اين پست


 6. Top | #3
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class25000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  نوشته ها
  1,633
  تشکر ها
  7,028
  تشکر شده 3,712 بار در 1,622 ارسال.
  نقل قول نوشته اصلی توسط kor22 نمایش پست ها
  سلام لطفا درمورد بقیه روشهای سختی سنجی (موهر و مایر)مطلبی بنویسید
  باتشکر
  سلام

  سختی سنجی به روش موهر mohs hardness test >>>لینک
  سختی سنجی به روش مایر meyer hardness test >>> لینک

 7. تشكرها از اين پست


موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: 17-04-12, 01:04 PM
 2. پاسخ ها: 21
  آخرين نوشته: 01-01-12, 06:44 PM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 30-08-11, 02:23 PM
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 30-08-11, 02:03 PM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •