کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آلودگی خاک توسط عناصر سنگین

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second Class1 year registeredTagger First Class1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  نوشته ها
  1,107
  تشکر ها
  3,129
  تشکر شده 2,377 بار در 852 ارسال.

  آلودگی خاک توسط عناصر سنگین

  خاک چیست ؟
  خاک مخلوط پیچیده ای از مواد معدنی، آلی و موجودات زنده است. خاک یکی از محصولات محیط است که دائماً در معرض تغییر و نمو قرار دارد. خاک همیشه و در همه حال توسعه می باشد حال یا به آهستگی در مناطق خشک و یا سریع در مناطق مرطوب.
  در سالهای دور خاک بعنوان بخش بی ارزش پوسته زمین به شمار می رفت. تا اینکه در سال ۱۸۸۰ میلادی توسط دانشمندی روسی به نام "داکوچائف" بعنوان بخشی زنده و دارای ارزش مورد مطالعه قرار گرفت.
  خاک با یک تکه سنگ خرد شده و یا یک لایه جرم کثیف متفاوت است، خاصه مهم خاک این است که زنده است و موجودات زنده را می پروراند که مثال بارز آن گیاهان هستند. به بیان دیگر میتوان خاک را پوسته ای از زمین نامید که بدون آن زمین خواهد مرد.
  پوسته زمین ( در اینجا خاک) بوسیله باد، آب یا فعالیتهای انسان فرسوده می شود و از دیگر سو توسط فرآیند هوا زدگی سنگها یا به عبارت درست تر مواد مادری مجدّداً احیا یا نو می شود. خاک با دیمانسیون سه بعدی تعریف می شود یعنی ارتفاع به علاوه مساحت.
  مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی به خاک بعنوان منبعی برای تولید محصولات کشاورزی و جنگل نگاه می کنند.
  ما می توانیم و باید علوم متداول مثل شیمی، فیزیک و بیولوژی را در مطالعات خاک بکار ببریم. همانطوری که بسیاری از دانشمندان در طول سالیان متمادی اینکار را انجام داده اند. ولی تحقیقات اخیر نشان دهنده این است که باید تحقیقات خود را تنوع ببخشیم و تغییراتی در آن بوجود آوریم.
  اجزا اصلی خاک
  خاک ها مرکب از سه فاز یا حالت جامد، مایع و گازتشکیل شده است
  4 جز اصلی خاک عبارتند از: مواد معدنی ، مواد آلی ، آب و هوا. این اجزا بطور نزدیک در ارتباط با یکدیگر هستند. بطوری که جدا کردن آنها مشکل است. حجم نسبی این اجزا که برای رشد گیاه مناسب باشد، بدین صورت است که در آن 50 درصد بوسیله مواد جامد (45 درصد مواد معدنی و 5 درصد مواد آلی) اشغال شده و 50 درصد بقیه شامل فضای منافذ است که بوسیله آب یا هوا اشغال می‌شوند. البته این نسبت آب و هوا بسیار متغیر بوده و تحت تاثیر شرایط خاک و جو قرار می‌گیرد.
  پروفیل یا نیمرخ خاک
  اگر قسمتی از خاک به طرف پایین حفر شود، لایه‌های افقی مشخصی در عمقهای مختلف آن به چشم می‌خورد. این مقطع را پروفیل خاک و لایه‌های مشخص آن را افق گویند. تمام افقهای بالای مواد مادری بطور جمعی Solum نامیده می‌شوند. مشخصات پروفیل خاک برای طبقه بندی و ارزیابی و نقشه برداری خاک بکار می‌رود.
  . مطالعه فیزیکی این سه فاز، فیزیک خاک نام دارد و مشتمل بر موارد زیر میباشد:
  دانسیته و تخلخل- بافت- ساختمان- رنگ- نگهداری و حرکت آب در خاک
  هر چند بیشتر این خصوصیات خاک از مواد مادری آن به ارث می رسند ولی بعضی تلاشهای انسانی می توانند برخی از این خصوصیات را تغییر دهند بطوریکه حاصلخیزی خاک تامین شود.
  ● خصوصیات شیمیائی
  مطالعات مربوط به خواص شیمیائی خاک به خصوصیات شیمیائی خاک که بستگی به ترکیب معدنی، مواد آلی و محیط دارد، می پردازد.
  ● خصوصیات بیولوژیکی
  بیولوژی خاک مطالعه موجودات زنده در خاک است . تعداد زیادی باکتری ، قارچ ، اکتینو مایست ، کرمها ، حشرات ، پستانداران و جوندگان کوچک در خاک زندگی می کنند . بسیاری از این موجودات زنده به تامین حاصلخیزی خاک بواسطه تجزیه باقیمانده های گیاهی و جانوری که منجر به گردش مجدد عناصر غذایی می شود کمک می کنند . تاثیر متقابل بین موجودات مختلف یک موضوع بسیار جالب در علم خاک است . یک مثال از این تاثیر متقابل همیاری باکتری با ریشه گیاهان
  هنگامی که هر گونه تعغیری در خصوصیات خاک حاصل شود آلودگی خاک را خواهیم داشت یک نوع آلودگی آلودگی شیمیایی توسط عناصر سنگین است
  فلزات سنگین
  مقاومت و پایایی عناصر سنگین در خاك نسبت به سایر آلاینده‌ها بسیار طولانی بوده و آلودگی خاك توسط فلزات سنگین تقریبا دایمی است.
  .
  وقتی تعادل میان اجزا و عناصر تشكیل دهنده خاك به دلیل افراط یا دخالت انسانی بر هم بخورد، باید منتظر بروز اختلالات بسیاری بود. افزودن بیش از حد كودهای شیمیایی به خاك به منظور افزایش محصول ممكن است سبب بروز اشكال در وظیفه تصفیه‌كنندگی خاك شود. هم چنین آب زهكشی دارای تركیبات كود شیمیایی زیاد نیز می‌تواند مانند آبیاری بیش از حد با آب دارای كیفیت نامناسب سبب شور شدن خاك در جای دیگر شود.
  عناصر كمیاب و سنگین از جمله آلاینده‌هایی هستند كه با اضافه شدن به خاك از طرق مختلف به ویژه تخلیه فاضلاب‌ها، روی سطوح كمپلكس جذب كننده خاك قرار گرفته و باعث آلودگی شیمیایی خاك گردد كه سپس وارد زنجیره غذایی انسان و دام می‌شوند و مخاطرات بهداشتی ناگواری را در محیط زیست به بار می‌آورند.
  منابع اصلی این آلاینده‌ها را شامل مواد مادری این عناصر كه در اثر هوازدگی، آزاد می‌كند و وارد خاك می‌شوند و همچنین منابع خارجی است كه از راه‌های مختلفی وارد خاك می‌شوند.
  بارش عناصر سنگین و رادیو اكتیو از جو به زمین شامل احتراق سوخت‌های فسیلی، اگزوز اتومبیل‌ها، ذوب فلزات، صنایع شیمیایی، سوزاندن زباله‌ها و ضایعات، رادیو ایزوتوپ‌های حاصل از سوانح رآكتوری و آتش سوزی‌های بزرگ، تنها یكی از راه‌های آلودگی شیمیایی خاك است.
  مواد شیمیایی مصرف شده در كشاورزی، تخلیه فاضلاب‌ها، اماكن صنعتی مانند كارخانه‌های گاز، صنایع الكتریكی، دباغی‌ها یا صنایع چرم‌سازی و حتی فعالیت‌های ورزشی و تفریحی مثل تیراندازی از موارد بسیار موثر در آلودگی خاك هستند.
  از میان تمام آلاینده‌های شیمیایی، به نظر می‌رسد عناصر كمیاب و فلزات سنگین، اثرات اكولوژیكی، بیولوژیكی و یا بهداشتی خاصی روی محیط زیست موجودات زنده ساكن روی كره زمین داشته باشد.
  امروزه از میان منابع آلاینده‌، معادن فعال، مصرف سوخت‌های فسیلی و كودها و سموم كشاورزی از جمله مهم‌ترین عوامل آلودگی محسوب می‌شوند.
  آلاینده ها به دو نوع آلاینده های قابل تجزیه و غیرقابل تجزیه تقسیم می شوند، آلاینده های غیر قابل تجزیه نظیر: ترکیبات و نمکهای فلزات سنگین، ترکیبات شیمیایی فنولی با زنجیره بلند، آفت کشها مثل DDT که در محیط تجمع می یابند و بر زنجیره غذایی و بیولوژیکی موجودات درآب اثر می گذارند.
  فلزات سنگین ابتدا توسط فیتوپلانکتونها، باکتریها، قارچها و ارگانیسمهای کوچک دیگر جذب می شوند سپس به ترتیب توسط موجودات بزرگتر خورده و عاقبت وارد بدن انسان می شوند.
  فلزات سنگین زمانیکه به وسیله انسان مصرف می شوند، اغلب اثرات زیان آوری دارند، مواد سمی تجمع یافته به طور پیوسته غلظت شان زیاد می شود و ممکن است بیشترین فراوانی را در یک بافت ویژه داشته باشند.
  البته آلودگی به فلزات سنگین تنها از طریق مصرف فرآورده های دریایی سلامت انسان را تهدید نمی کند بلکه قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین شامل آرسنیک، سرب و جیوه حتی از طریق ظروف لعابی، مواد غذایی، آفت کش و علف کشهای باغچه سلامت افراد خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.
  فلزات سنگین که سرب، آلومینیوم، جیوه، مس، کادمیوم، مس، نیکل و آرسنیک را شامل میگردد از سموم پرخطر پیرامون ما میباشند. این سموم در هوای تنفسی، آب آشامیدنی، مصالح ساختمانی، لوازم آشپزخانه و حتی البسه موجود میباشند. برخی فلزات به مقدار ناچیز برای عملکرد طبیعی بدن ضروری میباشند اما ورود بیش از اندازه آنها به بدن مسمومیت ایجاد خواهد کرد. ایراد اصلی فلزات سنگین این میباشد که در بدن متابولیزه نمیگردند. در واقع فلزات سنگین پس از ورود به بدن دیگر از بدن دفع نشده و در بافتهای بدن انباشته میگردند. همین امر موجب بروز بیماریها و عوارض متعددی در بدن میشود. آنها رشد و گسترش عفونتهای ویروسی، باکتریایی و قارچی را نیز افزایش میدهند. فلزات سنگین همچنین جایگزین دیگر املاح و مواد معدنی مورد نیاز در بدن میگردند. برای مثال فلزات سنگین در بافتهای عروق، عضلات، استخوانها و مفاصل رسوب میکنند و یا در صورت کمبود روی در مواد غذایی کادمیوم جایگزین آن خواهد شد.
  مضرات فلزات سنگین به قرار زیر میباشد:
  اختلالات عصبی- انواع سرطان ها - فقر مواد مغذی - بر هم خوردن تعادل هورمونها - چاقی - سقط جنین - اختلالات تنفسی و قلبی-عروقی - آسیب به کبد، کلیه ها و مغز - آلرژی و آسم - احتلالات غدد درونریز-عفونتهای ویروسی مزمن - کاهش آستانه تحمل بدن - اختلال در عملکرد آنزیمها - تغییر در سوخت و ساز - ناباروری - کم خونی - خستگی - تهوع و استفراغ - سردرد و سرگیجه - تحریک پذیری - تضعیف سیستم ایمنی بدن - تخریب ژنها - پیری زودرس-اختلالات پوستی - کاهش حافظه - بی اشتهایی - التهاب مفاصل - ریزش مو - پوکی استخوان - بی خوابی - مرگ .
  یکی از روشهای سمزدایی فلزات سنگین از بدن استفاده از رژیمهای آب میوه میباشد. مصرف این آب میوه ها و عصاره ها ضمن آنکه بسیار مغذی میباشند تمام ارگانهای بدن را شستشو داده و از سموم پاک میکنند. مصرف افشره و عصاره مرکبات، انگور، گیلاس، سیب، چغندر - اسفناج - سیر - هویج - جعفری و هندوانه برای زدودن فلزات سنگین و پاک سازی بدن از سایر سموم بسیار موثر میباشد. همچنین مصرف کلسیم و روی نیز با رقابت با فلزات سنگین در جذب شدن و رسوب در بافتهای بدن موثر میباشند.
  براساس اندازه گیری علمی، میانگین غلظت فلزات سنگینی همچون سرب، روی، مس، کادمیم و آهن در رسوبات سطحی و آبهای ساحلی دریای خزر درحوزه استان گیلان به ترتیب 14/59 ، 74/5 ، 34/77 ، 11/98 و4/86 میکرو گرم بر گرم وزن خشک و در آب به ترتیب 0/059 ، 0/232 ، 0/451 ، 0/009 ، 0/141 میلیگرم بر لیتر ثبت شده است.
  غلظت 23 فلز سنگین به طور نمونه در سواحل ایرانی دریای خزر اندازه ‌گیری شده است که بر این اساس رودخانه ساحلی ایران از نظر غلظت بسیاری از فلزات سنگین دارای آلودگی بالایی بوده که اکثر آنها منشاء زمین‌شناسی دارند.
  البته در دهانه رودخانه سفیدرود بالا بودن غلظت فلزات سنگین به دلیل وجود صنایع مختلف در حوزه آبریز این رودخانه است.
  ‌جمعی از کارشناسان و صاحبنظران دراین باره معتقدند به دلیل نبود سیستم نظارتی دقیق هم اکنون 95 درصد پساب کارخانجات و صنایع و100 درصد فاضلابهای شهری وارد رودخانه ها و دریا می شود.
  آنان براین باورند: در حال حاضر 95 درصد فاضلاب و پساب صنایع و کارخانجات بدون هیچگونه تصفیه و همچنین بسیاری از آلایندهها با منشا خشکی مانند پسابهای کشاورزی به طور 100 درصد وارد آب رودخانه ها و دریا می شوند
  نتیجه : فلزات سنگین از جمله آلوده کنندگان دائمی خاک و زیست محیطی بوده که مواجهه انسان با بعضی از آنان از طریق آب و مواد غذایی می تواند مسمومیتهای مزمن و بعضاً حاد و خطرناکی ایجاد کنند.
  منابع:
  www.aftab.ir/articles/.../c3c1150967676_soil_p1.ph
  www.pedology.blogsky.com/1385/06/09/post-4
  www.rasekhoon.net/article/show-45322.aspx
  www.civilica.com/Paper-NCRRORRA03-NCRRORRA03_041.html


  ویرایش توسط yagh0ot : 01-10-12 در ساعت 11:32 PM

 2. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

موضوعات مشابه

 1. طلاق توسط زنان
  توسط Ramin Khan در انجمن حقوق زنان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 28-04-12, 09:42 PM
 2. ساخت یخچال سبز توسط محقق ایرانی ساکن آمریکا
  توسط niloufary در انجمن معماری پایدار
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 13-04-12, 12:06 PM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 12-04-12, 12:16 PM
 4. پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 20-11-11, 11:05 AM
 5. کلنگ زنی های نمایشی و جالب اینبار توسط رحیمی
  توسط مصطفی در انجمن اخبار داخلی
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 07-08-11, 06:23 PM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •