کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: تیرهای لانه زنبوری

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.

  010 تیرهای لانه زنبوری

  دلیل نامگذاری تیرهای لانه زنبوری، شکل گیری این تیرها پس از عملیات ( بریدن و دوباره جوش دادن ) و تکمیل پروفیل است . اینگونه تیرها در طول خود دارای حفره های توخالی (در جان) هستند که به لانه زنبور شبیه است ؛ به همین سبب به اینگونه تیرها لانه زنبوری می گویند.
  هدف از ساخت تیرهای لانه زنبوری :
  هدف این است که تیر بتواند ممان خمشی بیشتری را با خیز (تغییر شکل ) نسبتا کم، همچنین وزن کمتر در مقایسه با تیر نورد شده مشابه تحمل کند ؛ برای مثال، با مراجعه به جدول تیرآهن ارتفاع پروفیل IPE-18 را که 18 سانتیمتر ارتفاع دارد، می توان تا 27 سانتیمتر افزایش داد.  محاسن و معایب تیر لانه زنبوری :

  باتوجه به مثال گفته شده در بالا با تبدیل تیرآهن معمولی به تیرآهن لانه زنبوری، اولا : مدول مقطع و ممان انرسی مقطع تیر افزایش می یابد . ثانیا : مقاومت خمشی تیر نیز افزوده می گردد . در نتیجه ف تیری حاصل می شود با ارتفاع بیشتر، قویتر و هم وزن تیر اصلی . ثالثا : با کم شدن وزن مصالح و سبک بودن تیر، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود. رابعا : از فضاهای ایجاد شده (حفره ها) در جان تیر می توان لوله های تاسیساتی و برق را عبور داد. در ساختن تیر لانه زنبوری که منجر به افزایش ارتفاع تیر می شود، باید استاندارد کاملا رعایت گردد ؛ در غیر اینصورت، خطر خراب شدن تیر زیر بار وارد شده حتمی است.

  از جمله معایب تیر لانه زنبوری، وجود حفرهای آن است که می تواند تنشهای برشی را در محل تکیه گاهها پل به شتون یا اتصال تیراهن تودلی (تیر فرعی) به پل لانه زنبوری تحمل کند ؛ بنابراین، برای رفع این عیب، اقدام به پر کردن بعضی حفره ها با ورق فلزی و جوش می کنند تا اتصال بعدی پل به ستون یا تیر فرعی به پل به درستی انجام شود. تیر لانه زنبوری در ساختمان اسکلت فلزی می تواند به صورت پل فقط در یک دهانه یا به صورت پل ممتد به کار رود . برای ساختن تیر لانه زنبوری دو شیوه موجود است : الف ) شیوه برش پانیر ب) شیوه برش لتیسکا


  روشهای مختلف برش تیر آهن :

  1- برش به روش کوپال : با استفاده از دستگاه قطع کن سنگین که به گیوتین مخصوص مجهز است، تیرآهن به شکل سرد در امتداد خط منکسر قطع می شود.

  2- برش به روش برنول : برش در این حالت به صورت گرم انجام می گیرد ؛ به این صورت که کارگر ماهر برش را با شعله بنفش رنگ قوی حاصل از گاز استیلن و اکسیژن، به وسیله لوله برنول، انجام می دهد.

  بریدن تیرهای سبک به وسیله ماشینهای برش اکسیژن شابلن دار نسبتا ساده است . در ایران تیرهای لانه زنبوری را بیشتر با دست تهیه می کنند.


  روشهای ساختن تیر لانه زنبوری و تقویت آن :

  روش تهیه تیرهای لانه زنبوری از این قرار است که ابتدا در روی جان تیرآهن نورد شده با استفاده از اگو که بصورت 5. شش ضلعی از ورق آهن سفید نیم میلیمتری (شابلن) با توجه به استاندارد ساخته شده خط می گردد ؛ سپس تیرآهن را روی یک شاسی افقی با زدن تک خال جوش در نقاط مختلف برای جلوگیری از تاب برداشتن قرار می دهند . آن گاه با استفاده از دستگاه برش (برنول) در امتداد خط منکسر اقدام به برش می کنند تا پروفیل به دو قسمت بالا و پایین تقسیم شود. حال اگر قسمت بالا را به اندازه یک دندانه جابجا کنیم و دندانه های دو قسمت با و پایین را به دقت مقابل هم قرار دهیم و از دو طرف کارگر ماهر آنرا جوشکاری کند با استفاده از جوش قوسی نیمه اتوماتیک برای اتصال دو نیمه بریده شده ؛ یک جوش خوب، بی عیب ؛ سریع و مقرون به صرفه خواهد بود . همان طور که در مطالب قبلی نیز گفتم، تیر ساخته شده در محل تکیه گاهها با توجه به حفره های خالی آن در مقابل تنشهای برشی ضعیف می شود . برای جبران این نقیصه، با توجه به منحنی نیروی برشی نیز به پر کردن حفره ها با ورقهای تقویتی اقدام می کنیم. لازم به ذکر است که حداقل باید یک حفره با ورق در تکیه گاه به وسیلهجوش کامل پر شود. در پایان یادآور می شویم که یک نوع دیگر از پروفیلهای لانه زنبوری را پس از بریدن قطعات بالا و پایین ورق واسطه اضافه می کنند که این ورق ورق واسطه بین دندانه ها جوش می شود . در نتیجه، تیر حاصل به مراتب قویتر از تیری است که بدون ورق واسطه ساخته می شود .


  تقویت تیرهای لانه زنبوری به کمک رفتار مرکب بتن و فولاد

  در تیرهای لانه زنبوری علاوه بر تنشهای خمشی اصلی در محل حلقه ها تنشهای خمشی ثانویه حاصل از برش در مقطع ایجاد میگردد که گاهی این تنش از تنشهای خمشی اصلی در تیر بزرگترند. این تنشها از کارایی تیر می کاهند و برای مقابله با آنها باید حلقه های کناری را با ورق پر کرد خصوصا هنگامی که از این نوع تیرها بصورت یکسره استفاده می شود در محل تکیه گاهها که هم نیروی برشی و هم لنگر خمشی زیاد می باشد تنشهای خمشی بشدت افزایش میابد و نیاز به تقویت تیر در این محلها می باشد که از لحاظ اقتصادی قابل توجیه نمی باشد. در این پروژه برای مقابله با این ضعف در تیرهای لانه زنبوری رفتار مرکب بتن و فولاد تهیه شده هست . به این ترتیب که داخل تیر فلزی در نقاطی که تنشهای ثانویه قابل ملاحظه می باشند از بتن پر می شود و کشش حلقه های خالی را به عمل تغییر می دهد و این امر سختی و مقاومت تیر را افزایش می دهد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد .
  منبع: وبلاگ اسماعیل محمدی - mohandesi-sakhteman.blogfa.com
  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 2. تشكرها از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

 4. Top | #2
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.
  کاش استفاده از تیرهای لانه زنبوری ممنوع می شد ...
  معایب تیرهای لانه زنبوری :
  اگر چه بحث های بسیاری پیرامون تیرهای لانه زنبوری ، اخیرا مطرح شده است و به عقیده گروهی از طراحان به علت مسائل اجرائی آن ، خصوصا جان تیر و اتصال آن توسط جوش(زیرا همانگونه که می دانیم، اتصالات نقش کلیدی و تعیین کننده ای را در انتقال بار از یک عضو به عضو یا اعضای دیگر دارند و در صورت اجرای نا مطلوب آن، به میزان زیادی از باربری یا مقاومت المان سازه ای کاسته خواهد شد در نتیجه مساله نظارت موثر بر اجرای عملیات جوشکاری ، اهمیت بسزائی در کیفیت کلی سازه خواهد داشت.) همچنین ضعفی که در ناحیه جان تیر در اثر کاهش مساحت آن وجود دارد از نقاط ضعف این تیرهاست.
  مساله لهیدگی جان (web crippling) نیز در قسمت اتصال مقطع برش شده وجود دارد، که بسیار حائز اهمیت می باشد . در نواحی که خصوصا بار متمرکز وجود دارد و یا نزدیکی تکیه گاه ها که برش عامل موثری است ، کنترل لهیدگی جان نباید مورد توجه بیشتری قرار گیرد ، زیرا در این نواحی مقاطع حالت بحرانی تری نسبت به سایر قسمت ها دارند. البته قسمت اعظم این کاستی ها را می توان با استفاده صحیح و بهینه ورق های تقویتی برطرف نمود و بعضا در مواردی که باز هم علی رقم همه تدابیر اتخاذ شده، اساس مقطع لازم بدست نیامده باشد، از تیرهای لانه زنبوری دوبل می توان استفاده نمود . در نگاهی محتاطانه ، استفاده از تیر های لانه زنبوری از ضریب اطمینان یا ایمنی (safety factor) کمتری نسبت به سایر مقاطع برخورد دارند . اما استفاده گسترده از این نوع تیرها به سبب مزایائی که آنها را به اختصار بر شمردیم ، هنوز هم در مقیاس وسیعی از کارهای ساختمانی متداول است.
  تیرهای لانه زنبوری و محاسن استفاده از آنها :
  بیشترین مزیت تیرهای لانه زنبوری که در حقیقت مقطعی غیر فشرده است ، در مقایسه با سایر مقاطع استاندارد(فشرده) ایجاد ممان اینرسی نسبتا خوب آن حول محور قوی تیر(X) می باشد که به سبب ایجاد فاصله بالها از محور خنثی و افزایش ارتفاع تیر می باشد، بنابر این مقاومت خمشی تیر که مهمترین نقش آن نیز می باشد افزایش یافته ،همچنین سختی آن نیز بیشتر می گردد. .از آنجائیکه جان اینگونه تیرها در قسمتها ئی توخالی است ، در نتیجه باعث خواهد شد که وزن سازه به میزان قابل توجهی کم گردد .در اثر کاهش وزن سازه ، مولفه های نیروی زلزله که ارتباط مستقیم با وزن سازه (weight) دارند نیز کم می گردند و در نتیجه ساختمان ایمن تر خواهد بود و عملکرد مناسبتری را توام با انعطاف پذیری بیشتر در بر خواهد داشت .
  حتی این کاهش وزن در تیرها ، باعث کاهش وزن مرده ساختمان (dead load)خواهد گردید ، که در نتیجه آن بار کمتری به عناصر اصلی سازه، خصوصا ستون ها وارد خواهد گردید .
  از سوی دیگر بهینه ترین وضعیت در طراحی سازه ها، اقتصادی بودن آن می باشد که در تیرهای لانه زنبوری به دلیل آنکه مقطع هر تیر به صورت زاویه دار ( زیگ زاگ ) توسط دستگاه برش بریده می شود ،و سپس با جابجايي دو قسمت آن نسبت به هم تیر به صورت لانه زنبوری در خواهدآمد، صرفه جوئی نسبی در مصرف فولاد صورت خواهد گرفت.
  از لحاظ تاسیسات ساختمان نیز اینگونه تیرها مورد استقبال قرار می گیرند ، زیرا که می توان از فضاهای خالی در جان تیر برای عبور لوله های تاسیسات و یا کابل های برق استفاده نمود. و این موضوع شاید یکی از نقاط قوت منحصر به فرد اینگونه تیرهاست . ملاحظه می شود که تیرهای لانه زنبوری با توجه به مطالب ذکر شده به میزان چشمگیری از ارتفاع سقف می کاهند که خصوصا در مواقعی که طر ح های معماری محدودیت زیادی را در ساختمان به صورت اعم و در ناحیه سقف به صورت اخص به طراحان سازه تحمیل می کنند ، و به هیچ عنوان افزایش ضخامت سقف ممکن و میسر نباشد ، تیرهای لانه زنبوری بهتر از سایر مقاطع نورد شده نقش انتقال بار را به سایر عناصر بازی خواهند کرد . حتی در مواردی که تیر با ارتفاع متغییر مورد نیاز است ، مانند بعضی از سازه های صنعتی و یا تیرهای مورد استفاده در تیر ریزی بام ، با تغییر برش تیر ،تیر مورد نظر را بسیار ساده و ارزان می توان آماده نمود، که این کار تنها با برش مورب زیگ زاگها در جان تیر ممکن خواهدشد . مزایای فوق الذکر باعث ترغیب طراحان در استفاده از تیرهای لانه زنبوری میشود و به عنوان گزینه مطلوبی مورد استفاده همه جانبه قرار می گیرد .
  با وجود داشتن محاسن ، مهندسان با تجربه و پیمانکاران آینده نگر سعی می کند که هیچگاه از تیرهای لانه زنبوری استفاده نکنند .
  منبع : hirsa.blogfa.com
  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 5. تشكرها از اين پست


 6. Top | #3
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.
  تیر لانه زنبوری


  دلیل نامگذاری تیرهای لانه زنبوری ، شکل گیری این تیرها پس از عملیات ( بریدن و دوباره جوش دادن ) و تکمیل پروفیل است . اینگونه تیرها در طول خود دارای حفره های توخالی (در جان) هستند که به لانه زنبور شبیه است ؛ به همین سبب به اینگونه تیرها لانه زنبوری می گویند.
  هدف از ساخت تیرهای لانه زنبوری
  هدف این است که تیر بتواند ممان خمشی بیشتری را با خیز (تغییر شکل ) نسبتا کم ، همچنین وزن کمتر در مقایسه با تیر نورد شده مشابه تحمل کند ؛ برای مثال ، با مراجعه به جدول تیرآهن ارتفاع پروفیل IPE-18 را که 18 سانتیمتر ارتفاع دارد ، می توان تا 27 سانتیمتر افزایش داد.  دلیل نامگذاری تیرهای لانه زنبوری ، شکل گیری این تیرها پس از عملیات ( بریدن و دوباره جوش دادن ) و تکمیل پروفیل است . اینگونه تیرها در طول خود دارای حفره های توخالی (در جان) هستند که به لانه زنبور شبیه است ؛ به همین سبب به اینگونه تیرها لانه زنبوری می گویند.
  هدف از ساخت تیرهای لانه زنبوری
  هدف این است که تیر بتواند ممان خمشی بیشتری را با خیز (تغییر شکل ) نسبتا کم ، همچنین وزن کمتر در مقایسه با تیر نورد شده مشابه تحمل کند ؛ برای مثال ، با مراجعه به جدول تیرآهن ارتفاع پروفیل IPE-18 را که 18 سانتیمتر ارتفاع دارد ، می توان تا 27 سانتیمتر افزایش داد.

  محاسن و معایب تیر لانه زنبوری :
  بیشترین مزیت تیرهای لانه زنبوری که در حقیقت مقطعی غیر فشرده است ، در مقایسه با سایر مقاطع استاندارد(فشرده) ایجاد ممان اینرسی نسبتا خوب آن حول محور قوی تیر(X) می باشد که به سبب ایجاد فاصله بالها از محور خنثی و افزایش ارتفاع تیر می باشد، بنابر این مقاومت خمشی تیر که مهمترین نقش آن نیز می باشد افزایش یافته ،همچنین سختی آن نیز بیشتر می گردد. .از آنجائیکه جان اینگونه تیرها در قسمتها ئی توخالی است ، در نتیجه باعث خواهد شد که وزن سازه به میزان قابل توجهی کم گردد .در اثر کاهش وزن سازه ، مولفه های نیروی زلزله که ارتباط مستقیم با وزن سازه (weight) دارند نیز کم می گردند و در نتیجه ساختمان ایمن تر خواهد بود و عملکرد مناسبتری را توام با انعطاف پذیری بیشتر در بر خواهد داشت .
  حتی این کاهش وزن در تیرها ، باعث کاهش وزن مرده ساختمان (dead load)خواهد گردید ، که در نتیجه آن بار کمتری به عناصر اصلی سازه، خصوصا ستون ها وارد خواهد گردید .
  از سوی دیگر بهینه ترین وضعیت در طراحی سازه ها، اقتصادی بودن آن می باشد که در تیرهای لانه زنبوری به دلیل آنکه مقطع هر تیر به صورت زاویه دار(زیگ زاگ )توسط دستگاه برش بریده می شود ،و سپس با جابجائی دو قسمت آن نسبت به هم تیر به صورت لانه زنبوری در خواهدآمد، صرفه جوئی نسبی در مصرف فولاد صورت خواهد گرفت.
  از لحاظ تاسیسات ساختمان نیز اینگونه تیرها مورد استقبال قرار می گیرند ، زیراکه می توان از فضاهای خالی در جان تیر برای عبور لوله های تاسیسات و یا کابل های برق استفاده نمود. و این موضوع شاید یکی از نقاط قوت منحصر به فرد اینگونه تیرهاست . ملاحظه می شود که تیرهای لانه زنبوری با توجه به مطالب ذکر شده به میزان چشمگیری از ارتفاع سقف می کاهند که خصوصا در مواقعی که طر ح های معماری محدودیت زیادی را درساختمان به صورت اعم ودر ناحیه سقف به صورت اخص به طراحان سازه تحمیل می کنند ، و به هیچ عنوان افزایش ضخامت سقف ممکن و میسر نباشد ، تیرهای لانه زنبوری بهتر از سایر مقاطع نورد شده نقش انتقال بار را به سایر عناصر بازی خواهند کرد . حتی در مواردی که تیر با ارتفاع متغییر مورد نیاز است ، مانند بعضی از سازه های صنعتی و یا تیرهای مورد استفاده در تیر ریزی بام ، با تغییر برش تیر ،تیر مورد نظر را بسیار ساده و ارزان می توان آماده نمود، که این کار تنها با برش مورب زیگ زاگها در جان تیر ممکن خواهدشد . مزایای فوق الذکر باعث ترغیب طراحان در استفاده از تیرهای لانه زنبوری میشود و به عنوان گزینه مطلوبی مورد استفاده همه جانبه قرار می گیرد .

  باتوجه به مثال گفته شده در بالا با تبدیل تیرآهن معمولی به تیرآهن لانه زنبوری ، اولا : مدول مقطع و ممان انرسی مقطع تیر افزایش می یابد . ثانیا : مقاومت خمشی تیر نیز افزوده می گردد . در نتیجه ف تیری حاصل می شود با ارتفاع بیشتر ، قویتر و هم وزن تیر اصلی . ثالثا : با کم شدن وزن مصالح و سبک بودن تیر ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود. رابعا : از فضاهای ایجاد شده (حفره ها) در جان تیر می توان لوله های تاسیساتی و برق را عبور داد. در ساختن تیر لانه زنبوری مه منجر به افزایش ارتفاع تیر می شود ، باید استاندار کاملا رعایت گردد ؛ در غیر اینصورت ، خطر خراب شدن تیر زیر بار وارد شده حتمی است
  ت.مساله لهیدگی جان (web crippling)نیز در قسمت اتصال مقطع برش شده وجود دارد، که بسیار حائز اهمیت می باشد . در نواحی که خصوصا بار متمرکز وجود دارد و یا نزدیکی تکیه گاه ها که برش عامل موثری است ، کنترل لهیدگی جانباید مورد توجه بیشتری قرار گیرد ، زیرا در این نواحی مقاطع حالت بحرانی تری نسبت به سایر قسمت ها دارند. البته قسمت اعظم این کاستی ها را می توان با استفاده صحیح و بهینه ورق های تقویتی برطرف نمود و بعضا در مواردی که بازهم علی رقم همه تدابیراتخاذ شده، اساس مقطع لازم بدست نیامده باشد، از تیرهای لانه زنبوری دوبل می توان استفاده نمود . در نگاهی محتاطانه ، استفاده از تیر های لانه زنبوری از ضریب اطمینان یا ایمنی (safety factor) کمتری نسبت به سایر مقاطع برخورد دارند . اما استفاده گسترده از این نوع تیرها به سبب مزایائی که آنها را به اختصار بر شمردیم ، هنوز هم در مقیاس وسیعی از کارهای ساختمانی متداول است

  از جمله معایب تیر لانه زنبوری ، وجود حفرهای آن است که می تواند تنشهای برشی را در محل تکیه گاهها پل به شتون یا اتصال تیراهن تودلی (تیر فرعی) به پل لانه زنبوری تحمل کند ؛ بنابراین ، برای رفع این عیب ، اقدام به پر کردن بعضی حفره ها با ورق فلزی و جوش می کنند تا اتصال بعدی پل به ستون یا تیر فرعی به پل به درستی انجام شود. تیر لانه زنبوری در ساختمان اسکلت فلزی می تواند به صورت پل فقط در یک دهانه یا به صورت پل ممتد به کار رود . برای ساختن تیر لانه زنبوری دو شیوه موجود است : الف ) شیوه برش پانیر ب) شیوه برش لتیسکا

  روشهای مختلف برش تیر آهن

  1- برش به روش کوپال : با استفاده از دستگاه قطع کن سنگین که به گیوتین مخصوص مجهز است ، تیرآهن به شکل سرد در امتداد خط منکسر قطع می شود.

  2- برش به روش برنول : برش در این حالت به صورت گرم انجام می گیرد ؛ به این صورت که کارگر ماهر برش را با شعله بنفش رنگ قوی حاصل از گاز استیلن و اکسیژن ، به وسیله لوله برنول ، انجام می دهد.

  بریدن تیرهای سبک به وسیله ماشینهای برش اکسیژن شابلن دار نسبتا ساده است . در ایران تیرهای لانه زنبوری را بیشتر با دست تهیه می کنند.

  روشهای ساختن تیر لانه زنبوری و تقویت آن

  روش تهیه تیرهای لانه زنبوری از این قرار است که ابتدا در روی جان تیرآهن نورد شده با استفاده از اگو که بصورت 5. شش ضلعی از ورق آهن سفید یم میلیمتری (شابلن) با توجه به استاندارد ساخته شده خط می گردد ؛ سپس تیرآهن را روی یک شاسی افقی با زدن تک خال جوش در نقاط مختلف برای جلوگیری از تاب برداشتن قرار می دهند . آن گاه با استفاده از دستگاه برش (برنول) در امتداد خط منکسر اقدام به برش می کنند تا پروفیل به دو قسمت بالا و پایین تقسیم شود. حال اگر قسمت بالا را به اندازه یک دندانه جابجا کنیم و دندانه های دو قسمت با و پایین را به دقت مقابل هم قرار دهیم و از دو طرف کارگر ماهر آنرا جوشکاری کند با استفاده از جوش قوسی نیمه اتوماتیک برای اتصال دو نیمه بریده شده ؛ یک جوش خوب ، بی عیب ؛ سریع و مقرون به صرفه خواهد بود . همان طور که در مطالب قبلی نیز گفتم ، تیر ساخته شده در محل تکیه گاهها با توجه به حفره های خالی آن در مقابل تنشهای برشی ضعیف می شود . برای جبران این نقیصه ، با توجه به منحنی نیروی برشی نیز به پر کردن حفره ها با ورقهای تقویتی اقدام می کنیم.لازم به ذکر است که حداقل باید یک حفره با ورق در تکیه گاه به وسیله جوش کامل پر شود. در پایان یادآور می شوم که یک نوع دیگر از پروفیلهای لانه زنبوری را پس از بریدن قطعات بالا و پایین ورق واسطه اضافه می کنند که این ورق ورق واسطه بین دندانه ها جوش می شود . در نتیجه ، تیر حاصل به مراتب قویتر از تیری است که بدون ورق واسطه ساخته می شود
  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 7. تشكرها از اين پست


 8. Top | #4
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.
  در صفحه ظاهر شده مشخصات مقطع لانه زنبوری مورد نظر از جمله ممان اینرسی ، مدول مقطع ، سطح مقطع برشی و........ را دستی وارد کنید ( برای سطح مقطع برشی باید سوراخ ها از سطح مقطع کل کسر شود - یا به طور تقریبی 50 درصد کل سطح مقطع در نظر بگیرید)
  بدیهی است در این حالت نیروی برشی قابل تحمل شما کمی پایین تر از حد واقعی است ( چون در طول تیر بخش هایی وجود دارند که بریده نشدند و آنها برش بیشتری تحمل میکنند در این روش ما مقطع را در کل تیر با احتساب سوراخ ها در جان تیر د نظر میگیریم)-البته این امر تاثیر نا چیزی روی ظرفیت خمشی داشته و این تاثیر قابل صرفنظر است

  2)استفاده از تعریف مقطع به روش غیر منشوری(nonprismatic ) : ( برای هر شماره لانه زنبوری)
  در این روش شما ابتدا حداقل دو مقطع یکی با احتساب سوراخ و دیگری بدون احتساب سوراخ در sdsection رسم میکنید ( مقطع a و b در شکل زیر )  سپس با توجه به طول قسمت بریده شده یا سوراخ دار تیر و طول قسمت بدون سوراخ مقاطع ابتدایی و انتهایی را با دادن طول آن ها ، و انتخاب به صورت variable رسم میکنید در این صورت تیر لانه زنبوری به طور کامل مدل میشود
  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 9. تشكر از اين پست


 10. Top | #5
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.
  شاهتیرها عضوهای فلزی افقی هستند که با اتصالات لازم به ستونها متصل می شوند وبه وسیله آنها بار طبقات به ستونها انتقال می یابد . شاهتیرهای فلزی ممکن است به صورتهای زیر بکار روند : الف) تیر آهن معمولی به صورت تک یا دوبله
  ب) تیرآهن بال پهن ج) تیرآهن معمولی با ورق تقویتی روی بالها ویا بال وجان
  د) پلهای لانه زنبوری از تیرآهن معمولی یا تیرهای بال پهن هـ ) تیر ورق (گیر دار) ترکیب تیرآهن معمولی با ورق یا تیرآهن بال پهن با ورق ویا از ترکیب ورق ها درست می شود . تیر ورق همانطور که از اسم آن پیداست توسط ورق ساخته می شود واز پروفیل های معمولی در ساخت آن استفاده می شود.
  و) خرپاها

  شاهتیرها (پلها) :شاهتیرها عضوهای فلزی افقی هستند که با اتصالات لازم به ستونها متصل می شوند وبه وسیله آنها بار طبقات به ستونها انتقال می یابد . شاهتیرهای فلزی ممکن است به صورتهای زیر بکار روند :
  الف) تیر آهن معمولی به صورت تک یا دوبله
  ب) تیرآهن بال پهن ج) تیرآهن معمولی با ورق تقویتی روی بالها ویا بال وجان
  د) پلهای لانه زنبوری از تیرآهن معمولی یا تیرهای بال پهن هـ ) تیر ورق (گیر دار) ترکیب تیرآهن معمولی با ورق یا تیرآهن بال پهن با ورق ویا از ترکیب ورق ها درست می شود . تیر ورق همانطور که از اسم آن پیداست توسط ورق ساخته می شود واز پروفیل های معمولی در ساخت آن استفاده می شود.
  و) خرپاها ساخت پلها وشاهتیرها : هرگاه در شاهتیرهای فلزی به جای تیر تکی از تیرهای دوبله استفاده شود ، باید دوتیر در محل بالها به یکدیگر به گونه ای مطلوب اتصال داشته باشند چنانچه پلها (شاهتیرها) برای لنگرخمشی موجود کفاف ندهد ، آنها را با اضافه بودن تسمه یا ورق تقویت می نمایند .درمورد ورق تقویتی در تیرهای معمولی باید نکات زیر را رعایت کرد :
  1ـ حداکثر ضخامت ورق تقویتی 8/0 ضخامت بال تیر باشد . 2ـ ورقهای تقویتی به طور کامل با بالها تماس واتصال داشته باشد .
  3ـ ضخامت جوش 75/0 ضخامت ورق باشد . 4ـ ورق تقویتی از هر دو طرف در قسمت عرض نیز جوش شود.
  5ـ جوشکاری به شیوه صحیح انجام گیرد.
  6ـ ابعاد ورق طبق محاسبات تعیین شده باشد .

  تیرهای لانه زنبوری ...

  دلیل نامگذاری تیرهای لانه زنبوری ، شکل گیری این تیرها پس از عملیات (بریدن ودوباره جوش دادن ) وتکمیل پروفیل است . این تیرها در طول خود دارای حفره های توخالی (درجان)هستندکه به لانه زنبوری شبیه است به همین سبب به این گونه تیرها ((تیر لانه زنبوری)) می گویند .

  هدف از ساختن تیرهای لانه زنبوری :

  هدف این است که تیر بتواند ممان خمشی را با خیز نسبتا" کم ، همچنین وزن کمتر در مقایسه با تیر نورد شده مشابه تحمل کند . برای مثال با رجوع به جدول تیرآهن ارتفاع پروفیل IPE 18 را که 18 سانتی متر ارتفاع دارد ، می توان تا 27 سانتی متر افزایش داد.
  محاسن ومعایب تیر لانه زنبوری :

  با تبدیل تیرآهن معمولی به تیر لانه زنبوری :

  1ـ مدول مقطع وممان اینرسی مقطع تیر افزایش می یابد.

  2ـ مقاومت خمشی تیر نیز افزوده می گردد . در نتیجه ، تیری حاصل می شود با ارتفاع بیشتر ، قویتر وهم وزن تیر اصلی .

  3ـ با کم شدن وزن مصالح وسبک بودن تیر ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود .

  4ـاز فضاهای ایجاد شده (حفره ها)در جان تیر می توان لوله های تاسیساتی وبرق را عبور داد .

  در ساختن تیر لانه زنبوری که منجر به افزایش ارتفاع تیر می شود ، باید استاندارد کاملا" رعایت گردد . در غیر اینصورت ، خطر خراب شدن تیر زیر بار وارد شده حتمی است .

  از جمله معایب تیر لانه زنبوری ، وجود حفره های آن است که نمی تواند تنش های برشی را در محل تکیه گاه پل به ستون یا اتصال تیرآهن تودلی (تیرفرعی) به پل لانه زنبوری تحمل کند . بنابراین ، برای رفع این عیب ، اقدام به پرکردن بعضی حفره ها با ورق فلزی وجوش می کنند تا اتصال بعدی پل به ستون یا تیر فرعی به پل به درستی انجام شود .

  تیر لانه زنبوری در ساختمان اسکلت فلزی می تواند بصورت پل فقط در یک دهانه یا بصورت پل ممتد به کار رود .برای ساختن تیر لانه زنبوری دو شیوه موجود است :

  الف )شیوه برش پانیر

  ب) شیوه برش لتیسکا

  روشهای مختلف برش تیرآهن :

  1ـ برش به روش کوپال : با استفاده از دستگاه قطع کن سنگین که به گیوتین مخصوص مجهز است ، تیرآهن به شکل سرد در امتدادخط منکسر قطع می شود .

  2ـ برش به روش برنول : برش دراین حالت به صورت گرم انجام می گیرد .به این صورت که کارگرماهربرش را با شعله بنفش رنگ قوی حاصل از گاز استیلن واکسیژن ، بوسیله لوله برنول انجام می دهد .

  بریدن تیرهای سبک بوسیله ماشینهای برش اکسیژن شابلن دار نسبتا" ساده است . در ایران تیرهای لانه زنبوری را بیشتر با دست تهیه می کنند .

  پلهای مرکب :
  در بارهای سنگین واحتمالا" دهانه زیاد که پروفیل استاندارد در بازار کافی یا اقتصادی نباشد ، همچنین مقطع تیر لانه زنبوری که با تسمه یا ورق تقویت شده است ، برای بار وارد شده ودهانه خمش کافی نباشد ، از تیرهای مرکب استفاده می شود.تیر مرکب در چندین حالت اجرا می گردد :
  1ـ تیر مرکبی که از بریدن پروفیلهای معمولی ایرانی IPE از وسط جان تیر واتصال صفحه و ورق مناسب به دوقسمت بریده شده ساخته می شود . این روش برای پروفیلهای نمره 20 به بالا اقتصادی خواهد بود . 2ـ تیر مرکبی که از سه صفحه (قطعات تقویتی ) تشکیل می گردد.
  در این حالت ، در پروفیلهای معمولی از فولاد جان تیر نسبت به فولاد بالها برای مقابله با خمش چندان استفاده نمی شود ، بلکه سعی می گردد حتی الامکان جان تیر را نازکتر وارتفاع آن را زیاد کنند.

  پله :
  وسیله ارتباط طبقات به یکدیگر است .زاویه پلکان با زمین در حدود 20 الی 45 درجه است که کمتراز 20 درجه را می توان از رامپ وبیشتر از 45 درجه از پلکانهای با شیب تند ویا نردبان استفاده کرد . پلکانها با توجه به موارد استفاده در ساختمانهای مسکونی ـ عمومی ـ صنعتی دارای مشخصات (مصالح ، ارتفاع، عرض ،شیب) مختلفی هستند .ضمنا" برای حفاظت ، طرفهای آزاد پلکان نرده (جان پناه ) تعبیه می شود .

  الف) پلکانهای سبک : عبارتست از پلکانهای فلزی وچوبی .

  ب) پلکانهای معمولی : فقط اسکلت پلکان ( قطعات کناری، تیرهای پاگرد) فلزی بوده وبقیه قسمت ها ممکن است از بتن ـ سنگ ـ آجر و... باشد .

  ج) پلکانهای معمولی : اسکلت وقسمت های مختلف از بتن ومصالح بنایی است .

  تقسیم بندی پلکان فلزی :

  پلکان فلزی به دو دسته تقسیم می شوند :
  1ـ پلکانهای مستقیم
  2ـ پلکانهای مارپیچ

  1ـ پلکان مستقیم : از دو قطعه کناری یا یک قطعه که در وسط تعبیه شده وجنس آن از پروفیلهای استاندارد بوده که در محل نصب وجوشکاری می شود قطعات کف ممکن است از صفحات فولادی سنگ ـ چوب باشد که تشکیل پله را می دهد .

  2ـ پلکان مارپیچ : عموما"در محلهایی که فضای محدود جهت اجرای پله دارند استفاده می شود . سابقا" پلکانهای مارپیچی را از چدن می ساختند . ولی امروز عموما" از فولاد ساخته می شوند این پلکانها از یک هسته مرکزی از جنس لوله با پله کنسولی می باشد که بایستی در انتخاب قطر لوله ونحوه اتصال به شالوده وهمچنین گیرداری پله های کنسولی با لوله از نظر محاسبات واجرای دقیق دقت زیاد بعمل آید .
  خرپا : خرپای سادهاز اتصال چند میله مستقیم که به طور مفصلی بهم متصل شده به طوری که شبکه های مثلثی بوجود می آورد تشکیل می گردد .ضمنا" نیروهای وارد بر خرپاها بایستی حتما" در محل اتصالات (مفصلها) به خرپا وارد شوند ....


  خرپا وتیر مشبک :

  خرپا : خرپای سادهاز اتصال چند میله مستقیم که به طور مفصلی بهم متصل شده به طوری که شبکه های مثلثی بوجود می آورد تشکیل می گردد .ضمنا" نیروهای وارد بر خرپاها بایستی حتما" در محل اتصالات (مفصلها) به خرپا وارد شوند .

  کاربرد خرپاها :

  خرپاها مفید ترین ومعمول ترین فرم ساختمانی هستند که در انواع ساختمانها وماشینها بکار می روند . ساختمانهای خرپایی ، در مقابل نیروهای وارد آمده مقاومت بسیاری دارند واز لحاظ اقتصادی نیز ساختن آنها مقرون به صرفه است . اتصال میله های خرپاها به یکدیگر چنانچه فلزی باشند ، بوسیله جوش یا پرچ صورت می گیرد وچنانچه خرپای چوبی باشد ، اتصالات آن به وسیله میخ وپیچ انجام می گیرد . خرپا را برای پوشاندن سقف ها ، بویژه سقفهای سنگین یا سقف های با دهانه های زیاد ونیز پلها به کار می برند . در بعضی از ماشین های سنگین ، مثل جرثتقیلها ، نیز از خرپا استفاده می شود .خرپاها ضمن داشتن مقاومت زیاد ، از نظر وزن سبک هستند . استخوان بندی بال بعضی از پرندگان که برای پرواز باید سبک باشند ، به صورت خرپا تکوین یافته است .اسکلت بندی هواپیماها را نیز به همین علت از نوع خرپایی انتخاب می کنند .

  انواع خرپاها از نظر شکل :

  این تقسیم بندی در کتابهای تحلیل سازه آمده است که می توان به خرپاهای پرات ، هاو ، فینک ، قوسی ، دندانه ای برای سقف و خرپاهای پرات ، هاو ، وارن ، پارکر، بالتیمور ، k برای پل استفاده کرد .

  پروفیل های رایج در خرپا سازی :

  در خرپا سازی می توان برحسب مورد از پروفیلهای فولادی مختلف استفاده کرد .

  1ـ استفاده از پروفیل های L و در خرپاهای سبک به نحوی که وترهای بالایی وپایینی از و قطری از L استفاده می شود .

  2ـ استفاده از پروفیل های IPE یا IPB و و L به طوری که وترهای بالایی وپایینی از واعضای قائم IPE و IPBوقطریها از 2L پشت به پشت .

  3ـ استفاده از پروفیل های مثل I یا IPE و 2 .

  4ـ در طراحی خرپاهای بسیار سنگین از پروفیلهای IPB استفاده می کنند ، ولی وترهای بالایی وپایینی به صورت افقی است .

  5ـ امروزه به کمک تکنیک ، نورد کردن پروفیلهای قوطی مربع ومربع مستطیل بسیار ساده شده است وهیچگونه اضافه قیمت ساخت برای این نوع پروفیلها در مقایسه با دیگر پروفیلها در خرپاسازی وجود ندارد .

  6ـ از پروفیلهای لوله ای شکل در خرپاسازی استفاده می شود . تنها مشکل در استفاده از این نوع پروفیلها بریدن وجفت وجور کردن قطعات به یکدیگر است . استفاده از این نوع پروفیل در صنایع جرثتقیلسازی اهمیت بسیار دارد .

  اتصالات در خرپاها :

  اعضای خرپاها به وسیله جوش ، پیچ ومهره یا پرچ به یکدیگر متصل می شوند . اتصال اعضاء گاهی به طور مستقیم وگاهی به وسیله ورقی موسوم به (( ورق اتصال)) صورت می گیرد . بنابراین ، در عمل نه تنها حالت اتصال مفصلی در انتهای اعضا وجود ندارد ، بلکه پیوند آنها به یکدیگر و به ورق اتصال از گیرداری قابل ملاحظه ای نیز برخوردار است . توجه به نکاتی خاص موجب می شود که فرض اتصال مفصلی ونیروی محوری خالص در اعضای خرپاها واقعیت بیشتری پیداکند . از مهمترین ملاحظات در این مورد آن است که در طرح خرپا سعی شود تا امتداد محور میله ها از نقطه مشترکی بگذرد همچنین اعمال نیروهای خارجی به محل گره ها از شرایط دیگر این فرض می باشد .

  ورقه های اتصال در خرپا :

  ورق اتصال در خرپا با توجه به فرم اعضای آن به دست می آید . یکی از مسائلی که گاهی در اتصالات خرپاها پیش می آید ، خمش ورق اتصال است . خمش ورق اتصال در بعضی موارد موجب تغییر فرم وکج شدن خرپا واحتمالا" خرابی آن می شود . بسیاری از خرابیهای ساختمانهای خرپایی به علت اتصال ضعیف ( جوش یا پیچ وپرچ) وخمش ورق اتصال اتفاق افتاده است . گسیختگی جوش ، پارگی ورق وبرش پیچ وپرچها را نیز باید از ضایعات اتصالات ضعیف خرپاها به شمار آورد .

  تیر مشبک :

  تیر مشبک تیری است که مانند یک خرپا می باشد . تیر مشبک دارای بالهای فوقانی وتحتانی وجان دارای اعضای قائم وقطری است که بارهای وارد شده را اصولا" به شکل نیروی محوری (فشاری وکششی) تحمل می کنند . تیر مشبک در دهانه های بزرگ ویا برای عبور لوله های تاسیساتی از داخل شبکه های آن به کار می رود .

  روش ساخت تیر مشبک :

  در ساخت تیر مشبک ممکن است از پروفیلهای L ، ، I ، H استفاده شود . در تیر مشبک سبک اصولا" بالهارا از نبشی تنها ویا دوبل می سازند . اگر اتصال توسط جوش باشد ، قطعات شبکه را می توان به طورمستقیم به داخل نبشی بالها جوش داده که در اینصورت امتداد محورهای خنثی قطعات مختلف در عمل از یک نقطه می گذرند ، ودیگر به ورق اتصال نیازی نخواهد بود . در صورت اتصال یا پیچ لازم از ورق اتصال استفاده شود .

  قابها :

  ساختمانهای قابی : بنا به تعریف سازه هایی هستند که از اتصال اعضای باربر به یکدیگر تشکیل می شوند . اسکلت قابی متشکل از شبکه های چهارضلعی وسه بعدی است که از اعضای قائم (ستونها) واعضای افقی (تیرها) تشکیل شده است . وممکن است اعضای قطری نیز داشته باشد . اعضای اصلی سازه های قابی عبارتند از تاوه ها ، تیرها ، ستونها ، مهارها ، شالوده ها واز عمده ترین اعضای فرعی آن دیوار برشی است .سیستم های سازه های قابی بخصوص در ساختمانهای چندطبقه کاربرد فراوان دارند . بار سقف در سازه های چند طبقه قابی ، ابتدا توسط سقف ها واز طریق تیرچه ها به تیرهای اصلی واز طریق تیرها به ستونها انتقال می یابد .

  قابهای فلزی شیبدار :

  قابهای فلزی شیبدار در پوشش دهانه های بزرگ در ساختمانهای صنعتی مانند کارخانه ها ، انبارها ، آشیانه هواپیما ، سالن های ورزشی و... مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع پوشش نسبت به انواع خرپا سازی دارای مزایای چندی است که مهمترین آنها عبارتند از : صرفه جویی در مصالح ومدت ساخت ونصب ، نمای زیباتر واستفاده از فضای زیر پوشش . بنابراین ، قابهای شیبدار در مهندسی مدرن اهمیت ویژه ای کسب کرده است وبتدریج جای ساختمانهای سیستم خرپایی را گرفته ومی گیرد .

  وقتی که دهانه قاب بیش از 15 متر است ویا در مواردی که نسبت ارتفاع به طول دهانه کوچک است ، رانش افقی پایه ها که بر شالوده تاثیر می گذارد ، بزرگ می شود . در نتیجه برای مقابله با آن ، استفاده از شالوده های منفرد معمولی غیر عملی است که در چنین حالتی از شالوده های منفرد با شکل هندسی مخصوص استفاده می شود . در حالت کلی ودر دهانه های بزرگ رانش بین دوپایه ، باید با گذاردن کش فلزی در بین دوپایه گرفته شود . این کش ها برای تمام رانش بین دوپایه محاسبه می شود وبا اتصال پنجه مفصلی به صفحه پای ستون متصل می گردد واغلب لازم است که با گذاردن بست قورباغه ای آنها را به حالت تنیده در آورد .هنگامی که کش در محل صحیح خود قرار گرفت وبه اندازه لازم تنیده شد ، می توان برای جلوگیری از زنگ زدگی ، تمام آن را در بتن قرار داد .

  روش ساخت قابها :

  قابها را می توان از نیمرخهای نورد شده ، مقاطع مرکب ویا ترکیب این دو ساخت .قابهای شیبدار ساخته شده از نیمرخهای نورد شده تا دهانه های حدود 10 متر با سادگی وصرفه جویی مخصوص به خود کاربردهای فراوانی دارد . از طرف دیگر ، اتصال جوش از نظر ساخت شکلهای مرکب با ارتفاع متغیر در مقطع ، یا ماهیچه های منحنی در گوشه ، تسهیلات خوبی را فراهم می کند . همچنین اتصال جوش در این گونه قابها به مقدار زیادی به ظرافت وزیبایی آنها کمک می کند . بنابراین ، توصیه می شود در ساخت قابهای شیبدار از اتصال جوش استفاده گردد . در کارگاه شکل قاب مورد نظر بر سطح مسطحی پیاده می شود واز روی شکل الگو برداشته شده با استفاده از پروفیلهای انتخاب شده و ورق آهن برابر الگو بریده شده وسپس جوش می گردد .

  ابعاد ساختمانی :

  قابهای فلزی را می توان با صرفه جویی در دهانه های حدود 8 تا 60 متر وبیشتر به کار برد .فاصله قابها از یکدیگر برحسب مقدار بار ودهانه ، معمولا" بین 5/4 تا 10 متراست ومی توان ارقام زیر را به عنوان راهنما در طرح ساختمان در نظر داشت :
  دهانه (m)
  فاصله قابها (m)
  9تا 12
  5/4
  12تا 18
  5/5
  18 تا 30
  6
  بیش از 30
  5/1 تا6/1 دهانه
  بند انبساط در ساختمانهای قابی:

  در قابهای فلزی که در تماس با دیوارهای مصالح بنایی قرار می گیرند ، در ساختمانهایی که طول آنها بیش از 50 متر باشد ، بسته به طول ساختمان وتغییرات درجه حرارت محیط ، تعبیه درز انبساط لازم است .

  سینه بندها :
  از سینه بندها برای کم کردن طول آزاد قطعات تحت فشار وخمش استفاده می شود .نباید تنها مساله کمانش قسمت فشاری مقطع مورد توجه قرار گیرد ، بلکه باید مساله پیچش نیز بررسی شود . نیرویی که این سینه بندها متحمل می شوند ، تقریبا" 2 درصد نیروی فشاری موجود در قطعه اصلی است روش اتصال رایج بین سینه بندها ومقطع اصلی به دوصورت اتصال برشی واتصال مکانیکی است .

  بادبندها :
  در ساختمان های فولادی، بادبندها بعد از تیر و ستون و در موقع زلزله و باد حتی می توان گفت بیش از آنها دارای اهمیتند و عامل بسیار مهمی برای مقاومت در برابر زلزله و بارهای جانبی دیگرهستند. انواع باد بندهای هم مرکز و خارج از مرکز، به اشکال مختلف vو vمعکوس و ضربدری (X) مورد استفاده قرار می گیرند. بادبندهای X برای مقابله با باد کاربردی ترند تا در برابر زلزله و در برابر بارهای متناوب از شکل پذیری کمتری برخوردارند، زیرا که در این نوع بادبندها در هنگام وارد شدن نیروهای جانبی، همواره یک عضو مورب آن در کشش و دیگری در فشار است و این باعث شکست آنی یا اصطلاحا شکست ترد می شود . طراحی و اجرای بادبندها باید با نهایت دقت و بر اساس اصول و قوانین مهندسی خصوصا در مورد محل قرارگیری خود بادبندها، نوع و اندازه پروفیل مصرفی، مقدار و نوع و طول جوش ها، نوع درز جوش و... صورت گیرد.در ساختمانهای بلند اسکلت فلزی مرکب از تیر وستون استحکام ومقاومت آنها در مقابل نیروهای جانبی (باد، زلزله) بستگی به درجه گیرداری اتصالات تیر وستونشان دارد .

  شیوه نصب بادبندها :
  اتصال بادبندها در گوشه ها به قاب فلزی ، با یک صفحه (ورق فلزی) انجام می گیرد .ساخت ونصب به اینگونه است که با پروفیلهای مورد نظر چپ وراستها را بر روی سطح صاف نظیرکف کارگاه یا زمین معمولا" به وسیله ورق فلزی مربع مستطیل که در ناحیه وسط جوش می شود ، اجرامی کنند .چپ وراستها به وسیله بالابر یا جرثتقیل یا کشیدن طناب در محل اتصال قرار می گیرند ،سر پروفیلهای چپ وراست در محل خود ، در روی ورق فلزی که به ستون وپل وصل است ، جوش می گردد .در بعضی موارد ، اتصالات چپ وراست به وسیله میلگرد و در محل اتصال به صورت مفصلی (خارمغزی) متصل می گردد . این نوع اتصالات معمولا" در ساختمانهای قابی فلزی یک طبقه ومنابع هوایی فلزی به کار می رود .

  اطلاعات مقاله

  منبع: وبلاگ مهندس پیمان حسن پور
  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 11. تشكرها از اين پست


 12. Top | #6
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.
  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 13. تشكرها از اين پست


 14. Top | #7
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.
  شكل پذيري و ظوابط طراحي قابهاي متشكل از تيرهاي لانه زنبوري از ديدگاه مقاومت در برابر زلزله  قابهاي متشكل از تير هاي لانه زنبوري به طور گسترده و روز افزون (اغلب توام با سيستم مهار بندي متقرب المحور ) در صنايع ساختماني كشورمان مورد استفاده قرار داده مي شوند . خصوصيات هندسي تيرهاي لانه زنبوري به نحوي است كه تحت اثر تغييرات لنگر خمشي ، تغيير شكلهاي (اصطلاحا ) ثانوي برشي ، كه اغلب قابل ملاحظه اند به وقوع پيوسته تغيير مكان جانبي سازه تحت اثر اعمال نيروهاي جانبي ناشي از زلزله در جهت عدم اطمينان مي گردد. اثرات اين تغيير شكلها ، در تير هاي لانه زنبوري در مقايسه با تيرهاي داراي جان توپر با سختي خمشي معادل ، منجر به بروز تغيير مكان جانبي بيشتر و نتيجتا افزايش اثر بار p ، به ويژه در حيطه رفتار ماوراء الاستيك در اين قابه مي گردد . بروز تمركز تنش و شدت زياد حوضه تنشي در گوشه سوراخها ، ملاحظاتي را در طراحي اين تيرها در مقابل اثرات ناشي از پديده خستگي كم تواتر در اثر وقوع زلزله ، ايجاب مي نمايد . گونه هاي مختلف گسيختگي تيرهاي لانه زنبوري ، شامل انحنا ء مختلف كمانش كلي و موضعي و كمانيسم محتمل پلاستيك و شكست مي باشد . باتوجه به آنكه شكل پذيري و توانايي جذب انرژي ، تابع ميزان قابليت رفتار عضو سازه اي در حيطه پاسخ غير خطي ماوراء الاستيك بوده و معيارهاي مناسبي از ديدگاه ظرفيت مقاومت و كيفيت رفتار در مقابل نيروهاي ناشي از زلزله شديد تلقي مي گردند . ضرورت تدوين ظوابط منطقي جهت ايجاد امكانات رفتار شكل پذير در قابهاي متشكل از تيرهاي لانه زنبوري محرز مي گردد .
  بر اساس مطالعات آناليتيك عددي و آزمايشگاهي رفتار خميري و حدي اين تيرها مورد بررسي قرار داده شده نكاتي در مورد مقولاتي از قبيل اثرات تمركز تنش ، تنش هاي پس ماند بروز پلاستيسيته موضعي و گسترده ، مكانيسمهاي گسيختگي پلاستيك مورد بحث قرار داده شده است و رفتار غير خطي تير لانه زنبوري از نظر عملكرد غير خطي مصالح ، با در نظر گرفتن اثرات سخت شدگي جنبشي به روش اجزاء محدود مطالعه شده و با ملحوظ داشتن اثرات گسترش ترك در گوشه سوراخها در كاهش ضرفيت باربري حد نهايي تير ، رفتار غير خطي تير به صورت روابط بار تغيير مكان و لنگر و تغيير زاويه ارائه گرديده است كه با نتايج حاصل از آزمايش مطابقت داشته است . همچنين از طريق طرح ريزي آزمايشهاي ويژه رفتار غير خطي اجزا تشكيل دهنده تير لانه زنبوري مطالعه آزمايشگاهي چندي بر تيرهاي لانه زنبوري اصلاح شده به منظور بهبود رفتار خميري و افزايش شكل پذيري گزارش شده است . تحقيقات جاري شامل بررسي آزمايشگاهي رفتار قابهاي متشكل از تيرهاي لانه زنبوري از ديدگاه شكل پذيري همچنين مطالعه پديده كمانش جانبي – پيچشي چون در دست انجام است تا بدست آمدن نتايج مطالعات جامعتر از ديدگاه رفتار لرزه اي توصيه هاي ذيل را مي توان به عنوان الگوي اوليه جهت تدوين ضوابط طراحي سازهاي فولادي متشكل از تيرهاي لانه زنبوري مقاوم در مقابل زلزله ( يا بدون سيستم هاي مهار بندي ) به عنوان مكمل ضوابط طراحي تيرهاي لانه زنبوري تلقي نمود:
  1- اثرات تغيير شكلهاي برشي ثانويه تير لانه زنبوري ( و ستونهاي تسمه دار) در تحليل ملحوظ گردد.
  2- تحليل با در نظر گرفتن نيروي p انجام شود.
  3- تحليل با در نظر گرفتن اثرات ناشي از انعطاف پذيري اتصالات مربوطه انجام شود.
  4- تا انجام تحقيقات گسترده تر به منظور كاهش تغيير مكان جانبي سيستم مقاوم حتي المقدور از سيستم قاب فضا كار متشكل از تيرهاي لانه زنبوري بدون استفاده از سيستم مهاربندي مختلط اجتناب گردد.
  5 – در كليه اجزاء تير خواص مقاطع فشرده رعايت گردد.
  6- طول عضو لانه زنبوري به نحوي اختيار گردد كه مقاومت پلاستيك مقطع از نظر كنترول طرح با ايمنس مكفي بر سيلان برشي پيشي گيرد و به طور كلي مكانيسم پلاستيك خمشي يا شبه ويرنديلي مقدم بر ساير گونه هاي گسيختگي صورت پذيرد و تا ميزان قابل ملاحظه اي از تغيير شكل از بروز گونه هاي گسيختگي ممانعت به عمل آيد.
  7 – از سخت كننده هاي جان در پانل هاي انتهايي استفاده شود و محاسبات با در نظر گرفتن اثر سخت شدگي جان انجام گردد.
  8- براي ممانعت از بروز گسيختگي تردگونه و همچنين بروز كمانش موضعي در گوشه بازشوها و بهبود رفتار تحت اثر پديده خستگي كم تواتر قوسي به مشخصات ارائه شده در ضميمه الف مبحث دهم مقررات ملي ساختماني ايران در گوشه بازشوها اجرا گردد.
  9 – از جوش با نفوذ كامل استفاده گردد.
  10 – به منظور جلوگيري از كمانش جانبي-پيچشي مقاطع T ، تا فاصله 4/1 طول دهانه از اتصال تير به ستون قيود جانبي به فواصلي برابر با بعد به پانل و از آن به بعد فواصل متناسب براي تيرهاي شكل پذير در نظر گرفته شود.
  11 – از تقويتهاي مناسب جان براي جلوگيري از كمانش تحت اثر بار متمركز و برش زياد استفاده گردد.
  12- از تقويتهاي مناسب جان براي افزايش ظرفيت چرخشي لوله هاي مقاطع T در مكانيسم شعبه ويرنديلي در پانلهاي بحراني استفاده گردد.
  13 – تا انجام تحقيقات گسترده تر ، تحت بارهاي دوره اي و مطالعه رفتار هيستريك ، سيستم هاي قاب فضا كار متشكل از تيرهاي لانه زنبوري ، توام با سيستمهاي مهاربندي (مختلط) به عنوان قاب فضا كار لنگر گير معمولي (بدون قابليت عملكرد و شكل پذير ويژه ) و با ضريب رفتار مناسب با آن بكار گرفته شود.
  14- حداكثر ارتفاع سيستم هاي مختلط توام با قاب معمولي متشكل از تيرهاي لانه زنبوري به 50 متر محدود گردد.
  15 – استفاده از تيرهاي لانه زنبوري به عنوان عضو تير واسط در قابهاي مهاربندي شده با سيستم مهاربندي واگرا مجاز نمي باشد.
  16 – فولاد مورد استفاده بايد از نوع شكل پذير ، با مقاومت مناسب در مقابل گسيختگي سريع و با دماي انتقال پايين باشد.
  17 – حداكثر مقاومت سيلان فولاد مورد مصرف 3600 kg/cm2 محدود گردد.
  18 – نوع سطوح برشي حاصل از ماشين و برش اتوماتيك شعله اي با كيفيت خوب قابل قبول مي باشد ولي سطوح برشي حاصل از برش شعله اي دستي بايد پرداخت داده شود.
  19 – حداكثر رواداري مجاز از نظر عدم هم امتداد بودن و دو نيمه جوش شده تير كه بر حسب نسبت اندازه نابجايي اوليه در وسط ارتفاع اعضاء قائم جان به ارتفاع كل جان تعريف مي شود.
  20 – حتي المقدور طراحي اين تيرها به صورت مركب (مختلط) با عملكرد توام با بتن كف انجام شود. اتصالات موسوم به خورجيني قبل از آنكه بتوان در مورد نحوه عملكرد اتصالات موسوم به خورجيني از ديدگاه رابطه بين لنگر و چرخش اتصال و همچنين شكل پذيري اتصال و در نتيجه ميزان مطلوب بودن اين اتصالات به عنوان اتصالات قابهاي فضايي شكل پذير يا بدون مهار بندي اضهار نظر قطعي نموده ، لازمست تحقيقات دامنه داري در مورد رفتار استاتيكي و ديناميكي اينگونه اتصالات انجام شود.
  مطالعاتي كه در حيطه الاستيك روي رفتار تيرهاي خورجيني انجام گرفته حاكي از آن است كه ميزان گيرداري اين اتصالات را مي توان در جهات تيرهاي خورجيني با استفاده از ورقهاي اتصال كه در بالا و پايين به بال تيرهاي خورجيني و به ستون و در عين حال به كناره نبشي هاي اتصال فوقاني و تحتاني جوش شده اند ، بهبود بخشيد و تمايل به پيچش ناشي از برون محوري را در ناحيه اتصال خنثي نمود و در عين حال از نظر ميزان تمركز تنش نيز شرايطي مناسبي را ايجاد كرد استفاده از لچكي هايي جهت جلوگيري از تغيير شكل نبشيهاي اتصال فوقاني و تحتاني نه تنها از نظر ايجاد محدوديت و قيود بيشتر در تغيير مكان جانبي پيچشي تيرهاي خورجيني بلكه از نظر افزايش ميزان گيرداري اتصال تير فرعي به مجموعه نيز خورجيني و ستون نيز موثر مي باشد. در عين حال با توجه به تمايل تيرهاي خورجيني به تغيير مكان جانبي پيچشي به علت برون محوري ، انتضار مي رود تيرچه ها و مصالح مورد استفاده در كف طبقات معولا قادر به جلوگيري از تغيير مكان جانبي-پيچشي تيرهاي خورجيني و بهبود بخشيدن به اين نقطه ضعف ناشي از برون محوري اتصال باشند.
  استفاده از ورقهاي فوقاني و تحتاني به نحوه مذكور در سطور فوق در محل اتصال و همچنين استفاده از تسمه هاي متصل كننده تيرهاي خورجيني در فواصلي متناسب در طول دهانه تيرهاي خورجيني از نظر محدود نمودن تغيير شكلهاي جانبي پيچشي تيرها مفيد خواهند بود . استفاده از تيرهاي خورجيني ناودوني و ستونهاي دوبل متشكل از پروفيلهاي ناودوني به نحوي كه جان تير جان تير خورجيني در تماس با جان پروفيل ، ستون باشد به لحاظ كاهش ميزان برون محوري رفتار من حيث المجموع بهتري ، چه از نظر ميزان لنگر قابل انتقال توسط اتصال و چه از نظر نحوه توزيع تنشها و ضرائب تمركز تنش ، در حيطه الاستيك نشان مي دهند . تحقيقات بيشتر در زمينه رفتار ماوراء الاستيك اين اتصالات و رفتار در مقابل بارهاي متناوب دوره اي و تغيير علامت دهنده در حال حاظر در دست انجام مي باشد.
  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 15. تشكرها از اين پست


 16. Top | #8
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.
  نوشته شده توسط علی خیرالدین، محمد بزاز، یحیی شربتی ناوان
  چكیده
  با وجود تجربه تلفات و خسارات سنگین زلزله های اخیر مانند زلزله های منجیل و بم، احتمال وقوع زمین لرزه‌های بزرگ در بیشتر مناطق پرجمعیت كشور و نیاز جدی به اعمال كنترل كیفی در طراحی و اجرای ساختمان ها، هنوز توجه كافی به ساخت و ساز صحیح نشده است.
  ساختمان های فولادی بخش قابل توجهی از ساخت و ساز در ایران را تشكیل می دهد. در این مقاله مرور مختصری بر وضعیت اجرای این ساختمان ها در كشور می شود و موارد نقاط ضعف اجرایی كه به‌طورمعمول بعلت سهل انگاری یا عدم تسلط كافی مهندس ناظر به اصول اجرایی ساختمان مقاوم در برابر زلزله رخ می دهد مورد توجه قرار داده و راهكار های مناسب و ممكن جهت بهبود ساخت و ساز ارائه شود.

  مقدمه
  با وجود لرزه خیزی بالای اغلب نقاط پر جمعیت كشور و آسیب پذیری ساختمان های موجود در برابر زلزله بر اساس تجربیات زلزله های اخیر مثل منجیل و بم و... هنوز توجه كافی به ساخت و ساز صحیح نشده است.از نظر مهندسی زلزله در حال حاضر احداث بناهای مقاوم در برابر زلزله به راحتی امكان پذیر است. لیكن درعمل مشكلاتی شكل گرفته كه رسیدن به ساختمان های مقا وم تضمین نمی گردد. بیشتر ساختمان های كوچك مسكونی با نظارت صحیح مهندسان ساختما نی كه دانش فنی لازم را دارند ساخته نمی شود و حتی اگر ساختمان مورد نظر درست طراحی و محاسبه شده باشد، به‌طورمعمول در اجرا به علت سهت انگاری مهندس ناظر و یا عدم تسلط وی به اصول اجرایی ساختمان ها ی مقاوم در برابر زلزله طرح دچار خطا های گاهی اساسی می‌گردد.
  مشكل اصلی آسیب پذیری لرزه ای ساختمان ها حتی نمونه های جدید الاحداث در ایران عدم استفاده صحیح از دانش فنی در مراحل طراحی و اجرا میباشد.بسیاری از مهندسان كشور نه تنها اطلاعات كاملی در مورد اسیب پذیری و مقاوم سازی لرزه‌ای ندارند، بلكه در مواجهه با غالب مسایل اجرایی معمول ساختمان نیز كوتاهی می كنند. لذا بایستی سطح اگاهی در اطلاعات فنی این افراد افزایش یافته ونیز مكانیزمی برای اعمال قاطعیت اجرایی و كنترل امر در نظر گرفته شود و البته طوری كه حق مهندسی ناظر حفظ شده و مسئو لیتها به درستی تقسیم گردد. ساختمان های فولادی بخش قابل توجهی از ساخت و ساز در ایران را تشكیل می دهد. لذا در این مقاله وضعیت ساخت و ساز ساختمان های فولادی در كشور مختصرا مرور شده و یكسری علل ضعف اجرای این ساختمان ها بررسی شده و توصیه هایی جهت بهبود اجرا ارائه می‌گردد.
  معایب و ضعف های ساختمان های فولادی موجود ضعف های عمده ساختمان های فولادی با توجه به نحوه طراحی و اجرای آنها در پی ها، ستونها، تیرها، اتصالات تیرها به ستونها، اتصال تیر به تیر اصلی، سیستم باربر جانبی، اعضای مهار بندی، اتصالات باد بند ها، سیستم دیافراگم، كف دیوار ها و تیغه های داخلی و راه پله می باشد.

  پی ها و شنا ژ ها
  در ساختمان های فولادی به‌طورمعمول از پی های مستطیلی منفرد یا باسكولی و یا گاهی نواری استفاده می گردد كه با شناژ های حداقلی به هم متصل می‌گردند.ابعاد این پی ها حتی گاهی برای بار های ثقلی كفایت نمی كند و تنش حداكثر وارد به خاك بیش ازمقاومت مجاز خاك می باشد.در عمل به جز برای ساختمان های بزرگ هیچ گونه ازمایشی جهت تعیین مقاومت خاك صورت نمی گیرد و اغلب ابعاد پی ها بر اساس مقاومت فرضی 2kg/cm2 به دست می آید. این عدد به‌طورمعمول به صورت محافظه كارانه انتخاب می شود. ولی برای ساختمان هایی كه روی خاك های سست ساخته می شوند، دور از اطمینان خواهد بود.
  ابعاد این پی ها در اثر وجود بار جانبی به‌طورمعمول افزایش می یابد كه در اجرای خیلی از ساختمان ها اعمال نمی شود. مشكل دیگری كه در اجرای پی و شناژ ساختمان ها زیاد پیش می آید شناژ هایی است كه با مقطعی بزرگتر وآر ماتور های بیشتر مثل یك تیر عمیق برای پی های كناری ساختمان نقش پی باسكولی را ایفا می كنند. ستون های موجود بر این پی ها با توجه به مجاورت زمین همسایه لنگر خمشی قابل توجهی به پی اعمال می كنند كه به كمك پی نواری یا باسكولی تحمل می گردد. بعضی از طراحان در این زمینه از یك شناژ قوی استفاده می كنند كه متاسفانه در عمل با همان شناژ حداقل اتصال بین پی ها (مقطع 40در40 و دارای 4 آرماتور نمره‌ی 14)
  اشتباه می شود. چنین مساله ای همچنین ممكن است برای تحمل وضعیت اجتناب ناپذیر نیروهای به طرف بالا (uplift) در پای یك ستون بعلت نیرو های موجود در اعضای مهار بندی پیش آید.
  اتصال ستون ها به پی ها
  مسائل متعددی در اجرای اتصال ستون ها به پی ها پیش می آید. غالباً ابعاد و ضخامت صفحات زیر سری كافی نیست و گاهی تعداد پیچ های مهاری و قطر انها كم می باشد و به طورمعمول از یك پیچ با جوش بالای آن استفاده می گردد. بعضی اوقات بدنبال سهل انگاری در استقرار صفحه ستون ها و یا جابجایی احتمالی صفحه در حین بتن ریزی پی صفحه ستون در محل صحیح خود قرار نمی گیرد و یكی از مشكلات عمده ساختمان های فولادی را به وجود می آورد.
  برای ساختمان های 4 طبقه یا بیشتر به‌طورمعمول باید ضخامت صفحات از 2.5 سانتی متر بیشتر باشد و یا اینكه از سخت كننده ها روی صفحه ستون برای افزایش مقاومت خمشی ان استفاده نمود. در عمل این ورق های تقویتی بدرستی بكار نمی روند و اغلب گیرداری ناخواسته‌ای را به صفحه ستون تحمیل می نماید(شكل1)
  نحوه اتصا ل ستون به صفحه ستون نیز بایستی مورد توجه بیشتری قرار گیرد. برای ساختمان های فولادی در امتداد بدون باد بندی یك اتصال گیر دار در این موقعیت انتظار می رود، در صورتی كه در اجرا ممكن است چنین اتصالی تامین نشود. عكس چنین وضعیتی برای امتداد باد بندی شده (اتصالات ساده تیر ها به ستون ها) مورد انتظار است.

  شكل 1- اتصال نامناسب ستون به صفحه ستون

  ستون ها
  به ستون ها بعنوان عضو اصلی هر ساختمان بایستی توجه خاصی صورت گیرد.غالبا به دلیل سهولت اجرایی از دو پرو فیل بهم چسبیده كه تا حدی
  غیر اقتصادی است و یا با فاصله و بكمك ورق های بست افقی استفاده می شود كه گاهی فواصل و ابعاد ورق های بست بدرستی اجرا نمی شود(شكل2)
  برای ساختمان های بزرگ بلند تر از 5 طبقه ستون ها به‌طورمعمول از ورق ساخته می شوند.در بیشتر موارد طول جوش مطابق با محاسبات و دستور العمل های ایین نامه ای صورت نمی گیرد. به عنوان مثال طول جوش نشده از ورق 20 سانتی متر یا بیشتر دیده می شود كه بویژه برای ستون ها بسیار بحرانی خواهد بود.
  هر گونه خمیدگی و تابیدگی پرو فیل های فولادی مورد استفاده در ستونهای مركب بایستی جلو گیری شود. برای ساختمان های 5 طبقه یا بیشتر نیاز به اتصال ستون ها بر روی یكدیگر پیش می آید كه وصله این ستون ها در خیلی موارد در محل مقطع بحرانی (نزدیكتر از طبقه) اتفاق می‌افتد (شكل3) گاهی اوقات و اضافه برآن ابعاد و جوش این ورق های وصله نیز كافی نمی باشد.
  در بعضی ساختمان های فولادی برای راحتی اجرا از یك یا دو ستون برای همه ستون ها استفاده می گردد حال آنكه چنین مقطعی برای خیلی از ستون ها جوابگو نمی باشد.اشكال غیر مناسب از تركیب سه پرو فیل و یا نا موزون بودن ابعاد ورق های تقویتی در مقایسه با ضخامت بال خود پروفیل‌ها و نیز استفاده از ورق در لبه بال های مقطع (به موازات جان) در اجرای بعضی ساختمان های فولادی دیده می شود.

  شكل 2- اجرای نادرست ورق های بست
  شكل 3- وصله‌ی نامناسب

  تیر ها
  در اكثر موارد از تیر های لانه زنبوری در ساختمان های فولادی استفاده می شود. این تیر ها در مقابل برش ضعیف هستند و در محل اعمال بار های متمركز مثل دو انتهای تیر بایستی جان را با ورق تقویتی پر نمود. لیكن با توجه به ایجاد نیروی برشی در تمام طول تیر ها در سیستم قاب خمشی كاربرد تیر های لانه زنبوری برای ساختمان های فلزی در مناطق زلزله خیز در راستای بدون باد بندی مناسب نمی باشد(شكل4).
  خیلی از تیر ها در سیستم قاب صلب از مقاطع زوج باورقهای تقویتی بالها در دو انتها تشكیل می شود. منتها این ورق ها با جوش منقطع و به‌طورمعمول با ساق ضعیف به بالهای تیر وصل می شوند. از آنجا كه نیروهای كششی بزرگی در بال ها ناشی از خمش تیر در دو انتهای تیر توسط این ورق ها بایستی به ستون منتقل گردند. در طول و بعد جوش این ناحیه دقت خاصی نیاز است و غالبا ورق های تقویتی بالها باید به صورت ممتد به بال ها جوش شوند. مشكل متداول دیگر در تیر های ساختمان های فولادی طول نامناسب آنهاست. رواداری مجاز در انتهای تیر و در محل اتصال به ستون به‌طورمعمول حدود 1سانتیمتر می باشد. لیكن در خیلی از ساختمان ها به علت ضعف كیفیت اجرایی این فاصله حتی به 5 سانتیمتر می رسد كه خروج از محوریت زیاد و در نتیجه لنگر خمشی بزرگی را به نبشی نشیمن زیر تیر اعمال می نماید.
  مهندسان ناظر بایستی مراقب باشند كه این فاصله ها در حد مجاز باقی بماند ودر صورت لزوم در خواست تغییر تیر ویا حداقل از نشیمن تقویت شده (در صورتی‌كه رواداری چندان از مقدار مجاز تجاوز نكرده باشد) استفاده بنمایند.

  شكل 4- استفاده از تیرآهن لانه زنبوری در سیستم قاب خمشی

  اتصال تیر به ستون و تیر به تیر
  شاید مشكل ترین قسمت از وظایف مهندس ناظر در كنترل كیفیت اجرایی یك ساختمان فولادی اطمینان از درستی اتصال تیر به ستون باشد به ویژه در امتدادی كه سیستم مهار بندی وجود ندارد و صرفا قاب خمشی قرار است در مقابل بار های جانبی زلزله مقاومت نماید. در چنین حالتی اگر ستونهای قوطی ساخته شده از ورق استفاده می شود، بایستی به نصب ورقهای پیوستگی در داخل ستون قوطی ودر تراز ورقهای زیر و روی تیرتوجه خاصی گردد. غالبا اجرای این ورق ها فراموش شده و یا در تراز صحیح خود صورت نمی گیرد. مطلب مهم دیگر جوش صحیح آن به داخل 4 وجه ستون می باشد و متاسفانه در عمل سه طرف جوش شده ودر وجه چهارم به ورق های پیوستگی متصل نمی شود. برای رفع این مشكل می توان ورق وجه چهارم قوطی ستون را در یك طول مشخص یك متری به صورت منقطع اجرا نمود تا امكان جوشكاری ورقهای پیوستگی به وجه چهارم نیز به وجود آید. در خیلی از سا ختمان های فولادی برای ستون های واقع در قاب خمشی از مقطع زوج متشكل از دو نیم رخ IPE و ورقهای تقویتی روی بال ها استفاده می گردد. در این حالت به هنگام اعمال كشش به ورقهای تقویتی بال ها براحتی این ورق خمیده شده و فلسفه اتصال گیر دار زیر سوال می‌رود. برای رفع یا حداقل كاهش مشكل در چنین حالاتی می توان از جوشكاری ورق تقویت بالها استفاده نمود كه این جزئیات بایستی در نقشه های اجرایی سازه آمده باشد.
  جوش شیاری اتصال ورق های فوقانی و تحتانی به ستون برای تامین اتصال گیردار نیز اهمیت زیادی دارد و در عمل نسبت به جزئیات آن مثل داشتن پخ 45 درجه لبه ورق و شرایط جوش نفوذی سهل انگاری می شود. خیلی اوقات ورق فوقانی به صورت مستطیلی بكار می رود و لذا جوش شیاری از مقاومت كافی برخوردار نخواهد بود. برای رفع این مشكل بهتر است پهنای این ورق به صورت ذوزنقه ای در محل اتصال به ستون افزایش یابد (شكل5)
  شكل 5- ورق به صورت ذوزنقه ای در محل اتصال به ستون
  شكل 6- عدم استفاده از سخت كننده مثلثی در نبشی نشیمن
  نبشی های نشیمن زیر تیر ها در خیلی موارد برای تحمل نیروهای تكیه گاهی كافی نیستند و لذا بایستی آنها با افزودن سخت كننده های مثلثی تقویت نمود (شكل6) مشكل دیگر اتصال تیر به ستون در سیستم اتصال خورجینی (اگر چه در حال حاضر به ندرت به كار می رود) است كه همواره تا حدی لنگر خمشی از تیر به ستون منتقل می شود لیكن عملا ستون ها برای این لنگر اضافی محاسبه و طراحی نمی‌شوند.

  سیستم مقاوم جانبی در ساختمان های فولادی
  تعداد قابل توجهی از ساختمان های فلزی موجود در كشوربكلی فاقد هر گونه سیستم باربر در برابر بارهای زلزله هستند در غالب انها بدون هیچ سیستم مهار بندی از قاب ساده یا قاب با اتصالات خورجینی استفاده شده است كه صرفا برای تحمل بار های قائم طراحی شده اند. در حالت باد بندی شده نیز گاهی اوقات به صورت متقارن باد بندی نمی شود كه موجب ایجاد كوپل پیچشی بزرگی در طبقات ساختمان می گردد. بعنوان یك مساله مهم حذف عنصر مقاوم در طبقه همكف به علت ورودی ساختمان سبب شكل گیری طبقه نرم و ضعیف در این طبقه كه قرار است حداكثر نیروی برشی ناشی از زلزله را تحمل نماید می شود (شكل7)

  مهاربندی
  اشكالات متعددی در سیستم مهاربندی ساختمان های فولادی در حال اجرا دیده می شود. اتصال عضو باد بند به صورت خارج از مركز با نصب ورق اتصال در لبه بال ستون و تیر اتصال این ورق به تنهایی به ستون یا تنها به تیر و نیز ضعف عضو مهاربند و ابعاد غیر كافی ورق های اتصال باد بند از موارد معمول می باشد كه بایستی با هشیاری مهندس ناظر از انها اجتناب گردد(شكل8)
  شكل قدیمی به جای اعضای مهاربندی) به طور معمول مقاطع زوج از ناودانی یا نبشی( Iدر بعضی ساختمان ها مالك تر جیح می دهد كه از پروفیل های داده شده در نقشه ها استفاده گردد. باید توجه داشت كه این مقاطع اغلب حتی جوابگوی شرط لازم لاغری اعضای فشاری نیز نیستند ودر صورت ارضا شرط لاغری تنها شاید بتوان در طبقات فوقانی ساختمان كه نیرو های ناشی از زلزله در باد بند ها كاهش می یابد از انها استفاده نمود. مشكل دیگر اجرایی در این رابطه عدم اتصال دو نیمرخ (ناودانی یا نبشی) به یكدیگر در طول اعضای باد بندی با مقاطع زوج می باشد كه لازم است در فواصل مشخص با تسمه به یكدیگر وصل شوند.

  شكل 7- طبقه نرم در زلزله بم

  شكل 8- استفاده از ناودانی تك و اجرای نادرست

  شكل 9- زاویه زیاد مهاربند واگرا با افق

  در سیستم مهاربندی واگرا (ذوزنقه) علاوه بر توجه كافی به مشخصات لازم برای اعضای مهاربند بایستی به محل اتصال این اعضا به تیر و مقاومت خود تیر دقت نمود. اغلب دیده می شود كه برای تامین بازشو بزرگتر زاویه مهاربند ها با افق زیاد شده و نه تنها از راندمان سیستم مقاوم جانبی در تحمل بارهای جانبی می كاهد بلكه نیروی برشی بزرگتری را به تیر پیوند تحمیل می نماید(شكل9) درضمن بدین ترتیب تیر پیوند به صورت خمشی عمل خواهد نمود.در صورتی‌كه بهتر است تحت نیروی برشی به محدوده تغییر شكل های غیر ارتجاعی وارد شده و انر ژی زلزله را مستهلك می نماید.
  متاسفانه در خیلی از ساختمان های فولادی در حال اجرا با سیستم مهاربندی واگرا از یك تیر لانه زنبوری بعنوان تیر پیوند استفاده می گردد.كه به هیچ وجه جوابگوی ضوابط طراحی در خصوص جاری شدن برش جان تیر پیوند نمی باشد.
  جوشكاری
  یكی از مهمترین موضوعات در هر ساختمان فولادی كنترل جوش آن می‌باشد. جوش ها در همه بخش ها بایستی منطبق بر اطلاعات نقشه بوده و از لحاظ بعد و طول جوش و كنترل كیفیت لازم بررسی گردد. در این خصوص حتی ممكن است در یك ساختمان فولادی كوچك به انجام ازمایشات غیرمخرب NDT بر روی جوش نیاز باشد (شکل10)

  شكل 10 - بریدن جوش اتصال در زلزله بم

  سیستم سقف
  در حال حاضر اغلب از سقف های تیرچه بلوك در ساختمان‌های فولادی استفاده می شود كه در این صورت بایستی میلگرد های تیرچه ها به خوبی در بتن محصور گردند و پوشش بتن تامین گردد. درضمن در خیلی از ساختمان‌های فولادی كه از مقاطع لانه زنبوری IPE180 استفاده می شود. ضخامت سقف سازهای معادل 25 سانتی متر می باشد لایه بتنی و آرماتور گذاری حرارتی به درستی روی پل های مزبور را نمی گیرد و دیافراگم صلب كف نمی‌تواند به خوبی عمل کند.
  در سقف های طاق ضربی كه برای غالب ساختمان های قدیمی استفاده شده بایستی از مهاربندی با میلگرد و 5 سانتی متر بر روی سقف به منظور تامین صلبیت دیافراگم كف كمك گرفت كه حتی به‌طورمعمول در نقشه های سازه ای فراموش می شود.
  سقف های مركب به خصوص درصورت اجرای مناسب بهترین عملكرد صلب را می توانند از خود نشان دهند. موارد ضعف اجرایی این سقف ها بیشتر به قرار گیری اتصالات برشی و ارماتور گذاری دال بتنی آن مربوط می‌شود.
  در اجرای تاسیسات مكانیكی و برقی طبقات بایستی حتی المقدور سعی شود تا ضخامت تمام شده كف كاهش یابد. بدین منظور می توان از روی هم شدن لوله ها جلوگیری نمود. مساله دیگر در این رابطه استفاده از پوكه معدنی سبك برای كف سازی طبقات و شیب بندی بام میباشد كه در صورت سهل انگاری مهندس ناظر ممكن است حتی از نخاله های ساختمانی استفاده گردد.
  دیوار های داخلی و خارجی
  مشكل اصلی اجرایی در خصوص دیوار ها عدم اتصال مناسب آنها به اسكلت فلزی ساختمان می باشد و لذا احتمال خسارت آنها به هنگام زلزله زیاد است. برای جلوگیری از فرو ریختن این دیوار ها می توان از پروفیل نبشی یا سپری به صورت قائم یا افقی در فواصل مشخص به عنوان مثال در هر 50 سانتی‌متر استفاده نمود.
  دیوار چینی با آجر فشاری به جای آجر مجوف سبك نیز نمونه دیگر اشتباهات اجرایی است و به‌طورمعمول از آجر فشاری بعلت وزن بیشتر ان فقط در دیوار چینی طبقه زیر زمین ساختمان استفاده می شود. بعضی اوقات در اجرا محل دیوار ها و تیغه ها نسبت به آنچه در نقشه ها آمده است تغییر می كند. تا ثیر تغییر بار گذاری تیرها در چنین مواردی بایستی توسط مهندس ناظر بررسی گردد.

  راه پله
  از معایب معمول در اجرای راه پله فولادی اشتباه در طول مناسب شمشیری پله می باشد كه موجب شیب نا مناسب پله و شرایط نامناسب ابعاد پاگرد می گردد. برای حل این مشكل گاهی از كف سازی زیاد در قسمت شیب‌دار پله استفاده می كنند كه خطای بزرگی است و بار مرده ی زیادی را به تیرهای شمشیری پله و نیز به‌طور كلی به ساختمان تحمیل می نماید.
  در حالت غیر معمول پلكان در پلان (مثلا به صورت مثلثی یا ذوزنقه ای) بایستی به تفاوت طول قسمت های دو تیر شمشیری پله توجه نمود. در صورت سهل انگاری در چنین مواردی مقطع عرضی راه پله كج اجرا می گردد و دوباره بار مرده قابل توجهی به پله تحمیل می نماید (شکل‌های 11و12)

  شكل 11 - اتصال نادرست شمشیری

  شكل 12 - كج شدن مقطع عرضی راه پله به علت تفاوت طول دو تیر شمشیری

  نتیجه گیری
  ساختمان های فولادی بخش قابل توجهی از ساختمان های در حال احداث را تشكیل می دهند و متاسفانه هنوز علیرغم عنایت به زلزله خیزی از یك سو و افزایش بیش از حد قیمت مسكن از طرف دیگر اشكالات اجرایی زیادی در آن ها دیده می شود. بكار گیری اصول صحیح اجرایی می تواند كارایی ساختمان را به خصوص در برابر بارهای فوق العاده زلزله افزایش دهد. در مناطق با لرزه خیزی زیاد با توجه به شرایط اجرایی در كشور بهتر است از سیستم باد بندی در هر دو راستای ساختمان استفاده شود. در این حالت كار برد تیر های لانه زنبوری برای تیر پیوند در سیستم مهاربندی واگرا مناسب نمی باشد.
  چنانچه عرض پلان ساختمان خیلی كم باشد طوری‌كه در آن راستا ناچار به استفاده قاب خمشی باشیم در امتداد مزبور از تیر ها با اتصالات خور جینی و درکل تیرهای لانه زنبوری استفاده نشود. شرایط خاص گیر دار اتصال تیر به ستون در این رابطه بایستی توسط مهندس ناظر دنبال شود. جوشكاری به عنوان مهمترین مساله در اجرای یك ساختمان فلزی بایستی مورد توجه قرار گیرد و روش های مختلف كنترل كیفیت جوش در این خصوص به‌كار گرفته شود. كاهش بار مرده كف سازی و دیوار ها نیز می تواند به كاستن نیرو های جانبی ناشی از زلزله كمك نماید و بدین ترتیب اثر بعضی اشكالات اجرایی اجتناب نا پذیر را تا حدودی جبران نمود.

  مراجع
  1- كوهیان افضلی، رویا غفوری اشتیانی، نگاهی به تكنولوژی ساخت ساختمان های متداول مسكونی در كشور. پژوهشنامه موسسه بین المللی زلزله 1375 : شناسی و مهندسی زلزله .شماره 5.6
  2- تیو. مهران، نقدی بر فرایند طرح و اجرای ساختمان های فولادی در كشور: پژوهشنامه موسسه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله شماره 1379:2
  3- زهرائی. سید مهدی جنبه های كاربردی مقاوم سازی: سمینار اموزشی مقاوم سازی ساختمان های فولادی موجود :تبریز:مرداد 1381
  4- سر حدی. احمد رضا، نقدی بر عمل كرد دفتر امور مهندسان ناظر شهر داری تهران: پیام نظام مهندسی:شمار 22:1381
  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 17. تشكرها از اين پست


 18. Top | #9
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.
  دانلود فایل اتوکد ۱۱۰ نمونه دتایل و جزئیات سازه فولادی

  نقل قول :
  اگه نیاز به دتایل های سازه های فولادی دارید حتما این فایلو دانلود کنید
  این مجموعه شامل ۱۱۰ نمونه دتایل سازه ای برای سازه های فولادی هست که میتوانید با تغییرات کوچیک در پروژه هاتون ازش استفاده کنید
  مجموعه شامل:
  دتایل اتصال تیر به ستون
  دتایل پله فلزی
  دتایل اتصال لانه زنبوری به ستون
  دتایل خرپای فلزی
  انواع اتصالات مفصلی و صلب
  دتایل انواع جوش
  دتایل اتصال بادبند با نبشی و نابدونی
  جزییات بیس پلیت و پای ستونها
  اتصال ستون به فنداسیون
  به حجم ۲٫۶۹ مگابایت
  در فرمت فشرده (rar)
  لینک دانلود :
  http://ncst.dmon.com/cad/Steel.rar
  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 19. تشكر از اين پست


 20. Top | #10
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  نوشته ها
  1,457
  تشکر ها
  1,497
  تشکر شده 2,668 بار در 1,179 ارسال.
  تین نیوز: پس از 5 سال تلاش و آزمون‌های متعدد، تریماران آداسترا برای سفرهای دریایی آماده می‌شود. بهره‌وری سوخت این قایق تفریحی سبک و لوکس که برای 15 سرنشین طراحی شده، به‌مراتب بهتر از نمونه‌های مشابه است.

  این قایق به راحتی می‌تواند نه مسافر و شش خدمه را در خود جای دهد. فضای کافی برای اتاق‌های اصلی، اتاق میهمان و محل اقامت خدمه در نظر گرفته شده است.

  شاید چیزی در مورد تریماران Earthrace شنیده باشید. این تریماران که از سوخت زیستی استفاده می‌کرد، آنقدر خوش‌اقبال نبود که بتواند سفر دور دنیایی را که برای آن پیش‌بینی شده بود، آغاز کند. «ارث‌ریس» به یک جامعه حفاظت دریایی اهدا شد و پس از آن در یکی از اولین سفرهایش با یک کشتی صید نهنگ ژاپنی برخورد کرد و غرق شد. تریماران آداسترا که می‌تواند از لحاظ عظمت و امکانات داخلی با این قایق برابری کند، به زودی به آب انداخته شد و آزمایش‌های 5 ساله نشان می‌دهند، می‌تواند از اقبال بیشتری برخوردار باشد.

  به گزارش گیزمگ، مراحل ساخت و آزمون‌های دریایی این تریماران 42.5 متری که 16 متر طول دارد و در کشور چین ساخته می‌شود، حدود 5 سال به طول انجامیده و در حال حاضر در مراحل نهایی است. آزمون‌های دریایی این قایق شامل آزمایش‌های متعدد مخزن آب آن و برد کنترل رادیویی‌اش نیز بوده است.

  این نمونه جدید با توجه به وزن اندکش به خوبی می‌تواند از سوخت‌های فسیلی به بهترین شکل ممکن و با حداکثر بهره‌وری استفاده کند. بدنه اصلی این قایق از ماده فشرده فیبر کولار و شیشه ساخته شده و برای بخش‌های خارجی از فیبر کربن با مرکز لانه زنبوری استفاده شده و برای ساخت بخش‌های داخلی کابین نیز همین نوع فیبر کربن به کار گرفته شده است.

  نیروی مورد نیاز این قایق توسط یک موتور مرکزی کاترپیلار C18 و دو موتور کمکی یانمار تأمین خواهد شد. توان موتور مرکزی در 2300 دور 1150 اسب‌بخار است و هر یک از موتورهای کمکی کوچک می‌تواند در 3200 دور 110 اسب‌بخار توان تولید کند. میزان مصرف سوخت این قایق در سرعتی معادل 13 گره‌دریایی، 90 لیتردرساعت برآورد شده و برای سرعت 17 گره‌دریایی در هر ساعت حدود 120 لیتر خواهد بود. حداکثر سرعت این قایق 22.5 گره‌دریایی پیش‌بینی شده و برد آن 6437 کیلومتر سفر خواهد بود.

  این قایق به راحتی می‌تواند نه مسافر و شش خدمه را در خود جای دهد. فضای کافی برای اتاق‌های اصلی، اتاق میهمان و محل اقامت خدمه در نظر گرفته شده است. رستوران، بخش‌های ناوبری و محل استقرار کاپیتان تفکیک شده‌اند و امکان استراحت و تفریح روی عرشه پیش‌بینی شده است.

  علی دایی:من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......[B][SIZE=3]

 21. تشكر از اين پست


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 21-06-12, 10:31 PM
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 06-05-12, 07:11 PM
 3. عنوان مقاله : مقایسه پدیده کمانش جانبی- پیچشی تیرهای لانه زنبوری و تیرهای I شکل معمولی
  توسط TIMOSHENKO در انجمن کتاب، جزوه و مقاله های مهندسی عمران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-04-12, 07:50 PM
 4. بیا بیا...........آتیش زدم به مالم...............
  توسط Ramin Khan در انجمن جالب و خنده دار
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 03-03-12, 11:18 PM
 5. رهبر انقلاب در جمع اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها
  توسط حاجی در انجمن سخنان کوتاه و شنیدنی، سخنرانی ها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 30-08-11, 05:48 AM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •