کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: اکتشافات ژئوفیزیکی

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class5000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  نوشته ها
  465
  تشکر ها
  682
  تشکر شده 604 بار در 289 ارسال.

  اکتشافات ژئوفیزیکی

  اکتشافات ژئوفیزیکی
  به
  روش لرزه ای


  از راه شناسايي موجهاي حاصل از زمين لرزه ها به ساختار دروني زمين ميتوان پي برد. منظور از كاوش لرزه اي در حقيقت همان بررسي هايي است كه در مورد زمين لرزه صورت مي گيرد.با اين تفاوت كه اساس اين روش بر پايه توليد موج هاي لرزه اي است كه از راه انفجار هاي مصنوعي نزديك سطح زمين انجام و ثبت ميشود.موج هاي لرزه اي به سه روش ثبت مي شوند : روش لرزه اي بازتابي كه در اين روش موج هاي بازتابي ثبت مي شوند.روش لرزه اي انكساري كه در اين روش پرتو هاي انكساري ثبت ميشوند و سومين روش كه لرزه نگاري درون چاهي است كه عمليات لرزه نگاري درون گمانه هاي اكتشافي صورت مي گيرد.پس از ثبت موج ها به يكي از روش هاي سه گانه فوق به ويژگي هاي درون زمين ميتوان پي برد.
  هدف كلي :
  آشنايي با روش هاي مختلف كاوش لرزه اي و تشخيص ويژگي هاي ساختاري درون زميني با روش هاي سه گانه لرزه اي بازتابي ، انكساري و درون چاهي.
  مقدمه :
  موضوع اصلي كاوشهاي لرزه اي به تصوير كشيدن ساختار زمين شناسي بخش بالايي پوسته زمين است.
  اساس روش كار لرزه اي بر پايه توليد و ثبت موج هاي لرزه اي است كه با انفجار هايي نزديك سطح زمين ايجاد ميشوند و در فواصل مختلف از مسير هاي گوناگون به سطح زمين ميرسند.نتايج چنين روش هايي پي بردن به عمق سطوح حد فاصل بازتاب كننده يا انكسار دهنده است كه از طريق بررسي زمان هاي سير موج هاي لرزه اي قابل انجام است . بديهي است روش هايي كه از موج هاي لرزه اي بازتاب شده بهره ميگيرند از روش هايي كه بر پايه موج هاي انكساري اند از ديدگاه نظري و عملي به طور قابل ملاحظه اي متفاوت اند.
  توليد و دريافت موج هاي لرزه اي:
  روش كاوش هر چه كه باشد براي توليد و دريافت موج هاي لرزه اي به ابزار هايي نياز دارد.معمولترين روش توليد موج هاي لرزه اي انفجار ديناميت يا ساير مواد منفجره در يك حفره است . مقدار ماده منفجره به عمق ساختار مورد بررسي بستگي دارد.به دليل اينكه ، قشر هوازده سطحي انرژي لرزه اي را جذب مي كند قرار دادن ماده منفجره در زير اين لايه هوازده ، كه ضخامت آن ممكن است ، دهها متر باشد ضروري و از مزاياي زياد برخوردار است. ماده منفجره معمولا با گل پوشيده مي شود.مشكل اساسي در استفاده از مواد منفجره ، علاوه بر ضرورت حفظ ايمني هنگام كار با آن ، غير استفاده بودن اين وسيله در مناطق پر جمعيت است.روش هاي ديگر توليد موج هاي لرزه اي شامل پرتاب وزنه يا چكش و ارتعاش كننده هاي مكانيكي اند.
  اگر چه انرژي توليد شده با اين روش در مقايسه با انفجار ديناميت ضعيف است.ولي اين امكان وجود دارد كه با تكرار پرتاب وزنه يا ارتعاش مكانيكي زمين چندين نگاشت لرزه اي به دست آورد كه با جمع كردن اين نگاشت ها يك نگاشت لرزه اي تقويت شده ايجاد مي شود.
  در روشهای ارتعاشی ، کامیونی که یک ارتعاش کننده مکانیکی را حمل میکند ، روی سطح زمین ثابت می شود و یک سری از پالس های با فرکانس های گوناگون از 6 تا 60 هرتز را در مدت زمان چند ثانیه ای تولید می کند.
  در عملیات دریایی ، منبع تولید کننده انرژی ، جرقه های گازی یا الکتریکی است.معمولترین منابع تولید کننده انرژی که در عملیات دریایی مورد استفاده قرار می گیرند شامل تفنگ بادی و تفنگ گازی است.
  در تفنگ بادی هوای فشرده را به درون آب تخلیه می کنند در حالی که در تفنگ گازی از انفجار مخلوط گاز پروپان و اکسیژن بهره گرفته می شود.
  معمولا جرقه الکتریکی بین دو الکترود با اختلاف ولتاژ 3 تا 10 کیلو ولت در آب ایجاد می شود. دستگاه تولید کننده جرقه الکتریکی را جرقه زن می نامند.
  موج های لرزه ای که توسط منبع تولید کننده ایجاد می شوند و مسیر های گوناگون را درون زمین سیر می کنند توسط آرایه هایی از گیرنده ها در سطح زمین دریافت می شوند.
  این گیرنده ها به دو نوع رده بندی می شوند :
  ژئوفون : در یافت کننده موج های لرزه ای در خشکی
  هیدروفون : در یافت کننده موج های لرزه ای در دریا
  ژئوفون نوعی میکروفون است که برای دریافت ارتعاشهای زمین از آن استفاده می شود.در یک ژئوفون انرژی لرزه ای به جریان الکتریکی متناسب با آن تبدیل می شود.برای آن که جریان الکتریکی حاصل از ژئوفون نمایانگر لرزش واقعی زمین باشد لازم است تا ژئوفون به خوبی به زمین نصب شود. چنانچه این نصب شدگی به خوبی صورت گیرد ، هنگام عبور موج های لرزه ای ، ژئوفون همراه با زمین به حرکت در خواهد آمد.برای این منظور معمولا ژئوفون ها سطحی صاف و سنگین برای قرار گرفتن روی سنگ های سخت و پایه ای میخ گونه برای فرو کردن در خاک های نرم دارند.
  مشخصات هر ژئوفون عموما توسط سه عامل تعیین و کنترل می شود.
  1) فرکانس طبیعی ژئوفون
  2) ضریب میرایی ژئوفون
  3) حساسیت یا پاسخ فرکانسی ژئوفون
  هنگامی که ژئوفون در اثر موج های لرزه ای به ارتعاش د رآید با فرکانس طبیعی خود به نوسان در خواهد آمد و در صورتی که عوامل بازدارنده ای در بین نباشد به نوسان خود ادامه خواهد داد.بنابراین ژئوفون در خروجی خود آن بخش از موج های لرزه ای را که دارای فرکانسی برابر فرکانس طبیعی ژئوفون باشند به شدت تقویت می کند. چنین فرکانسی را فرکانس تشدید نیز می نامند. این فرکانس در تعیین مشخصات ژئوفون ها نقش مهمی دارد. حساسیت ژئوفون عبارتست از مقدار جریان الکتریکی حاصل از ژئوفون در فرکانس های مختلف.این حساسیت معمولا به صورت منحنی های پاسخ فرکانسی ژئوفون برای ضرایب میرایی مختلف نشان داده می شود.ضریب میرایی به گونه ای انتخاب می شود که منحنی پاسخ فرکانسی آنها در بالاتر از فرکانس طبیعی خطی و تخت باشد
  هیدروفون ها نوع دیگری از گیرنده های موج های لرزه ای اند و از اجرای سرامیکی پیزو الکتریک تشکیل شده اند که متناسب با تغییرات فشار حاصل از عبور موج تراکمی از درون آب ولتاژ خروجی ایجاد می کنند.برای استفاده از هیدروفون ها باید آنها را درون آب یا چاه پر آب قرار داد.مشخصات هیدروفون ها نیز مانند ژئوفون ها توسط منحنی حساسیت که نشانگر مقدار جریان الکتریکی حاصل از هیدروفون در فرکانسهای مختلف است بیان می شود.حساسیت هیدروفون ها حدود 1/0 میلی ولت بر پاسكال است.

  [IMG]file:///C:%5CUsers%5Carash%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsoh tmlclip1%5C01%5Cclip_image002.jpg[/IMG]
  ثبت موج های لرزه ای :
  موج های لرزه ای پس از دریافت توسط گیرنده ها و تبدیل به جریان الکتریکی به وسیله کابل های اتصال دهنده ویژه برای تقویت و ثبت به دستگاه ثبات فرستاده می شوند.
  [IMG]file:///C:%5CUsers%5Carash%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsoh tmlclip1%5C01%5Cclip_image004.jpg[/IMG]
  قسمت های مختلف دستگاه های ثبت عبارتند از :
  قسمت تقویت کننده : شامل تقویت کتتده مقدماتی برای تقویت موج های دریافتی و ***** های گوناگون برای حذف فرکانس های نا خواسته است.
  قسمت کنترل : وظیفه این قسمت کنترل ارسال موج ها به قسمت های مختلف دستگاه ثبت و شامل نوار مغناطیسی ، چاپگر کاغذی و صفحه تصویر و ترسیم دامنه موج های لرزه ای بر زمان است.
  روش لرزه اي مستقيم :
  روش لرزه اي مستقيم معمولا براي دستيابي به ويژگي هاي ديناميك سنگ و خاك مثل مدول يانگ ، نسبت پواسون و مدول برشي و همچنين ارزيابي كيفيت سنگ مثل تراكم شكستگي ها و درجه تجزيه به كار مي رود.اين بررسي ها به صورت مختلف صورت مي گيرد.
  1 ) بررسي بيرون گمانه اي :
  كه در اين رشته ژئوفون ها در سطح زمين قرار گرفته و منابع توليد انرژي در داخل گمانه پر از گل و بدون لوله جدار به ترتيب از ته چاه تا سطح زمين قرار مي گيرد.انرژي لازم در اين روش توسط مواد منفجره يا ضربه هاي مكانيكي تامين مي شود.

  2 ) بررسي داخل گمانه اي :
  كه در آن منبع انرژي در سطح زمين قرار گرفته است و گيرنده هايي كه در داخل يك سوند قرار گرفته اند در داخل گمانه به پايين يا بالا حركت داده مي شوند تا نموداري مداوم يا متناوب از مصالحي كه از كنارشان مي گذرند به دست دهند.
  [IMG]file:///C:%5CUsers%5Carash%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsoh tmlclip1%5C01%5Cclip_image006.jpg[/IMG]


  3 ) بررسي بين گمانه اي :
  كه در آن منبع انرژي در يك گمانه مركزي قرار گرفته و گيرنده ها در همان عمق و در تعداد گمانه كه در اطراف قرار دارند ، تعبيه مي شوند.

  [IMG]file:///C:%5CUsers%5Carash%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsoh tmlclip1%5C01%5Cclip_image008.jpg[/IMG]
  مزاياي روش مستقيم نسبت به روش انكساري در اينست كه در روش هاي بيرون و درون گمانه اي تاثير انعكاس امواج از لايه هايي كه در اطراف لايه مورد نظر قرار گرفته اند ، به نحو قابل ملاحظه اي كاهش مي يابد . در روش بين گمانه اي نيز تاثير لايه هاي اطراف حذف مي شود و سرعت هاي امواج لرزه اي به طور مستقيم براي يك لايه مشخص تعيين مي شود و اين روشي است كه بيشتر به كار گرفته ميشود.
  نتيجه :
  از روش لرزه اي مستقيم براي تعيين سرعت در لايه هاي مورد نظر و همچنين ويژگي هاي ديناميكي و كيفيت توده سنگ را مي دهد و داده ها غير مستقيم بوده و مقادير متوسط را نشان مي دهند كه ممكن است از ويژگي هاي توده مصالح تاثير بپذيرند.


  روش لرزه اي :
  امواج صوتي با سرعت هاي متفاوتي در لايه هاي زمين حركت مي كنند و اين نكته اساس روش هاي لرزه اي مي باشد.در اين روش ها امواج صوتي بوسيله يك منبع در نقطه اي معين توليد مي شوند.پس از مدتي ، امواج با برخورد به ناپيوستگي ها يا فصل مشترك لايه هاي مختلف ، انعكاس يا انكسار مي يابند كه به وسيله گيرنده ها ثبت مي گردند. با توجه به طول مسير و زمان مي توان سرعت امواج را در لايه هاي گوناگون زمين محاسبه نمود. به طور كلي روش هاي لرزه اي كاربردي در مطالعات ژئوتكنيك شامل روش هاي لرزه اي انعكاسي يا بازتابي ، روش هاي لرزه اي انعكاسي يا شكست مرزي و روش هاي تحليل طيفي امواج سطحي هستند.
  معمولا روش هاي لرزه اي انعكاسي براي بررسي هاي زمين شناسي اعماق زياد و اكتشاف ذخاير نفت و گاز مورد استفاده قرار ميگيرند ، ولي در مطالعات ژئوتكنيكي ساختگاه ها و بررسي لايه هاي كم عمق زمين از روش هاي لرزه اي انكساري و تحليل طيفي امواج سطحي استفاده مي شود .
  در روش انكسار لرزه اي يا شكست مرزي ، سرعت موج فشاري با استفاده از يك رديف ژئوفون كه در محل كار گذاشته شده اند اندازه گيري ميشود.با استفاده از نتايج آن عمق سنگ بستر و ضخامت لايه هاي زير سطحي و احيانا سطح آب زير زميني تعيين مي گردد.به طور معمول امواج صوتي با زدن ضربه روي صفحه اي فلزي كه در سطح زمين قرار دارد ، توليد مي شوند.امواج فشاري توليد شده از اين منبع وارد لايه زير سطحي شده و پس از طي مسيري توسط گيرنده ها دريافت مي گردند.هر چه فاصله ژئوفون بيشتر شود امواجي كه دريافت مي نمايد عمق بيشتري را طي كرده و به سطح زمين مي رسند و توسط ژئوفون دريافت مي گردد.
  دل شکستن چیه : شاید دست درازی به منافع دیگران باشه شاید کشتن یک حق شاید چشم داشتن به مقام و موقعیت یا بردن آبروی انسان بی گناه
  بلکه شاید همه اینها باشه و خیلی چیزای دیگه

  واینکه اگردلی روشکستی اون چیه که بسوی تو بر می گرده

 2. تشكر از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 1142
  آخرين نوشته: 22-12-15, 05:12 PM
 2. فیزیک پلاسما
  توسط سپیده آسمان در انجمن فیزیک اتمی، حالت جامد و محاسباتی
  پاسخ ها: 14
  آخرين نوشته: 29-09-13, 01:12 PM
 3. تاریخ علم فیزیک
  توسط آبجی در انجمن فلسفه علم
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 05-03-12, 09:40 PM
 4. فیزیک و متافیزیک
  توسط آبجی در انجمن فلسفه علم
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 05-03-12, 09:40 PM
 5. 10 آزمایش برتر فیزیک
  توسط sara در انجمن مقالات متفرقه فیزیکی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 13-08-11, 12:21 PM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •