کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: ژئوفون (Geophone)

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger First Class50000 Experience Points
  جایزه ها:
  Master Tagger

  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  نوشته ها
  7,779
  تشکر ها
  8,074
  تشکر شده 8,888 بار در 4,289 ارسال.

  ژئوفون (Geophone)

  ژئوفون (Geophone) :
  به دستگاه دریافت کننده امواج لرزه ای در خشکی ژئوفون یا لرزه سنج می گویند. این دستگاه در تماس مستقیم با سطح زمین بوده و انرژی لرزه ای را به جریان الکتریکی متناسب با آن تبدیل می کند. برای آنکه جریان الکتریکی حاصله نشانگر لرزش واقعی زمین باشد باید ژئوفون خوب به زمین متصل باشد. بر این اساس ژئوفون ها به دو شکل اساسی دیده می شوند:
  ‏- ژئوفون های سنگین با سطحی صاف که در مناطق با سنگ های سخت استفاده می شوند.
  ‏- ژئوفون های سبک با سطحی میخ گونه که در مناطق با خاک های نرم استفاده می شوند.

  ‏به طور کلی ژئوفون ها براساس نحوه کار شان به دو دسته تقسیم می شوند که شامل: زئوفون های ظرفیتی که دارای خازن بوده و در حال ‏حاضر دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند و ژئوفون های الکترو مغناطیسی میشوند (شکل 1‏). ژئوفون های الکترو مغناطیسی ساده ترین نوع ژئوفون ها می باشند که دارای کاربرد فراوانی هستند و تقریبا بیشتر در خشکی استفاده می شوند. این ژئوفون ها اکثرا به صورت گروه های زوج ( 12 ‏تا 96 ‏کانالی) و به طور سری به هم وصل می شوند و از دو قسمت اصلی سیم پیچ و آهنر بای دائمی تشکیل شده اند که براساس اینکه کدام قسمت متحرک باشد به دو نوع : ژئوفون با سیم پیچ متحرک و ژئوفون با آهنر بای متحرک تقسیم
  ‏می شوند.
  شکل 1 ‏- برش شماتیک یک ژثوفون
  ‏نحوه کار ژئوفون بدین صورت است که با حرکات سطحی زمین یک حرکت نسبی بین سیم پیچ و آهنربا ایجاد میشود. این حرکت باعث قطع میدان مغناطیسی آهنرها توسط سیم پیچ شده و جریانی الکتریکی با ولتازی متناسب با سرعت جنبش زمین در سیم پیچ تولید می شود و در نهایت سیگنال های الکتریکی نوسانی با فرکانس معین ایجاد می کند.
  انواع آرایش ژئوفون ومنبع : به موقعیت نسبی گروه ژئوفون ها نسبت به یکد یگر و نسبت به منبع انرژی، آرایش می گویند. پروفیل ها را بایستی تقریبا مستقیم و عمود بر امتداد کلی ساختار زمین شناسی تهیه کرد تا شیب واقعی لایه ها دقیق تر برداشت شود و در نتیجه عمق واقعی با دقت بیشتری محاسبه گردد.
  1- آرایش ساده (Simple Array) : گروه ژئوفونی بر روی یک خط پروفیل و در یک طرف منبع قرار میگیرند (شکل 2)

  شکل 2‏ آرایش ساده ژئوفون ها و منبع انرژی
  2- آرایش دونیمه ای ( Split Array) دوگروه ژثوفونی با تعداد یکسان در دو طرف منبع قرار می گیرند و به طور هم زمان سیگنال های لرزه ای را ثبت می کنند (شکل 3 ‏). این آرایش معمولی ترین نوع آرایش برای پوشش پیوسته منطقه است.
  شکل 3‏- آرایش دو نیمه ای ژئوفون ها و منبع انرژی
  3-آرایش نقطه عمقی مشترک (Common Depth Point gather ‏): آرایشی استاندارد که یکی از مهمترین تحولات تکنیک های انعکاسی است. در این آرایش، تمام شعاع های امواج از نقطه ای مشترک در روی سطح انعکاس کنند ه در زیر زمین منعکس می گردند که به این نقطه مشترک در برداشت های متوالی CDP می گویند. در این نوع آرایش نسبت به آرایش های دیگر در یک فاصله معین به منبع های (نقاط انفجاری) بیشتری نیاز است، زیرا برداشت های بیشتری انجام می گیرد. برای اینکه تمام سطح لایه انعکاس کننده ‏در زیر زمین برداشت شود باید مقدار انتقال منبع در هر مرحله به اندازه ‏نصف فاصله منبع تا آخرین ژثوفون باشد، زیرا مقدار سطح برداشت شده در زیر زمین نصف فاصله د‏و ژئوفون در سطح زمین است (شکل4 ‏).
  شکل 4 ‏- آرایش نقطه عمقی مشترک ( a) (CDP ‏) و نقطه میانی مشترک ( CMP ‏) (b) ژثوفون ها و منبع های انرژی

  ‏در آرایش های ساده و دو نیمه ای برداشت ها از نوع یک تایی(fold single ‏) است. بنابراین میزان پوشش 100 % می باشد، یعنی از هر نقطه فقط یک بار برداشت می شود به طوری که هر شعاع انعکاسی فقط از یک نقطه مجزا از سطح منعکس کننده بازتاب می شود. حال ‏اگر از یک نقطه در زیر زمین بیش از یک بار عمل برداشت انجام گیرد به این نوع برداشت ها پوششی ( multicoverage ‏) می گویند و نقطه مشترک در این برداشت های متوالی را CDP ‏می نامند. البته اگر سطح منعکس کننده ‏شیب دار باشد به محدوده برداشت نقطه میانی مشترک ( common mid point ‏) می گویند. به تعداد اثرات به دست آمد 0 ‏از یک CDP ‏چین یا "تا" یا " لا" ( fold ‏) می گویند به طور یکه اگر دوبار عمل برداشت از یک نقطه انجام گیرد، گفته می شود برداشت دوتا یی (2-fold ‏) است. یعنی 200 ‏% پوشش دا ریم و به همین ترتیب اگر برداشت سه تایی (3-fold ‏) باشد پوشش 300 % خواهد بود. تعداد پوشش ها می تواند بسیار متغیر باشد. شکل 5 ‏یک برداشت 6 ‏تایی را نشان می دهد.
  شکل 5 ‏- نمایش یک برداشت 6تایی نقطه عمقی مشترک (6-fold CDP ‏) با600 درصد پوشش
  منبع : کتاب زمین شناسی نفت

 2. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •