کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: تأثیر دکل‌های فشار قوی برق بر سلامت انسان‌ها

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class50000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  6,240
  تشکر ها
  16,542
  تشکر شده 13,146 بار در 5,795 ارسال.

  news تأثیر دکل‌های فشار قوی برق بر سلامت انسان‌ها  فروشگاه اينترنتي دانشجويان مهندسي برق

   براي مشاهده و خريد بر روي محصولات زير كليك نماييد!


  پکیج اموزشی میکروکنترلر ARM (دانشگاه صنعتی اصفهان)

  پکیج اموزشی مدارهای آنالوگ (دانشگاه صنعتی شریف)

  پکیج اموزشی شبکه مدارهای منطقی (دانشگاه صنعتی شریف)

  پکیج اموزشی شبکه مدارهای مخابراتی (دانشگاه صنعتی شریف)

  پکیج اموزشی شبکه مدارهای CMOS (دانشگاه صنعتی شریف)

  پکیج اموزشی شبکه مخابرات داده پیشرفته (دانشگاه صنعتی شریف)

  پکیج اموزشی سیستم های انرژی الکتریکی (دانشگاه صنعتی شریف)

  پکیج اموزشی ماشین های الکتریکی ٢ و ٣ (دانشگاه صنعتی شریف)

  پکیج اموزشی پردازش سیگنالهای دیجیتال (دانشگاه صنعتی شریف)

  پکیج اموزشی ریزپردازنده 2 (دانشگاه صنعتی شریف)2

  پکیج اموزشی آمار و احتمال مهندسی (دانشگاه صنعتی شریف)  پکیج های تمامی دروس رشته برق را میتوانید از اینجا تهیه کنید   

  گروه دانش: وقتی اسم دکل فشار قوی برق به میان می‌آید نخستین چیزی که به ذهنم می‌رسد صدای ویز ویز قدرتمند کابل‌های دکل‌های برق فشار قوی در حد فاصل تربت‌حیدریه تا قائن است که برای چند دقیقه به هنگام توقف در کنار جاده متوجه آن شدیم.
  صدایی که بی‌شباهت به صدای غرش رعد و برق آسمانی نبود. بار دیگری که این دکل‌ها توجه مرا به‌خود جلب کرد دکل‌هایی بودند که از منطقه‌ای مسکونی در منطقه آب و برق مشهد و بر فراز ساختمان‌هایی قدیمی و یا در حال ساخت در ارتفاعات این منطقه می‌گذشتند.
  همچنین هر گاه از روی تپه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات به تهران نگاه می‌کنم شبکه‌ای از دکل‌های مذکور قابل رویت است که از درون شهر و مخصوصا مناطق شمالی مانند شهرک مخابرات، سعادت آباد و شهرک‌پاسارگاد گذشته‌اند و انرژی مورد نیاز مردم و صنایع را تامین می‌کنند. اما آخرین بار که این دکل‌ها توجه مرا به‌خود جلب کرد در کرج بود. در بخشی از منطقه محمد آباد کرج سلسله‌ای از این دکل‌ها از روی ساختمان‌های مسکونی عبور کرده و حتی یکی از این دکل‌ها در محوطه حیاط یک ساختمان قرار گرفته است و دور تا دور آن ساختمان‌هایی 2 یا 3 طبقه ساخته شده است.
  همیشه این سؤال در ذهن من بوده که آیا این دکل‌ها برای سلامت انسان‌ها ضرر ندارد؟ به عبارت بهتر دکل‌های فشار قوی برق در کنار محل زندگی انسان‌ها چه خطراتی را می‌تواند به‌دنبال داشته باشد؟ تلاش‌های مراکز بهداشتی برای بررسی خطرات احتمالی برای کسانی که در حوالی این دکل‌های برق زندگی می‌کنند و شناسایی این خطرات وعوارض آن همچنان ادامه دارد.
  میدان‌های الکترومغناطیسی برق و خطر سرطان
  میزان تولد سالانه در انگلستان700 هزار نوزاد در سال است. که از این تعداد 500 مورد مبتلا به لوسمی هستند. و حدود 1000 مورد سرطان‌های دیگر در کودکان(زیر 15 سال) گزارش شده است. گزارش AGNIR حاکی از آن است که هرگونه خطری مرتبط با سرطان خون در کودکان و جوانان و به‌ویژه کسانی که اشعه بالایی نسبت به مقدار متوسط خانگی دریافت کرده‌اند، وجود دارد. این مقدار متوسط خانگی حدود 0.4 میکروتسلا است.
  در انگلستان حدود 0.5 درصد از جمعیت در معرض میدان الکترو مغناطیسی بیشتر از 0.4 میکروتسلا قرار دارند.هم‌اکنون در UKCCS (مرکزمطالعات سرطان کودکان انگلیس) مشخص شده است که اثبات این امر مشکل است و هیچ‌گونه مدرکی دال بر اینکه تشعشعات خانگی EMF در به‌وجود آمدن سرطان در بزرگسالان نقش دارند، وجود ندارد. بررسی مطالعات آزمایشگاهی‌ای که توسط AGNIR انجام گرفته ارتباط واضح و آشکاری را بین میدان‌های الکترومغناطیسی خانگی و سرطان پیدا نکرده است.
  گزارش AGNIR نشان می‌دهد در بزرگسالانی که به‌طور شغلی در معرض میدان مغناطیسی هستند دلیل قطعی‌ای در ارتباط بین EMF (میدان الکترومغناطیسی) و سرطان پیدا نشده است. متوسط میدان مغناطیسی‌ای که در هنگام مشاغل خطرناک و تحت میدان مغناطیسی (مثل پرسنل پست‌های فشار قوی و افراد تعمیرکار خطوط انتقال) مورد تابش قرار می‌گیرد معمولا در حد 20 یا 30 میکروتسلا است و به دلیل اینکه زمان تحت میدان بودن طولانی نبوده زیاد خطرناک نیست.
  رابطه بین میدان‌های مغناطیسی و لوسمی
  برای چند سالی خطر ابتلا به سرطان کسانی که در نزدیکی خطوط فشار قوی برق زندگی می‌کردند دارای اهمیت بود. مطالعات فراگیر در انگلیس و جاهای دیگر جهان روی خطر ابتلای کودکان به سرطان مثل سرطان خون، انجام شد. این مطالعات نشان داد که قرار گرفتن محل زندگی کودکان در نزدیکی خطوط فشار قوی خطر ابتلا به سرطان خون را در آنان دو برابر می‌کند.
  این تحقیقات به هم پیوسته در 9 کشور انجام گرفت (کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و نیوزلند). در کل، روی 3247 کودک مبتلا به لوسمی و 400 10 کودک تحت نظر تحقیق انجام گرفت. برای هر کودک، 24 یا 48 ساعت اندازه‌گیری شدت میدان مغناطیسی در منزل آنان با توجه به سوابق در معرض میدان مغناطیسی بودنشان به عمل آمد. مرکز مطالعات سرطان کودکان انگلیس بیشترین تعداد کودکان مبتلا به سرطان خون را در این آزمایش دخالت داد؛یعنی 1073 نفر.
  در 3203 کودک مبتلا به لوسمی و 338 10 کودک تحت نظر که شدت میدان مغناطیسی در محل سکونت‌شان کمتر از 4/0 میکرو تسلا بود، افزایش خطری نسبت به مبتلا شدن به لوسمی مشاهده نشد. در 44 کودک مبتلا به لوسمی و 62 کودک تحت نظر که محل سکونتشان در معرض تشعشع بیشتر از 0.4 میکرو تسلا بود، خطر ابتلا دو برابر شده بود که خطر نسبی برابر با 2 می‌شود. لازم به ذکر است که شدت میدان مغناطیسی در عکسبرداری MRI بین 1.5 تا 3 تسلا است.
  میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی در منزل به عوامل متعددی همچون فاصله از خطوط برق قدرت، تعداد و انواع دستگاه‌های الکتریکی داخل منزل، مکان سیم کشی منزل، بستگی دارد. میدان الکتریکی داخل اکثر منازل از 500V/m ومیدان مغناطیسی از 150 µT تجاوز نمی‌کند. کسانی که با کامپیوتر یا وسایل الکتریکی و سیم‌ها سر و کار دارند، ممکن است مقدار زیادی میدان الکتریکی و مغناطیسی به آنها تابیده شود. مثلا در پست‌های فشار قوی میدان الکتریکی به بیشتر از25kV/m و میدان مغناطیسی به 2 mTنیز می‌رسد. جوشکاران در معرض میدان مغناطیسی حدود130mT هستند. کسانی که با دستگاه‌های فتوکپی و دستگاه‌های ویدئویی کار می‌کنند نیز در معرض تابش قرار دارند.
  مسلم است که در معرض میدان مغناطیسی ELF بودن می‌تواند بر فیزیولوژی و وضعیت انسان تاثیر بگذارد. در آزمایش‌ها مشاهده شده که میدانELF بیشتر از 5mT اثرات اندکی بر برخی علائم بالینی و فیزیولوژیکی گذاشته است. مثل: تغییرات خونی، ECG (نوار قلبی)، ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن. برخی محققان گفته‌اند که میدان ELF می‌تواند ترشح هورمون ملاتونین (هورمونی که به خواب، بلوغ و... مرتبط است) متوقف کند.
  دوری از میدان‌های الکتریکی 50/60Hz می‌تواندبه وسیله حفاظ قرار دادن دور سیم‌های برق ساختمان در هنگام سیم کشی انجام شود؛ در محل‌های کاری‌ای که میدان الکتریکی در آنها زیاد است می‌تواند مفید باشد. اما راه مقرون به صرفه‌ای برای محافظت در برابر میدان‌های ELF مغناطیسی وجود ندارد.
  میدان‌های ELF قوی باعث تداخل الکترومغناطیسی (EMI) در دستگاه‌های تنظیم‌کننده ضربان قلب یا باتری‌های قلب می‌شوند. کارمندانی که با کامپیوتر کار می‌کنند ممکن است لرزش یا نامطلوب بودن تصویر را در مونیتورشان مشاهده کنند. میدان مغناطیسی ELF اطراف ترمینال‌های ورودی برق و گاهی پاور کامپیوتر بیشتر از 1µT است که می‌تواند با تصویر روی صفحه مونیتور تداخل کند. یک راه حل ساده برای این مشکل تغییر مکان کامپیوتر به جایی دیگر در اتاق است.
  کابل‌ها و سرطان
  برخی دانشمندان وجود رابطه میان انواعی از میدان‌های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تایید می‌کنند و اعلام کرده‌اند کابل‌ها و دکل‌های برق فشار قوی می‌توانند عامل سرطان‌های خون در کودکان باشند. در مطالعه اخیری که در اروپا انجام شده است، حدود 29 هزارنفر را که پیش از 15سالگی به سرطان مبتلا شده‌اند (ازجمله 9700 مورد سرطان خون) با گروه کنترلی که از لحاظ جنسیت، تاریخ تولد و منطقه تولد با افراد مبتلا به سرطان مشابهت داشته‌اند، مقایسه کرده‌اند.
  در این پژوهش، افراد جامعه نمونه در محدوده یک کیلومتری خطوط برق 275 و 400 کیلوواتی زندگی می‌کرده‌اند. این تحقیقات نشان داده است کودکانی که در محدوده 200 متری خطوط برق زندگی می‌کنند، امکان ابتلا به سرطان خون در آنها 69 درصد بیش از کودکانی است که در فاصله بیش از 600 متری خطوط برق زندگی می‌کنند.
  این گزارش همچنین حاکی است، کودکانی که در محدوده 200 تا 600 متری خطوط برق زندگی می‌کنند، نسبت به کودکانی که در فاصله بیش از 600 متری خطوط برق زندگی می‌کنند، 23درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان خون هستند. با وجود این محققان عقیده دارند هرچند نزدیکی به خطوط فشار برق قوی می‌تواند در ایجاد سرطان خون در کودکان مؤثر باشد، اما این تاثیر، ناچیز و احتمالا تصادفی است.
  از سوی دیگر به گزارش بخش فرانسوی سایت msn، دکتر لورن بونتوس، رئیس کمیته پزشکی بررسی خطرات احتمالی گفته است که تا‌کنون هیچ ارتباط علمی برای اثبات بروز بیماری سرطان خون در کسانی که در این مناطق زندگی می‌کنند، مشاهده نشده است.
  پزشکان هم‌اکنون در حال بررسی روی این موضوع هستند و این بررسی براساس نشانه‌های موجود صورت می‌گیرد. به‌طور کلی آنها 2 گروه را مورد آزمایش قرار داده‌اند: گروه اول اشخاصی هستند که گزارش‌هایی از بروز آسیب و بیماری در آنها نشان داده شده است و گروه دوم اشخاصی که هنوز گزارشی از آسیب یا بیماری در آنها داده نشده است.
  برخی از ساکنان یکی از شهرهای فرانسه که در مجاورت این دکل‌ها زندگی می‌کنند، شکایت کرده‌اند که درطول شب خواب‌های مغشوش می‌بینند یا از استرس و حالت‌های عصبی که به آن دچارند، رنج می‌برند. کسی دلیل آن را نمی‌داند ولی این مشکلات وجود دارند. شهردار این شهر اعلام کرده است که تمامی افرادی که خانه‌شان در کنار یک دکل 400هزار ولتی واقع شده بوده، خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.براساس یک بررسی پزشکی زندگی در حداقل300 متری یک دکل برق می‌تواند سالم باشد و عوارض خاصی برای افراد نخواهد داشت.
  بررسی که روی 2868 نفر از ساکنینی که در 300 متری این دکل‌ها زندگی می‌کردند و 976 نفری که در این منطقه ساکن نشده‌اند نشان می‌دهد که 15.8 درصد از ساکنینی که در فاصله کمتر از 300 متر زندگی می‌کردند در وضعیت بسیار عصبی هستند و 7.9 درصد از افراد نیز که در همین منطقه قرار دارند، مشکل خاصی را نداشته اند.
  نتایج این بررسی به مجلس فرانسه اعلام شده است و سؤالی که هم‌اکنون مطرح است این است که باید این وضع را تحمل کرد و بیمار باقی ماند یا باید برای دور کردن محل زندگی افراد از این دکل‌ها چاره‌ای اندیشید؟
  نکات ایمنی
  اگر از بحث‌های مرغ و تخم مرغی مرتبط با این موضوع که اول ساختمان‌سازی‌ شده و بعد نصب دکل‌ها صورت گرفته یا برعکس؟ بگذریم، جهت حفظ ایمنی کسانی که منازلشان به هر دلیلی در مجاورت خطوط انتقال نیرو است رعایت نکات ایمنی زیر ضروری است:
  1) دکل فشار قوی نگه دارنده تعدادی سیم حامل جریان با ولتاژ بسیار بالاست که حتی نزدیک شدن به آن می‌تواند برای انسان مضر باشد، لذا تحت هیچ شرایطی به دکل‌ها نزدیک نشوید.
  2) به هیچ عنوان اتومبیل‌تان را زیر خطوط فشار قوی پارک نکنید. احتمال پاره شدن سیم دکل هرچند بسیار پایین است اما محال نیست.
  3) درصورتی که در اتومبیل بودید و سیم فشارقوی روی اتومبیل شما افتاد به هیچ عنوان از اتومبیل پیاده نشوید چون به محض پیاده شدن پودر می‌شوید. محفظه اتومبیل مانند یک قفس فاراده عمل خواهد کرد و شما در امان خواهید بود وسریعا با 121 تماس بگیرید تا نیروهای امدادی به کمک شما بیایند.
  4) مراقب باشید تا فرزندانتان به هیچ عنوان به دکل‌ها نزدیک نشوند و از آن بالا نروند به غیراز خطر برق گرفتگی خطر سقوط نیز آنها را تهدید خواهد کرد.
  5) در هنگامی که هوا بارانی است یا رطوبت هوا بالاست پدیده کرونا در اطراف سیم‌های حامل جریان بیشتر می‌شود. این پدیده ( شما آن را بیشتر با صدای وز وز می شناسید ) به هیچ عنوان خطرناک نیست لذا نگران نباشید. از کاشتن درخت، گیاه و گل زیر خطوط فشارقوی جداً بپرهیزید. گیاهان زیر چنین خطوطی رشد مناسبی نخواهند داشت ( به جز درختان ) و درختان نیز بعدها در اثر رشد می‌توانند برای خط ایجاد مزاحمت کنند.
  همشهری آنلاین - گروه سلامت

  شهرزاد، عشق و دیگر هیچ

  انسانی که آگاهی ندارد،لایق آزادی نیست
  انسانی که آزادی ندارد،لایق زندگی نیست


 2. تشكرها از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

 4. Top | #2
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class50000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  6,240
  تشکر ها
  16,542
  تشکر شده 13,146 بار در 5,795 ارسال.

  news

  حاشيه نشيني؛ مجاورت با دکل هاي برق فشار قوي و خطر ابتلا به سرطان
  *----------------------------------------------------------------------------------------
  در حالي که به گفته بسياري از کارشناسان تشعشعات ناشي از دکل هاي فشار قوي برق اثرات سوئي بر سلامت افراد مي گذارد و حتي مي تواند به سرطان خون منجر شود، بي توجهي برخي مسئولان و شهروندان در مشهد نسبت به رعايت حريم دکل هاي برق و جلوگيري از ساخت و ساز در مجاورت اين دکل ها، سبب شده است سلامت عده اي از شهروندان به خطر بيفتد.هر چند قانون حريم خطوط انتقال انرژي برق سال ۱۳۴۷ به تصويب رسيده است، و با توجه به تحقيقات علمي دامنه اين حريم بايد توسعه يابد، اما رعايت همين حريم موجود نيز مورد توجه قرار نمي گيرد.بر اساس قانون، شهرداري وظيفه جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمجاز و ارائه مجوز براي ساخت و ساز در خارج از حريم تأسيسات سازمان ها را بر عهده دارد، در حالي که شرکت برق، عهده دار حفاظت از حريم تأسيسات خود است. وظيفه نظارت و کنترل عوامل تهديد کننده سلامت مردم نيز بر عهده محيط زيست و معاونت بهداشتي است اما هر کدام از اين سازمان ها در انجام وظيفه خود به نوعي کوتاهي مي کنند.خراسان در اين گزارش به چرايي استقرار دکل هاي فشار قوي برق در مناطق مسکوني و پاسخ دستگاه هاي مسئول به اين موضوع پرداخته است.

  سکونت چندين خانواده در همسايگي دکل هاي فشار قوي برق در انتهاي منطقه نه دره، بازي کودکان در زير اين نوع دکل ها در شهرک طرق، تجاوز به حريم خطوط و دکل هاي فشار قوي و مجاورت با امواج الکترومغناطيسي ذهنم را مغشوش مي کند.
  آيا اين افراد از سرطان زا بودن مجاورت با دکل ها اطلاع دارند يا با آگاهي از اين موضوع، مضرات آن را به بهاي جان خود و کودکان شان خريده اند؟

  حريم خطوط انتقال انرژي برق

  بر اساس قانون سازمان برق ايران در سال ۱۳۴۷، حريم خطوط به ۲ دسته «حريم درجه يک» و «حريم درجه ۲» تقسيم بندي شده است. در مورد حريم درجه يک اقدام به هر گونه عمليات ساختماني و ايجاد تأسيسات مسکوني، دامداري يا باغ، درختکاري و انبارداري تا هر ارتفاع ممنوع است.
  فقط زراعت فصلي و سطحي و حفر چاه و قنات و راهسازي و شبکه آبياري با اجازه وزارت نيرو و رعايت اصول حفاظتي مجاز است.
  آن هم مشروط بر اين که سبب ايجاد خسارت براي تأسيسات خطوط انتقال نشود.اما در حريم درجه ۲، فقط ايجاد تأسيسات ساختماني اعم از مسکوني، صنعتي و مخازن سوخت، تا هر ارتفاع ممنوع است. با وجود اين قانون، گسترش بي رويه شهر و نظارت ناکافي بر ساخت و سازها در اين حريم هم چنان ادامه دارد.

  عوارض مخرب امواج الکترومغناطيسي
  يک کارشناس ارشد محيط زيست با اشاره به برخي تحقيقات علمي انجام شده در جهان مي گويد: برخي دانشمندان وجود رابطه بين انواعي از ميدان هاي الکترومغناطيسي و سرطان خون در کودکان را تأييد مي کنند و اعلام کرده اند: کابل ها و دکل هاي برق فشار قوي مي توانند سبب بروز سرطان هاي خون در کودکان شوند.
  مهري رضايي مي افزايد: در تحقيق و پژوهش اخيري که در انگستان انجام شده است، حدود ۲۹ هزار نفر که پيش از ۱۵ سالگي به سرطان مبتلا شده اند، با گروه کنترلي که از لحاظ جنسيت، تاريخ تولد و منطقه تولد با افراد مبتلا به سرطان مشابهت داشته اند، مقايسه شده اند.
  وي ادامه مي دهد: در اين پژوهش محل زندگي افراد جامعه نمونه در محدوده يک کيلومتري خطوط برق ۲۷۵ و ۴۰۰ کيلوواتي بوده است. اين تحقيقات نشان داده است امکان ابتلا به سرطان خون در کودکاني که در محدوده ۲۰۰ متري خطوط برق زندگي مي کنند، ۶۹ درصد بيش از کودکاني است که در فاصله بيش از ۶۰۰ متري خطوط برق زندگي مي کنند.
  معاون سابق محيط انساني سازمان محيط زيست نيز در گفت و گو با ما مي گويد: بر اساس گزارش هاي به دست آمده و تحقيقات انجام شده، فراواني امواج الکترومغناطيسي که در پي نصب دکل هاي فشار قوي در مناطق مسکوني منتشر مي شود، باعث بروز مشکلات خوني و مغزي براي ساکناني که در حاشيه ميدان مغناطيسي تأثيرگذار اين امواج زندگي مي کنند، شده است. دکتر اصيليان مي گويد: با توجه به تأثيرات زيان بار اين امواج که از سوي بسياري از مراجع علمي به اثبات رسيده، لازم است راهکارهاي اساسي براي کاهش تأثيرات زيان بار اين امواج در کشور اتخاذ شود.

  نتايج تحقيقات دانشگاه تربيت مدرس
  اين عضو هيئت علمي دانشگاه تربيت مدرس به تحقيقات انجام شده در اين دانشگاه اشاره و تصريح مي کند: اثرات زيان بار اين امواج بسته به نوع و شدت ميدان آن ها متفاوت است اما در مجموع عوارضي از جمله اختلالات خوني و مغزي ناشي از اين امواج در افرادي که به طور مداوم در معرض اين امواج هستند به اثبات رسيده است.
  وي با اشاره به اجراي طرح سنجش امواج الکترومغناطيسي در تهران در سال ۸۸ مي گويد: اين طرح براي بررسي وضعيت امواج الکترومغناطيس و امواج راديويي انجام شده است.
  اما با توجه به اين که هم اکنون سمتي در سازمان محيط زيست ندارم و نتايج اين طرح نيز منتشر نشده است از نتيجه آن اطلاعي ندارم.
  وي نتايج به دست آمده از اين طرح را به ساير کلان شهرها نيز قابل تعميم مي داند و مي افزايد: با توجه به عوارض و تأثيرات سوء خوني و مغزي امواج الکترومغناطيس که بيشتر توسط دکل هاي برق فشار قوي توليد مي شود، اين دکل ها بر اساس استانداردهاي جهاني بايد دور از مناطق مسکوني احداث شود.
  وي با بيان اين که اثرات اين امواج کودکان و نوجوانان را بيش از هر گروه سني ديگري تهديد مي کند، مي گويد: با توجه به اين که گلبول هاي سفيد و قرمز خون در سنين کودکي و نوجواني در حال رشد هستند، هرگونه موتاسيون و جهش خوني مي تواند به بروز اختلالات خوني و حتي انواع سرطان منجر شود.

  لزوم تجديد نظر در قانون حريم خطوط انرژي برق
  دکتر اصيليان با اشاره به رعايت نکردن حريم خطوط انتقال برق به دليل نظارت ناکافي دستگاه هاي مسئول و رشد بي رويه شهرها تصريح مي کند: اين در حالي است که بر اساس يافته هاي پزشکي بايد در قانون حريم خطوط برق فشار قوي هم تجديد نظر شود و حريم ها بسته به ميزان ولتاژ برق توسعه يابد.

  شرکت برق مسئول حفظ حريم دکل هاست
  کارشناس بهداشت حرفه اي مرکز بهداشت استان نيز در گفت وگو با ما مي گويد: عوارض امواج الکترومغناطيسي بر اساس ميزان و مدت زمان مواجهه، جنس، سن و حساس بودن افراد سنجيده مي شود ولي ممکن است افرادي که حساس (دچار بيماري خاصي) هستند حتي اگر در حد مجاز در مجاورت امواج الکترومغناطيس قرار گيرند، دچار مشکل شوند.
  «مهندس فرشيد وفا» با بيان اين که مسئوليت حفظ حريم دکل هاي فشارقوي برق بر عهده شرکت برق است مي افزايد: در صورتي که شرکت برق بخواهد در نزديکي مناطق مسکوني دکل نصب کند يا شهرداري مجوز ساخت بنايي را در مجاورت دکل بدهد يا شهروندان درخواست دهند، مرکز بهداشت ميزان امواج الکترومغناطيسي را مي سنجد.
  وي تصريح مي کند: بر اساس استاندارد اگر حريم لازم رعايت شود، براي افرادي که حساسيت چنداني ندارند، مشکلي به وجود نمي آيد.

  استانداردهاي بين المللي
  وي در پاسخ به اين سوال که محدوده استانداردهاي جهاني دامنه حريم دکل ها چقدر است مي گويد: استاندارد جهاني مرز ايمني را بيشتر مد نظر قرار داده و دامنه حريم دکل ها بيشتر از استاندارد کشور ما تعيين شده است.
  وي هم چنين مي گويد: شهرداري که مجوز ساخت وساز مي دهد و شرکت برق که وظيفه حفظ حريم از تاسيسات را بر عهده دارد، بايد بر اساس فرآيندهاي کاري نقش خود را در خصوص سلامتي شهروندان به خوبي انجام دهند.

  وظيفه اداره کل حفاظت محيط زيست استان
  يکي از نکات اساسي در احداث تاسيسات و شرکت ها از جمله نصب دکل هاي انتقال برق، توجه به مسائل زيست محيطي است.
  اينک سوالي که مطرح مي شود اين است که آيا اداره کل محيط زيست استان، نظارت کافي بر عملکرد شرکت برق دارد؟ معاون محيط انساني اداره کل محيط زيست استان در پاسخ به اين سوال مي گويد: تاسيساتي مثل نيروگاه با توجه به ارزيابي هاي زيست محيطي ايجاد مي شود.
  خطوط انتقال برق نيز معمولا از کوتاه ترين مسير و دور از مناطق مسکوني عبور مي کند.
  «مهندس قادري» مي افزايد: علاوه بر اين، حريمي بر اساس شدت ولتاژ در خطوط پيش بيني شده است که بر اساس آن، اجازه ساخت وساز در آن حريم به کسي داده نمي شود.
  وي با تاکيد بر اين نکته که بر اساس قانون، حفاظت از حريم تاسيسات و خطوط انتقال برق بر عهده وزارت نيرو(شرکت برق) است، ادامه مي دهد: چون در شهر مشهد دکل هاي فشار قوي برق در بزرگراه ها يا بلوارها قرار دارد، حريم آن ها به خودي خود رعايت مي شود.
  وي در پاسخ به اين سوال که چرا در برخي مناطق حاشيه شهر اين حريم رعايت نشده و چه کسي پاسخگوي به خطرافتادن سلامت مردم است، مي گويد: حاشيه نشيني و ساخت وساز غيرمجاز معضل مشهد است.
  شهرداري و شرکت هاي خدماتي نيز درگير اين مشکل هستند.
  قادري با بيان اين که نمي توان به وضعيت مناطق حاشيه نشيني به عنوان معيار اشاره کرد، اضافه مي کند: هر کسي که به حريم قانوني تاسيسات شرکت برق تعرض کرده باشد،خودش مسئول حفظ سلامتي است ضمن اين که حفظ حريم و حفاظت از تاسيسات بر عهده اداره متولي آن تاسيسات است.
  در صورت هرگونه دخل و تصرف قانونا بايد معترض و مدعي بازپس گيري حريم باشد.
  وي از اجراي طرح سنجش امواج الکترومغناطيس در کشور نيز اظهار بي اطلاعي مي کند و مي افزايد: با توجه به تراکم جمعيتي در تهران، ضرورت اجراي اين طرح در اين شهر بيش از مشهد است.

  عوارض مخرب اين دکل ها بر سلامتي ثابت نشده است!
  با وجود اين تفاسير، معاون برنامه ريزي شرکت برق منطقه خراسان نيز در پاسخ به اين سوال که با توجه به عوارض امواج الکترومغناطيسي دکل هاي فشار قوي، چرا حريم دکل ها رعايت نشده است، مي گويد: در خصوص عوارض دکل ها و نتايج پزشکي به نتيجه متقني نرسيده ايم و مسائلي که مطرح مي شود در حد چند تحقيق و پژوهش است.
  ضمن اين که هر دکل فشار قوي داراي حريم است و ما آن را رعايت مي کنيم چون نهاد خدمت رساني هستيم.
  «دکتر رجبي» مي افزايد: شبکه هاي برق با توجه به استعلام از سازمان هاي مربوطه و دور بودن از مناطق مسکوني احداث مي شود. اما پس از احداث اين شبکه ها بناهاي غيرمجاز و بدون نظارت ساخته مي شود و ما هم در اين خصوص با مشکلاتي مواجه هستيم.
  وي با اشاره به گروه هاي گشت شرکت برق براي جلوگيري از تجاوز به حريم خطوط مي گويد: در نقاطي که اين خطوط براي مردم مشکل ايجاد کرده باشد موضوع را بررسي مي کنيم از جمله منطقه سيدي و... که خطوط را جمع آوري و خطي را به صورت دکل چهارمدار، در بخش راه آهن سرخس احداث کرده ايم.
  هم چنين بر اساس سياست گذاري در کلان شهرها، شبکه هاي جديد با هزينه هاي مضاعف و به صورت زميني و کابلي انجام مي شود تا هم مشکلات مردم کاهش يابد و هم باعث زيباسازي شهر شود.
  دکتر رجبي با بيان اين که ميزان ولتاژ دکل هاي برق در شهر ۶۳ و ۱۲۳ کيلو ولت و در شبکه هاي بين شهري ۴۰۰ کيلو ولت است مي گويد: شرکت برق بر عملکرد شرکت هاي پيمانکار نظارت دقيقي دارد.
  چنان چه مردم در اين خصوص اعتراضي داشته باشند و آن را به اطلاع روابط عمومي شرکت برق برسانند، اين مسئله بررسي مي شود.
  وي ادامه مي دهد: در صورتي که کوتاهي از شرکت برق باشد ما در حد امکانات موجود مشکل را رفع مي کنيم اما شهرداري هم بايد از ساخت وساز غيرمجاز جلوگيري و با توجه به قانون حريم، مجوز ساخت وساز بنا را صادر کند.

  شهرداري نقش نظارتي دارد
  در حالي که بر اساس قانون، شهرداري وظيفه جلوگيري از ساخت وسازهاي غيرمجاز را بر عهده دارد واين نقش در نزديکي تاسيسات دولتي پررنگ تر مي شود، دبير کميسيون ماده ۱۰۰ شهرداري نقش شهرداري را نظارت عاليه مي داند.دبير کميسيون ماده ۱۰۰ و نظارت بر ساخت وسازهاي شهرداري مشهد در پاسخ به اين سوال خراسان که چرا از ساخت وسازهاي غيرمجاز در حاشيه شهر و در مجاورت دکل هاي برق جلوگيري نمي شود، مي گويد: شهرداري اين موارد را به کميسيون ماده ۱۰۰ گزارش مي دهد.
  اعضاي کميسيون نيز با توجه به شرايط دستور قلع يا جريمه فرد متخلف را صادر مي کنند.
  «محمود برهاني» در پاسخ به اين سوال که آيا با جريمه کردن، مشکل پيامدهاي مخرب امواج الکترومغناطيسي بر سلامت شهروندان رفع مي شود، اظهار مي دارد: در اين ميان شهرداري نقش نظارت عاليه را دارد و در صورت مشاهده ساخت وساز غيرمجاز، مصالح بنا را جمع آوري و ساختمان را پلمب مي کند. همچنين در صورت فک غيرمجاز پلمب متخلف را جريمه يا قلع بنا مي کند و راي اعضاي کميسيون ۱۰۰ هم در اختيار شهرداري نيست.
  خراسان نیوز - گزارش

  شهرزاد، عشق و دیگر هیچ

  انسانی که آگاهی ندارد،لایق آزادی نیست
  انسانی که آزادی ندارد،لایق زندگی نیست


 5. تشكرها از اين پست


 6. Top | #3
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class50000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  6,240
  تشکر ها
  16,542
  تشکر شده 13,146 بار در 5,795 ارسال.

  شهرزاد، عشق و دیگر هیچ

  انسانی که آگاهی ندارد،لایق آزادی نیست
  انسانی که آزادی ندارد،لایق زندگی نیست


 7. تشكرها از اين پست


 8. Top | #4
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  نوشته ها
  599
  تشکر ها
  985
  تشکر شده 1,293 بار در 521 ارسال.
  کجاش رو دیدن، حس و حال آدم وقتی توی محوطه پست جایی که دکل ها پایین میان قدم میزنه جالب هست!

  الان من 20 روزه بین تجهیزات برق دار اینو و اونور میشم، فعلا که هیچی نشده.

  یه نکته ایمنی دیگه هم سعی کنید زیر دکل ها و کابل های فشار قوی و در محوطه پست ندویید.
  ویرایش توسط Ice Man : 28-04-12 در ساعت 12:31 AM
  هر شیفته را دلی است ناچار / و آن دل به غم بتی گرفتار
  من دلشده را در عالم عشق /
  تبریز عزیز هست دلدار


 9. تشكرها از اين پست


 10. Top | #5
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class50000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  6,240
  تشکر ها
  16,542
  تشکر شده 13,146 بار در 5,795 ارسال.
  منم 6 ماه این حالت رو تو نیروگاه حرارتی تبریز تجربه کرده بودم

  شهرزاد، عشق و دیگر هیچ

  انسانی که آگاهی ندارد،لایق آزادی نیست
  انسانی که آزادی ندارد،لایق زندگی نیست


 11. تشكرها از اين پست


 12. Top | #6
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class10000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  نوشته ها
  599
  تشکر ها
  985
  تشکر شده 1,293 بار در 521 ارسال.
  نقل قول نوشته اصلی توسط farizin نمایش پست ها
  منم 6 ماه این حالت رو تو نیروگاه حرارتی تبریز تجربه کرده بودم
  خود نیروگاه یا پست نیروگاه؟
  من که خود نیروگاه چیز شدیدی تجربه نکردم چون خروجیش میره به پست جلوییش که اگه اشتباه نکنم پست 400 هست که اونجا هم که دیگه

  برای سرکشی به ترانسهای خود نیروگاه هم رفته بودیم، ترانسهاش آلستوم هست.
  هر شیفته را دلی است ناچار / و آن دل به غم بتی گرفتار
  من دلشده را در عالم عشق /
  تبریز عزیز هست دلدار


 13. تشكر از اين پست


 14. Top | #7
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class50000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  May 2011
  نوشته ها
  6,240
  تشکر ها
  16,542
  تشکر شده 13,146 بار در 5,795 ارسال.
  به غير از چند مورد به پست سر نزدم...من تو اتاق كنترل بودم...اما اونجا هم تو ساختماني كه ژنراتور هست، فقط ويبره شديده و ميدان به اون صورت نيست

  شهرزاد، عشق و دیگر هیچ

  انسانی که آگاهی ندارد،لایق آزادی نیست
  انسانی که آزادی ندارد،لایق زندگی نیست


 15. تشكر از اين پست


موضوعات مشابه

 1. عشق دختر 4ساله به ژاوی و برخورد زیبای وی! + عکس
  توسط ΜόĦǺММǺĐ در انجمن فوتبال جهان
  پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 23-07-12, 12:38 AM
 2. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 27-05-12, 09:54 PM
 3. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 01-03-12, 12:27 PM
 4. پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: 26-07-11, 09:26 AM
 5. لوگوی ویندوز روی بزرگترین فروشگاه اپل در آلمان
  توسط کمند در انجمن آخرین اخبار و تحولات IT و مهندسی کامپیوتر
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14-06-11, 11:37 AM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •