کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تعریف انواع حفاظت از محیط

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second Class1 year registeredTagger First Class1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  نوشته ها
  1,107
  تشکر ها
  3,129
  تشکر شده 2,377 بار در 852 ارسال.

  felesh تعریف انواع حفاظت از محیط

  · پارك ملي
  مناطق طبيعي به نسبت وسيع و داراي ويژگي هاي خاص و اهميت ملي به لحاظ زمين شناسي، بوم شناسي جغرافياي زيستي و چشم انداز، با هدف هاي حفظ وضعيت زيستي و طبيعي و بهبود جمعيت گونه هاي جانوري و رويشگاه هاي گياهي و همچنين بهره برداري تفريحي به عنوان پارك ملي انتخاب مي شوند.
  پارك هاي ملي محل مناسب براي فعاليت هاي آموزشي ، پرورش و گردشگري در طبيعت به شمار مي آيند. به منظور حفاظت بنيادي از تنوع زيستي، ذخاير ژنتيكي، يك پارچگي اكولوژيك و چشم اندازها، فعاليت هاي مرتبط با بهره بردارها ي مصرفي و مسكوني در اين مناطق مجاز نيست. به همين دليل، براي پارك هاي ملي پشتوانه قانوني حفاظتي مستحكم تري نسبت به ساير مناطق حفاظت شده پيش بيني شده است.
  · اثر طبيعي ملي
  پديده ها با مجموعه هاي گياهي و جانوري به نسبت كوچك ، جالب، كم نظير، استثنايي، غير متعارف و غير قابل جايگزين كه داراي ارزش هاي حفاظتي، علمي، تاريخي يا طبيعي باشند، با هدف حفظ و حراست به عنوان اثر طبيعي ملي انتخاب مي شوند. اقدامات حفاظتي در مورد اين پديده ها، بايد تضمين كننده پايداري بهره برداري غير مصرفي از آن ها در طول زمان باشد.
  · پناهگاه حيات وحش
  محدوده هايي با زيستگاههاي طبيعي نمونه براي جانوران وحشي كه به منظور حمايت از جمعيت گونه هاي جانوري و افزايش سطح كيفيت آن ها انتخاب مي شوند.
  كم ترين وسعت پناهگاه هاي حيات وحش بايد به حدي باشد كه ضمن رفع نياز گونه هاي جانوري، پيوستگي و ارتباط متقابل واحدهاي آن ها را نيز تضمين كند. اين مناطق ،محيط هاي مناسبي براي فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي به ويژه در ارتباط با جانوران وحشي به شمار مي آيند. بهره برداري مصرفي و سازگار و همچنين فعاليت هاي گردشگري كنترل شده در پناهگاه ها مجاز است.

  · منطقه حفاظت شده
  اراضي به نسبت وسيع با ارزش حفاظتي زياد كه با هدف حفظ و احياي رويشگاه هاي گياهي و زيستگاه هاي جانوري انتخاب مي شوند. مناطق حفاظت شده، محيط هاي مناسبي براي اجراي برنامه هاي آموزشي و پژوهش هاي زيست محيطي به شمار مي آيند. انجام فعاليت هاي گردشگري و بهره برداري مصرفي و اقتصادي متناسب با نواحي هر منطقه و بر اساس طرح جامع مديريت مناطق ، مجاز است.
  · منطقه شكار ممنوع
  در زيستگاه هايي با ويژگي هاي بارز كه جمعيت جانوري آن ها به دليل شكار بي رويه رو به كاهش است و از اين رو به حمايت نياز دارند، براي مدتي محدود و به طور معمول 3 تا 5 سال، شكار ممنوع مي شود.
  چنانچه جمعيت جانوري منطقه اي در اين دوره ترميم شود، مي توان آن را با توجه به ساير معيارها، به عنوان يكي از مناطق چهار گانه تحت مديريت تعيين كرد. راه كار تعيين مناطق شكار ممنوع را مي توان پشتوانه اي براي حفاظت از ذخاير طبيعي كشور و نوعي آزمون براي بررسي قابليت هاي مناطق، براي پيوستن به مجموعه مناطق حفاظت شده دانست. تاكنون 15 منطقه پس از سپري كردن دوره هاي زماني ممنوع بودن شكار ، به يكي از مناطق چهار گانه ارتقا يافته اند. در حال حاضر 116 منطقه نيز با مساحتي حدود 86139كيلو متر مربع به عنوان شكار ممنوع تحت مديريت قرار دارند.
  · تالاب
  تعريف هاي مختلفي براي تالاب بيان شده است. گستردگي و فراگير بودن اين تعريف ها، موجب شده تا طيف وسيعي از اراضي آبي كم عمق در اين طبقه قرار گيرند.
  تالاب ها به عنوان محيط زيست گروه بزرگي از گياهان و جانوران از ارزش حفاظتي زيادي برخوردارند گوناگوني كشور پهناور ايران موجب تشكيل و شناسايي بيش از 152 تالاب با مساحتي حدود 2960هزار هكتار شده است.
  تعداد زيادي از اين تالاب ها محل هاي مناسبي براي زمستان گذراني بسياري از پرندگان مهاجر نيز به شمار مي آيند از اين روست كه 22 مجموعه از تالاب هاي ايران با مساحتي برابر با 1481147 هكتار مورد پذيرش كنواسيون تالاب ها و پرندگان آبزي ( كنواسيون رامسر) قرار گرفته و در فهرست تالاب هاي بين المللي به تثبيت رسيده اند. ( باقر زاده كريمي ، 1382) پانزده تالاب از مجموعه تالاب هاي بين المللي ايران، به طور كامل و يا بخشي ، از جمله مناطق حفاظت شده ايران ( مناطق چهار گانه ) محسوب مي شوند.
  · منطقه امن
  براساس ضابطه هاي قانوني حاكم بر مناطق حفاظت شده، امكان بهره برداري پايدار از منابع موجود در پناهگاه هاي حيات وحش و مناطق حفاظت شده وجود دارد.* از آن جا كه اين نكته مانعي در راه حفاظت كامل اين چنين مناطق محسوب مي شود، براساس توافق هاي انجام شده در سال 1361 با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور، امكان اجراي ممنوعيت چراي دام در سطحي برابر با يك پنجم آن ها فراهم شد. هدف از اين اقدام، مقابله با روند تخريب و كمك به احياي مناطق بوده است. چنين نواحي اي، مناطق امن ناميده مي شود. اين تدبير راه كاري براي دست خوردگي كمتر مناطق و ترميم جمعيت هاي جانوري آن ها به شمار مي آيد. در حال حاضر 61 منطقه امن با وسعتي برابر با 1171500 هكتار در 39 منطقه از پناهگاه هاي حيات وحش و مناطق حفاظت شده ايران وجود دارد.
  · رودخانه حفاظت شده
  با هدف حفظ و بقاي تنوع زيستي در اكوسيستم هاي رودخانه اي كه خود بخش مهمي از زيستگاه هاي آبي كشور به شمار مي آيد، تعدادي از رودخانه ها و سر شاخه هاي آن ها در نيمه شمالي كشور از سال 1346 تحت حفاظت و مديريت زيست محيطي قرار گرفت. اين رودخانه ها عبارتند از : رود كرج، لار، هراز، جاجرود، چالوس و سرداب رود طول اين مجموعه حدود 702 كيلومتر برآورد مي شود. همچنين كليه مرداب ها، خليج ها، رو گاه هاي مجاور درياي خزر ورودهاي استان گيلان و مازندران نيز در اين سال حفاظت شده اعلام شدند.
  · ذخيره گاه زيست كره
  ايده احداث ذخيره گاه هاي زيست كره به عنوان يك طبقه حفاظتي جديد و راه كار مديريتي نوين براي حل تضادهاي بين انسان و طبيعت و رفع كاستي هايي كه در ديگر طبقات حفاظتي وجود دارد، در اوايل دهه 1350از طرف يونسكو مطرح شد شبكه جهاني ذخيره گاه هاي زيست كره از مجموعه اي از مناطق حفاظتي شد در كليه اقليم هاي حياتي، بيوم ها و پروانس هاي جغرافيايي زيستي تشكيل شده است.
  وجه تمايز ذخيره گاه هاي زيست كره از ديگر طبقات حفاظت شده، روش برنامه ريزي و مديريت مناسب آن هاست كه بر پايه استفاده هاي چند منظوره و سپردن نقش اساسي و سازنده به جوامع محلي استوار است. در اين برنامه ريزي ها، توجه به ارتباط متقابل انسان و منابع طبيعي و استفاده پايدار، زمينه حفاظت و حمايت از منابع ژنتيكي گياهي و جانوري ، پژوهش ، نظارت وكنترل پيوسته زيست محيطي را فراهم مي سازد ايران از جمله كشورهاي پيشگام و مؤثر در تحقيق برنامه انسان و كره مسكون سازمان يونسكو محسوب مي شود. با انتخاب و اختصاص 9 منطقه از بين مناطق حفاظت شده موجود در سال 1355، ايران نقش مهمي در شكل گيري نخستين گروه از شبكه جهاني ذخيره گاه هاي زيستگاه ايفا كرد.( مجنونيان، 1374)
  ذخيره گاه هاي زيست كره ايران عبارتند از : گلستان، درياچه اروميه ، كوير ، توران، حرا، گنو، ارسباران ارژن و پريشان ، ميان كاله. شبكه جهاني ذخيره گاه هاي زيست كره هم اكنون شامل 482 منطقه در 102 كشور است.

 2. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

موضوعات مشابه

 1. تعریف حقوق بشر
  توسط Ramin Khan در انجمن حقوق بشر
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 03-08-12, 01:36 PM
 2. دانشگاه های سراسر کشور شنبه تعطیل میباشند
  توسط در امتداد مهر در انجمن دانشگاه، علم و فناوری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 31-05-12, 06:16 PM
 3. بیا منم بخور ... تعارف نکن اصلا
  توسط ssara2025 در انجمن جالب و خنده دار
  پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 30-05-12, 11:38 AM
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-04-12, 07:43 PM
 5. مطالب عمده ای از علم ارتعاشات مکانیکی
  توسط TIMOSHENKO در انجمن ارتعاشات و کنترل
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 01-09-11, 04:17 AM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •