کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: سیستم فرمان خودرو

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Blog entryTagger First Class

  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  نوشته ها
  7,992
  تشکر ها
  4,723
  تشکر شده 11,685 بار در 5,699 ارسال.

  010 سیستم فرمان خودرو

  سیستم فرمان انواع گوناگونی دارد از جمله سیستم فرمان مکانیکی(دنده شانه ای و پینیون)،هیدرولیکی والکتریکی که در این مقاله به آن ها می پردازیم.
  مقدمه ای بر سیستم فرمان
  امروزه پیشرفت های علمی و فنی در تمام زمینه ها تحقق یافته و این امر شامل صنایع خودرو سازی و صنایع وابسته نیز شده است.یکی از این صنایع و اجزای وابسته،قسمت فرمان خودرو است که وظیفه ی خطیر هدایت خودرو از طریق آن انجام می شود.
  برای تغییر مسیر خودرو از سیستم فرمان استفاده می شود.لذا مجموعه ی تشکیل دهنده ی این سیستم نقش مهمی در خودرو به عهده دارد.معمول ترین این سیستم ها،سیستم دنده شانه ای و پینیون است،به طوری که پینیون حرکت دورانی داشته و دنده شانه ای حرکت خطی انجام می دهد.در این حال پینیون حرکت دورانی غربیلک فرمان را به دنده شانه ای انتقال داده،دنده شانه ای نیزحرکت خطی را از طریق مفصل ها به چرخ های خودرو انتقال می دهد.
  سیر تکامل سیستم فرمان
  یکی از پارامتر های موثر در انتخاب نوع خودرو در کشورهای توسعه یافته،راحتی چرخش غربیلک فرمان خودرو می باشد.این موضوع سازندگان خودرو را بر آن داشته است که جهت تسهیل در چرخش فرمان و به تبع آن کاهش خستگی راننده و همچنین افزایش ایمنی با فراهم کردن کنترل بهتر در جاده های خشن، یک سیستم هیدرولیکی به قسمت مکانیکی اضافه نمایند.معمولا این سیستم جانبی به صورت کمکی عمل می نماید. یعنی وظیفه ی اصلی همچنان به عهده ی قسمت مکانیکی است معمولا اجزای زیر به قسمت مکانیکی فرمان اضافه می شوند تا هیدرولیکی گردد:
  پمپ هیدرولیک با مخزن روغن و چرخ تسمه
  شیرهای کنترل
  لوله های رابط
  سیلندر
  تسمه
  خودروهای سمند،پژو(شامل 206،405،پارس) ،دوو،زانتیا و ماکسیما دارای فرمان هیدرولیک هستند.
  سیستم هیدرولیکی فرمان جهت ایفای نقش از موتور خودرو استفاده می کند.بنابراین از بازده موتور کمی می کاهد،همچنین مصرف انرژی بیشتری را باعث می گردد.علاوه بر آن،سیستم هیدرولیک به صورت مرکز آزاد عمل می کند. یعنی حتی در زمان هایی که خودرو به صورت مستقیم در حال حرکت بوده و هیچ انحرافی انجام نمی دهد،باز هم این سیستم عمل می کند. این موارد سازندگان فرمان خودرو را بر آن داشت تا به دنبال سیستم های بهتر و مفیدتری گشته،آن ها را جایگزین هیدرولیکی نمایند یا سیستم هیدرولیکی را بهبود بخشند.
  یکی از سیستم های ارائه شده در سال های اخیر،فرمان الکتروهیدرولیکی(EHPS) است که در آن به جای استفاده از موتور خودرو،یک موتور الکتریکی به پمپ هیدرولیک اضافه می شود و در نتیجه فرمان از موتور مستقل می گردد.
  خودروی پژو 307 از این نوع سیستم فرمان استفاده می کند.
  دراین نوع فرمان،هر چند مسئله ی مستقل بودن از موتور خودرو تحقق یافته است ولی مشکل دائمی بودن عملکرد سیستم هیدرولیکی یعنی حالت مرکز آزاد هنوز پابر جاست.
  به عبارت دیگر باید حالتی تعبیه نمود که زمانی که چرخشی به فرمان وارد می شودسیستم عمل کند،نه همه ی زمان ها.
  فرمان الکتریکی(EPS)
  این نوع فرمان مشابه هیدرولیکی آن عمل می کند ولی از لحاظ ساختار متفاوت بوده و دارای مزایای زیادی نسبت به نوع هیدرولیکی است.
  این سیستم در اواسط دهه ی 1970 برای اولین بار مطرح گردید اما ساخت و کاربرد عملی آن از سال 1993 شروع گردید.
  اولین بار توسط شرکت HONDA در اتومبیل های رالی NSX مورد استفاده قرار گرفت.
  در این نوع فرمان مشکل دائمی بودن عملکرد سیستم کمکی فرمان حل شده است، یعنی سیستم الکتریکی زمانی عمل می کند که
  چرخشی در فرمان به وجود آید به عبارت دیگر گشتاوری موجود باشد.
  فرمان الکتریکی از سه قسمت اساسی زیر تشکیل شده است که به سیستم فرمان مکانیکی اضافه می شود:
  سنسور گشتاور
  موتور با جریان مستقیم DC
  واحد کنترل الکتریکی ECU
  سه قسمت یاد شده می توانند در یک محفظه و یا جداگانه قرار گیرند.
  طرز کار:
  سیستم EPS به این صورت عمل می کند که ابتدا سنسور گشتاور،گشتاور وارده از غربیلک فرمان را حس نموده،آن را به صورت سیگنال یا سیگنال هایی به قسمت میکروکنترولر(ECU) ارسال می کند.میکروکنترلر علاوه بر این سیگنال،سیگنالی نیز از سرعت خودرو دریافت می کند،آن گاه این دو را پردازش نموده، دستورالعمل لازم را به قسمت موتورDC اعمال می نماید تا به صورت کمکی، سیستم فرمان مکانیکی را تحت تاثیر قرار دهد.
  بنابراین دستورالعمل های ECU به موتور DC تابعی از خروجی سنسور و سرعت خودرو است.
  این یعنی سرعت خودرو در عملکرد EPS موثر بوده و این به منظور ایمنی بیشتر خودرو است.یعنی بیشترین عملکرد EPS در سرعت های پایین و کمترین عملکرد آن در سرعت های بالای خودروست.

  محل نصب EPS :
  فرمان الکتریکی در سه حالت مختلف می تواند بر روی قسمت مکانیکی نصب شود.
  الف- نصب بر روی ستون فرمان:
  در این روش مجموعه ی سنسورها،موتور DC و قسمت ECU به طور مجتمع در یک محفظه مستقر شده و بر روی ستون فرمان نصب می شود.بنابراین عملکرد کمکی فرمان ESP به ستون فرمان اعمال می گردد.این روش در خودروهای کوچک،مخصوصا خودروهای درون شهری که راحتی فرمان فاکتور مهمی به ویژه در ترافیک های سنگین و پارک نمودن خودرو محسوب می شود،به کار می رود.
  ستون فرمان با موتور الکتریکی DC توسط دنده حلزونی درگیر هستند.
  ب- نصب بر روی پینیون:
  در این روش نیز مجموعه ی سنسورها،موتور DC و قسمت ECU به طور مجتمع در یک محفظه قرار گرفته ولی بر روی پینیون نصب می شوند.
  این حالت برای خودروهای نیمه سنگین مناسب بوده،جایی که راننده ی این نوع خودروها در راحت ترین حالت می تواند خودرو را هدایت کند.
  ج- نصب بر روی دنده شانه ای:
  در این روش هر سه قسمت ESP یعنی سنسور،موتور DC و ECU جدا از هم برروی جعبه فرمان نصب می شوند.
  به این صورت که موتور DC و ECU به طور جداگانه بر روی دنده شانه ای قرار گرفته و
  سنسورها نیز روی پینیون مستقر می شوند.زیرا روی دنده شانه ای گشتاوری وجود ندارد که سنسورها بتوانند آن را حس کنند.
  این حالت برای خودروهای سنگین مناسب است.جایی که نیروی زیادی باید به دنده شانه ای اعمال شود.بنابراین نیروی کمکی به طور مستقیم از موتور DC به دنده شانه ای وارد می گردد.  آنچه از روانكاري بايد بدانيم


  سيستم هاي تبديل كاتاليستي
  خودروهاي سواري مدل جديد ، به سيستمي به نام تبديل كاتاليستي اگزوز مجهز هستند . از دهه 1970 ميلادي به بعد ، مسئله آلودگي هوا و آلاينده هاي ناشي از خودروها به شدت مورد توجه قرار گرفت . براي فايق آمدن بر اين مشكل دو راه وجود دارد . يكي استفاده از سوختهاي پاك مانند هيدروژن و يا پيل هاي سوختي است ، كه به دليل گران بودن هنوز خيلي توسعه پيدا نكرده است . راه حل ساده تري كه پيشنهاد شده، استفاده از سيستمي در داخل اگزوز است كه گازهاي سمي خروجي از موتور را به گازهاي خنثي و بي اثر تبديل مي كند .
  نصب اين سيستم منجر به ايجاد تغييراتي در سيستم ها و ديگر بخش هاي خودرو نيز شده است . براي مثال ، گرچه در گذشته براي بهبود عمل احتراق ، سرب به بنزين اضافه مي شد ، ولي امروزه بنزين هاي داراي سرب منسوخ شده اند . همين وضعيت باعث مي شود فرمولاسيون روغن هاي موتور نيز تغيير كند. چرا كه به هرحال مقداري از روغن موتور وارد محفظه احتراق شده ، سوخته و در نهايت همراه با ساير گازها از موتور خارج مي شود . بعضي از تركيبات گازهاي خروجي، دشمن سيستم كاتاليستي بوده و با پوشاندن سطح آن باعث غيرفعال شدن آن مي شوند . امروزه تلاش بر اين است كه ميزان گوگرد ، فسفر و تركيبات فلزي روغن هاي موتور كاهش يابد .  سيستم فرمان
  سيستم فرمان به راننده امكان مي دهد كه خودرو را براي حركت تنظيم و كنترل كند . سيستم فرمان ممكن است دستي يا هيدروليكي باشد . وقتي تنها منبع انرژي سيستم فرمان، نيرويي باشد كه راننده بر غربيلك فرمان وارد مي كند ، سيستم فرمان خودرو از نوع دستي است . در سيستم فرمان غيردستي از يك پمپ هيدروليك يا الكتروموتور براي كمك به نيروي راننده استفاده مي شود . طرز كار هر دو سيستم يكي است . وقتي راننده فرمان را مي چرخاند ، حركت به جعبه فرمان منتقل مي شود . جعبه فرمان حركت چرخشي فرمان را به حركت مستقيم يا خطي تبديل مي كند . حركت خطي ازطريق ميله بندي فرمان يا ميل فرمان هاي چپ و راست متصل به بازوهاي سگدست فرمان يا شغال دست هاي چپ و راست عمل مي كند و در نتيجه سگدست فرمان روي سيبك ها به طرف داخل يا خارج حركت مي كند . اين حركت سبب پيچيدن چرخ ها و لاستيك ها به چپ و راست براي هدايت خودرو مي شود .


  خودرويي كه فرمان هيدروليكي دارد ، به يك منبع انرژي براي كمك به راننده در هنگام پيچيدن و دور زدن مجهز است . بيشتر فرمان هايي كه از چنين منبع انرژي برخوردار مي شوند ، هيدروليكي هستند . وقتي راننده ، غربيلك فرمان را مي چرخاند يك پمپ ، روغن تحت فشار را تأمين مي كند . روغن تحت فشار بيشترين تأثير را براي فرمان دادن به چرخ ها داراست .


  انواع فرمان هاي هيدروليكي
  بيشترفرمان هاي هيدروليكي همان فرمان دستي هستند كه يك بوستر به آنها اضافه شده است. در جعبه فرمان ساچمه اي هيدروليكي ، بوستر يك سيلندر و پيستون هيدروليكي است كه در جعبه فرمان تعبيه شده است . اين سيستم را سيستم فرمان هيدروليكي مجتمع مي نامند ، زيرا بوستر با جعبه فرمان جمع شده است . طرز كار همه سيستم هاي فرمان هيدروليكي يكي است . پمپ ، روغن تحت فشار را تأمين مي كند . نيرويي كه به غربيلك فرمان وارد مي شود ، شير تنظيم را به كار مي اندازد و اين شير مجراهاي عبور روغن را باز و بسته مي كند . اين مجراها روغن تحت فشار را وارد سيلندر يا از آن خارج مي كند . روغن تحت فشار پيستون را به حركت درمي آورد و بخش عمده نيروي لازم براي فرمان دادن به چرخ ها را تأمين مي كند .


  اجزاي سيستم فرمان هيدروليكي
  يك سيستم فرمان هيدروليكي شامل يك مجموعه شير تنظيم و يـك سيلنـدر هيدروليكـي اسـت . به علاوه اين سيستم داراي مارپيچ فرمان، هزارخار فرمان، مخزن روغن و شيلنگ هاي روغن تحت فشار است . مخزن ممكن است به پمپ متصل باشد و يا جدا از آن نصب شود . يك ***** روغن در مخزن يا شيلنگ روغن تعبيه مي شود تا گردوغبار و ذرات جامد را از روغن جدا كند . بعضي از سيستم هاي فرمان هيدروليكي روغن سردكن هم دارند . اين روغن سردكن مانع افزايش دماي روغن و آسيب ديدن كاسه نمدها ، پره هاي پمپ و ساير قطعات مي شود . روغن سردكن ممكن است حلقه اي ساده از لوله باشد يا به صورت يك مبدل كوچك گرمايي باشد كه در جلو خودرو نصب شود . در بعضي خودروها ، مخزني كه در فاصله دورتري نصب شده است روغن را تا حد لازم سرد مي كند .
  روزها فکر من این است و همه شب سخنم - که چرا غافل از احوال دل خویشتنم
  ز کجا آمده ام ، آمدنم بهر چه بود - به کجا میروم آخر ، ننمایی وطنم
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  تمام تاریخ عبارت است جنگ دو سرباز که همدیگر را نمیشناسند و میجنگند برای دو نفر که همدیگر را میشناسند و نمیجنگند


 2. تشكر از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

 4. Top | #2
  دستاورد ها:
  1 year registered1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  نوشته ها
  1
  تشکر ها
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال.

  felesh

  اون 2تاسرباز کیان-----اون 2نفر کیان --------->تمام تاریخ عبارت است جنگ دو سرباز که همدیگر را نمیشناسند و میجنگند برای دو نفر که همدیگر را میشناسند و نمیجنگند.
  ویرایش توسط حامد هاکان : 25-07-13 در ساعت 02:24 PM

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-04-12, 07:38 PM
 2. خطای سخت افزاری سیستم از طریق بوق آن
  توسط aylar در انجمن قطعات اصلی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 05-09-11, 01:07 AM
 3. سیستم ترمز ABS
  توسط Adventure در انجمن کتاب، مجله و مقاله های مهندسی برق
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 02-09-11, 11:20 PM
 4. ids یا سیستم های مهاجم یاب
  توسط ssara2025 در انجمن مباحث شبکه و امنیت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 31-08-11, 10:19 PM
 5. سیستم گرمایشی گلخانه
  توسط Rosa در انجمن گلخانه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 07-08-11, 07:13 PM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •