کاربر عزیز ، به باشگاه دانشجویان ایران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام
برای استفاده هر چه بهتر از باشگاه از اینجا شروع کنید
کنفرانس عمران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: آشنايي با گرايش هاي كارشناسي ارشد مهندسي شيمي

 1. Top | #1
  دستاورد ها:
  SocialYour first GroupRecommendation First ClassVeteranCreated Album pictures

  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  نوشته ها
  4,300
  تشکر ها
  6,105
  تشکر شده 11,172 بار در 4,041 ارسال.

  012 آشنايي با گرايش هاي كارشناسي ارشد مهندسي شيمي

  دوره كارشناسي ارشد مهندسي شيمي همچون پل رابطي است كه دوره كارشناسي و دكتراي اين رشته به هم متصل مي‌كند. در اين دوره دانشجويان با گذراندن سطوح پيشرفته دروس دوره كارشناسي، از طرفي با جزئيات مباحث علمي دوره كارشناسي همچون مكانيك سيالات، ترموديناميك، انتقال حرارت و ... آشنا گرديده و از طرف ديگر به صورت مقدماتي با كليات مباحث دوره دكتري آشنا مي‌شوند.
  دوره كارشناسي ارشد مهندسي شيمي عموماً شامل 33 واحد درسي در چهار نيم‌سال تحصيلي است كه از اين تعداد 6 يا 8 واحد آن به پروژه كارشناسي ارشد تعلق مي‌گيرد (بسته به نظري يا عملي بودن پروژه). اين دوره گرايش‌هاي متنوعي را شامل مي‌شود كه هر گرايش دروس تخصصي مربوط به خود را دارد. به طور متوسط 15 واحد از دروس كارشناسي ارشد به دروس تخصصي اختصاص دارد و ساير واحدها مربوط به دروسي است كه بين تعدادي از گرايش‌ها مشترك مي‌باشد. در ادامه به طور مختصر با تعداي از گرايش‌هاي دوره كارشناسي ارشد مهندسي شيمي كه برگرفته از برنامه آموزشي دانشگاه صنعتي شريف مي‌باشد، آشنا مي‌شويم.

  گرايش طراحي فرايند
  اين گرايش از آنجا كه شامل دروس تخصصي كاربردي در صنايع مهندسي شيمي مي‌باشد، در بين دانشجويان علاقه‌مندان زيادي دارد. در اين گرايش دانشجويان با اصول طراحي فرايندهاي مهندسي شيمي و تجهيزات مربوطه آشنا مي‌شوند و همچنين كار كردن با نرم‌افزارهاي طراحي مهندسي شيمي را فرا مي‌گيرند. طراحي تجهيزات فرايندي، طراحي مفهومي فرايندهاي شيميايي، ايمني در فرايندهاي شيميايي و طراحي فرايندها به كمك كامپيوتر از جمله دروس تخصصي اين گرايش مي‌باشد. دروس مشترك اين گرايش عبارتند از مكانيك سيالات پيشرفته، طراحي راكتور پيشرفته و رياضيات عددي پيشرفته.

  گرايش پديده‌هاي انتقال و فرايندهاي جداسازي
  در اين گرايش دانشجويان دروس مربوط به پديده‌هاي انتقال يعني انتقال حرارت پيشرفته، انتقال جرم پيشرفته و انتقال مومنتوم (مكانيك سيالات پيشرفته) را مي‌گذرانند. آشنايي با انواع فرايندهاي جداسازي مانند تقطير، استخراج، تبلور و نيز شبيه‌سازي و مدل‌سازي فرايندها از جمله مباحثي است كه به صورت تخصصي در اين گرايش مورد بررسي قرار مي‌گيرند. اين گرايش با توجه به دروس مربوطه زمينه‌اي مناسب را براي ادامه تحصيل در دوره دكتري فراهم مي‌سازد. دروس مشترك اين گرايش عبارتند از: رياضيات عددي پيشرفته، طراحي راكتور پيشرفته و ترموديناميك پيشرفته.

  گرايش پليمر
  رشد روزافزون كاربرد مواد پليمري در صنايع و همچنين وسعت مباحث مربوط به علم پليمر، سبب افزايش تعداد علاقه‌مندان به اين گرايش گرديده است. شيمي فيزيك پليمرها، رئولوژي (1) پليمرها، خواص مكانيكي و شكل‌دهي مواد پليمري و همچنين مكانيك كامپوزيت‌ها (2) به صورت تخصصي در گرايش پليمر تدريس مي‌گردند. اين گرايش زمينه‌اي مناسب را براي دانشجوياني فراهم مي‌آورد كه قصد ادامه تحصيل در دوره دكتراي پليمر را دارند. رياضيات عددي پيشرفته و طراحي راكتور پيشرفته دروس مشترك گرايش پليمر مي‌باشند.
  (1) علم جريان و تغيير شكل ماده
  (2) كامپوزيت‌ها تركيباتي هستند كه از اضافه شدن مواد پليمري به ساير مواد به منظور بهبود خواص آنها ساخته مي‌شوند.

  گرايش ترموسينيتيك و كاتاليست
  همان‌گونه كه از نام اين گرايش برمي‌آيد، مبحث تخصصي آن ترموديناميك و واكنش‌هاي شيميايي است. مباني كاتاليست‌ها در مهندسي شيمي، فرايندهاي الكتروشيميايي، ترموديناميك محلول‌ها و ترموديناميك آماري از دروس تخصصي اين گرايش مي‌باشند. دانشجويان علاقه‌مند به مباحث ترموديناميكي با انتخاب اين گرايش مي‌توانند زمينه‌اي مناسب براي ادامه اين مبحث را در دوره دكتري براي خود فراهم آورند. دروس مشترك اين گرايش عبارتند از رياضيات عددي پيشرفته، مكانيك سيالات پيشرفته، انتقال جرم پيشرفته و طراحي راكتور پيشرفته.

  گرايش شبيه‌سازي و كنترل
  آشنايي با سيستم‌هاي كنترلي حاكم بر فرايندها موضوع اصلي اين گرايش مي‌باشد. درس رياضيات مهندسي نقش مهمي را در فهم دروس اين گرايش ايفاء مي‌كند. كنترل مدرن و بهينه، كنترل ديجيتالي، كنترل غير خطي و كاربرد هوش مصنوعي در مهندسي شيمي از جمله دروس تخصصي اين گرايش مي‌باشند. دروس مشترك اين گرايش عبارتند از طراحي راكتور پيشرفته، رياضيات مهندسي پيشرفته و مكانيك سيالات پيشرفته.

  گرايش محيط زيست
  مسائل محيط زيستي صنايع از موضوعاتي است كه اخيراً مورد توجه بيشتري قرار گرفته است. از آنجا كه صنايع مربوط به مهندسي شيمي از جمله صنايعي هستند كه تأثير فراواني در محيط زيست دارند لذا گرايش محيط زيست در مهندسي شيمي اهميت ويژه‌اي مي‌يابد. مباحث تصفيه آب و فاضلاب و ضايعات جامد، تصفيه بي‌هوازي و كنترل آلودگي هوا از جمله موضوعاتي هستند كه در اين گرايش به صورت تخصصي آموزش داده مي‌شوند. مكانيك سيالات پيشرفته، رياضيات عددي پيشرفته و طراحي راكتور پيشرفته دروس مشترك اين گرايش مي‌باشند.

  گرايش صنايع غذايي
  دروس تخصصي اين گرايش مربوط به صنايع توليدي انواع مواد غذايي مي‌باشد. طراحي ماشين‌آلات صنايع غذايي، رئولوژي مواد غذايي، بيوتكنولوژي مواد عذايي، بهداشت و نگهداري و بسته‌بندي مواد غذايي از مباحث تخصصي اين گرايش هستند. رياضيات عددي پيشرفته، ترموديناميك پيشرفته و انتقال حرارت پيشرفته دروس مشترك اين گرايش مي‌باشند.
  همانگونه كه گفته شد دروس نامبرده در هر گرايش مربوط به برنامه آموزشي دانشگاه صنعتي شريف مي‌باشد و در ساير دانشگاه‌ها ممكن است هر گرايش در دو يا سه درس با دروس ذكر شده در بالا تفاوت داشته باشد.


  تا ظهور خورشید، بر ما فرض است ولایت ماه

 2. تشكر از اين پست


 3. # ADS

  تاریخ عضویت
  1391
  محل سکونت
  باشگاه دانشجویان ایران
  نوشته ها
   

 4. Top | #2
  دستاورد ها:
  VeteranTagger Second Class1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  May 2012
  نوشته ها
  14
  تشکر ها
  1
  تشکر شده 10 بار در 8 ارسال.
  سلام
  لطفا در مورد رشته بین رشته ای سیستمهای انرژی که مهندسی شیمی هم داره توضیح بدین

 5. Top | #3
  دستاورد ها:
  SocialVeteranTagger First Class5000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  نوشته ها
  297
  تشکر ها
  88
  تشکر شده 996 بار در 303 ارسال.
  این توضیحات برای دانشگاه صنعتی شریف هستش

  رشته مورد نظر شما خودش چند رشته میشه کدوم بخش میخواید بیشتر توضیح بدیم ؟؟؟
  رشته مهندسی سیستم های انرژی

  پیشینه

  ايجاد رشته مهندسي سيستم هاي انرژي در مقطع تحصيلات تکميلي در سال 1376 مطرح و ضرورت راه اندازي آن در شورای تحصيلات تکميلي و شوراي دانشگاه مورد تصويب و مجوز رسمي آن در سال 1378 از شوراي گسترش در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دریافت شد. پذيرش دانشجو در دوره کارشناسي ارشد مهندسي سيستم هاي انرژي در دانشگاه صنعتي شريف از مهرماه سال 1378 آغاز شد. گروه سیستمهای انرژی از سال 1381 اقدام به جذب دانشجویان دکتری در چارچوب گرایش تبدیل انرژی در دانشکده مهندسی مکانیک نمود. در سال 1388 برنامه دوره دکتری مهندسی سیستمهای انرژی در دانشکده مهندسی انرژی تصویب و در حال حاضر برای اخذ مجوز اجرا، به وزارت علوم ارسال شده است.
  زمینه های فعالیت
  گروه مهندسی سیتمهای انرژی در حال حاضر در سه زمینه پژوهشی زیر فعالیت دارد:

  سیستمهای انرژی
  در اين زمینه پژوهشی، دانشجويان با فراگيري روش های شبيه‌سازي سيستم‌‌هاي ترکيبي (توليد، توزيع و مصرف انرژي) مانند سيستم‌هاي ترکيبي توليد حرارت و قدرت يا توليد همزمان و با هدف ارزيابي جایگاه حامل‌‌هاي انرژي، گامي تخصصي در جهت بررسي سيستم‌ها از ديدگاه مهندسي انرژي بر مي دارند. علاوه بر این مشکلات بخش انرژي با ديدگاه سنجش فني و اقتصادي پروژه‌ها،‌ گام بعدي و تكميلي اين تحقيقات خواهد بود. همچنين در اين گرایش، به كمك قوانين اساسي علوم مكانيك، ترموديناميك و برق قدرت به عنوان مبناي مدلسازي اوليه جهت تراز انرژي سيستم‌ها، جهت گيري فن‌‌آوري‌‌هاي فعلي را بسوي بهينه سازي و حداقل كردن مصرف انرژي مي‌برد و همچنين مي‌تواند در مديريت كلان بخش انرژي، تصميم‌گيري نهاد و سازمان‌هاي مربوطه، ديدگاه‌هاي تلفيقي برنامه‌ريزي در صنايع و بخش‌هاي انرژي شامل وزارت نفت و وزارت نيرو كارآيي داشته باشد و مديريت برنامه‌ريزي كشور را با در نظر گرفتن مسائل فني مرتبط با فرآيند انرژي یاری دهد.

  فناوری های انرژی
  در اين زمینه پژوهشی، روش‌هاي مختلف طراحي مفهومی و تفضیلی سيستم‌هاي تبدیل انرژی پیشرفته، سیستمهای تولید همزمان برق و حرارت و برودت و همچنین طراحی و امکانسنجی استفاده از انواع سیستمهای انرژی تجدید پذیر با کمک ابزارهاي تحليلي متفاوت نظير مدل‌هاي برنامه‌ريزي ریاضی، مدل های دینامیک سیالات محاسباتی و انجام آزمایشات تجربی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین دانش آموختگان این گرایش می توانند با شناخت انواع فناوری های نوین انرژی و پتانسیلهای منابع انرژی تجدید پذیر در کشور علاوه بر توسعه دانش فنی در این زمینه، تدوین برنامه های گسترش استفاده از فناوری های نوین (نقشه راه یا سند های راه بردی) در کشور را نیز بر عهده گیرند.

  انرژی و محیط زیست
  در این زمینه پژوهشی، ارتباط متقابل انرژی و محیط زیست به کمک ابزار های تحلیلی نظیر معادلات دینامیک سیالات و انتقال جرم و حرارت با در نظر گرفتن تاثیر مسائل اقتصادی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت. همچنین مدل پخش انواع آلاینده ها با استفاده از روشهای مختلف دینامیک سیالات محاسباتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و دانشجویان می توانند با مطالعه و بررسی روشهای بازیافت انرژی از ضایعات و پسماند ها با توجه به مسائل زیست محیطی در حفظ و حراست از محیط زیست و کاهش آلودگیهای زیست محیطی نقش مهمی ایفا کنند. از آنجائيکه بخش عمده اي از آلودگي هاي زيست محيطي ناشي از احتراق سوختهاي فسيلي براي تامين انرژي مي باشد اصول و روشهای کاهش آلودگی های زیست محیطی و ارزیابی فنی - اقتصادی آنها از مهمترین مسائلی است که در زمینه مورد بررسی قرار می گیرد. قوانین و مقررات زیست محیطی، تجارت کربن، بهینه سازی مصرف آب و حفظ منابع آبی، تصفیه و استفاده از پسابهای صنعتی، سیاست گذاری ساختاری و در نهایت اعمال استاندارد های زیست محیطی نیز از جمله مواردی می باشند که در این گرایش در نظر گرفته می شود.

 6. تشكر از اين پست


موضوعات مشابه

 1. بررسي خودكشي از ديدگاه فقه جزايي و حقوق كيفري
  توسط Ramin Khan در انجمن جزا و جرم شناسی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 09-02-12, 10:49 PM
 2. مهندسي شيمي ، اهداف ، توانايي ها
  توسط el oghli در انجمن اخبار و تازه های مهندسی شیمی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 12-01-12, 02:41 AM
 3. ناشنيده‌هايي از زبان فارسي
  توسط ستاره در انجمن ادبیات
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 18-12-11, 07:00 PM
 4. پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 30-08-11, 11:04 AM
 5. آشنايي بيشتر با سي دي رايتر
  توسط sanan در انجمن مقاله های مهندسی کامپیوتر
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 26-05-11, 12:59 AM

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •